Mistrzostwach Świata na 50 km w Indiach rozegrane w ogromnie zanieczyszczonym powietrzu

6 miesięcy temu

W niedzielę, 5 listopada w indyjskim Hyderabad zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w Biegu na 50 kilometrów. Rywalizacja przebiegała nie tylko w wysokiej temperaturze, ale także przy ogromnym zanieczyszczeniu powietrza. Dominika Stelmach zajęła 8. miejsce, a Dariusz Nożyński 25. Zwyciężył Hiszpan i Brytyjka.

Rywalizację w Indiach zdominowali Hiszpanie. Wszystkie trzy medale wywalczyli właśnie obywatele Hiszpanii. Mistrzem Świata – z wynikiem 2 godziny, 48 minut i 20 sekund – został CHAKIB LACHGAR LATRACHE. Drugie miejsce zajął ALEJANDRO JIMENEZ VICENTE z czasem 2:49:30, a trzecie JESUS ANGEL OLMOS PASCUAL z wynikiem 2:50:12. Medale drużynowe zdobyli reprezentanci:

1. Hiszpanii – 8:28:02 (łączny czas 3 zawodników)
  2. Indii – 8:48:50
  3. Wielkiej Brytani – 8:51:58.

Pełne wyniki mężczyzn znajdziecie tutaj.

Wśród kobiet nową mistrzynią na 50 km została Brytyjka CARLA MOLINARO z czasem 3:18:23. Drugie miejsce zajęła Amerykanka ANDREA POMARANSKI z wynikiem 2:19:07, a trzecie Brytyjka SARAH WEBSTER z czasem 3:20:07. Medale drużynowe wywalczyły:

1. Brytyjki – 9:59:07
  2. Amerykanki – 10:18:11
  3. Chorwatki – 10:53:20.

Patrząc na życiówki startujących zawodniczek, to relatywnie słabe wyniki osiągnęły Amerykanki, Japonki i Hiszpanki, a zdecydowanie najlepiej zaprezentowały się Brytyjki.

Pełne wyniki kobiet znajdziecie tutaj.

Bieg ukończyło 29 kobiet i 47 mężczyzn. Skromna obsada, jak na Mistrzostwa Świata.

Wyniki Polaków

Po 25 kilometrach Dominika Stelmach, biegła na piątej pozycji w pięcioosobowej grupie kobiet, z trzema Brytyjkami i Amerykanką. Wyglądało to bardzo obiecująco i dawało realne szanse na medal. Niestety u Dominiki pojawiły się problemy żołądkowe. Mimo iż odpadła z walki o medal MŚ, to nie straciła aż tak wielu pozycji. Dobiegła na ósmym miejscu z czasem 3:24:45, zdobywając jednocześnie brązowy medal Mistrzostw Świata Masters w kategorii wiekowej K40–45. Dariusz Nożyński ukończył rywalizację na 25. miejscu z wynikiem 3:05:22.

Toksyczne powietrze

Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza, o których wspominali reprezentanci Polski przed zawodami, nie były niestety jedynym utrudnieniem. W piątek, 3 listopada w stolicy Indii, w New Delhi wskaźnik jakości powietrza przekroczył 100-krotnie normę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podjęto tam decyzję o zamknięciu szkół i ograniczeniu pracy na zewnątrz. Wskaźnik jakości powietrza na poziomie 400-500 ma bardzo negatywny wpływ na zdrowych ludzi, podczas gdy w New Delhi odnotowano poziom 480, a w niektórych miejscach na przedmieściach miasta choćby 800, co uznawane jest za śmiertelne zagrożenie. Po wyjściu na zewnątrz odczuwało się podrażnienie oczu i ból gardła. Co prawda, Hyderabad – w którym odbywały się MŚ – jest oddalony od stolicy o ponad 1500 km, ale również tam jakość powietrza w dniu zawodów była na poziomie „niezdrowym”. Pojawia się zatem pytanie, czy International Association of Ultrarunners powinna przyznawać prawo organizacji imprez mistrzowskich w miejscach, w których jest aż takie zanieczyszczenie powietrza?