Młode Polki pokonały Węgierki i awansowały z pierwszego miejsca

2 godzin temu

Młodzieżowa reprezentacja Polski pod wodzą selekcjonera Marka Jagodzińskiego wygrała z Węgrami (27:25) na zakończenie fazy grupowej Mistrzostw Świata Kobiet do lat 20, zajmując w ten sposób pierwsze miejsce na koniec rywalizacji w Grupie G. Kolejne spotkanie, już w ramach rundy głównej, nasze reprezentantki rozegrają w poniedziałek 29 czerwca przeciwko drugiej drużynie Grupy H.

Polska – Węgry 27:25 (11:8)

Polska: Kalbarczyk, Smelcerz, Pentek – Wrzesińska, Machnio 1, Mazurkiewicz 3, Kępka 2, Gardian 3, Grzesista 1, Krupa, Schlabs 1, Trochimczyk, Biesaga, Chwojnicka 4, Zimnicka 12, Szymańska.

Młode Biało-Czerwone bardzo dobrze rozpoczęły turniej, który od środy trwa w Chinach. Podopieczne selekcjonera Jagodzińskiego na inaugurację mistrzostw pokonały Tunezję (26:22), a dzień później gładko rozprawiły się z Chińskim Tajpej (Tajwanem) (33:10). Dwa triumfy zapewniły naszej kadrze udział w rundzie głównej jeszcze przed ostatnią kolejką fazy grupowej.

Sobotnie spotkanie z Węgrami bynajmniej nie było jednak pozbawione znaczenia. Polsko-węgierska rywalizacja zdecydować miała nie tylko o końcowym zwycięstwie w Grupie G, ale także o punktach zabranych ze sobą do rundy głównej, które mogą okazać się decydujące w późniejszej walce o ćwierćfinał. Paradoksalnie, stawka była zatem jeszcze wyższa niż wcześniej.

Wynik spotkania ponownie otworzyła Zuzanna Zimnicka, która rozegrała kolejne fantastyczne zawody. Od pierwszych minut to Polki nadawały ton rywalizacji, choć początkowo ich przewaga była minimalna.

Około 20. minuty Biało-Czerwone odskoczyły jednak na trzy bramki (7:4). Podobna różnica utrzymała się do przerwy (11:8). Starcie z Węgierkami, które podczas ostatnich mistrzostw Europy spisały się lepiej od Polek, było dotychczas najtrudniejszym wyzwaniem dla naszej reprezentacji na mistrzostwach.

Po zmianie stron rywalki pokazały swoją klasę i ambicję. W ciągu zaledwie pięciu minut odrobiły straty, doprowadzając do remisu 12:12. Przez długi fragment drugiej połowy mecz toczył się bramka za bramkę, a około 50. minuty na tablicy wyników widniał rezultat 20:20.

Końcówka należała jednak do Polek, które zachowały więcej sił i wykazały się większym opanowaniem w decydujących momentach. Biało-Czerwone ponownie wypracowały dwubramkową przewagę, a następnie nie tylko skutecznie jej broniły, ale choćby powiększyły prowadzenie do 27:23. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polek 27:25, ponieważ Węgierki zdołały jeszcze zmniejszyć rozmiary porażki w ostatnich sekundach.

Kluczową postacią meczu była wybrana MVP spotkania Zuzanna Zimnicka, która zdobyła aż 12 bramek. Bardzo istotny wkład w zwycięstwo miała również bramkarka Nina Smelcerz, notując osiem skutecznych interwencji i osiągając 30-procentową skuteczność obron. Cztery trafienia do dorobku reprezentacji dołożyła także Zofia Chwojnicka.

Sobotnia wygrana Polek oznacza, iż fazę grupową zakończyły one na pierwszym miejscu i do rundy głównej awansują z dwoma punktami na koncie! Mecze kolejnego etapu turnieju zaplanowano na poniedziałek i wtorek (29 i 30 czerwca), a naszymi rywalkami będą kolejno druga i pierwsza drużyna Grupy H.

Co prawda ostateczną klasyfikację tej grupy poznamy dopiero w sobotę po południu, ale już teraz wiadomo, iż pierwszymi przeciwniczkami Polek będą Norweżki lub reprezentacja z Wysp Owczych, a we wtorek Biało-Czerwone zmierzą się z Japonią. Oba spotkania zaplanowano wstępnie na godz. 10:15.

Szczegółowy terminarz wraz z godzinami spotkań zostaną potwierdzone przez organizatorów po zakończeniu fazy grupowej.

fot. IHF / Kolektiff

Idź do oryginalnego materiału