Mistrzostwa Europy w short tracku. Terminarz i transmisja zawodów w gdańskiej hali Olivia

1 rok temu

Od 12 do 14 stycznia w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Europy short tracku. W hali Olivia zaprezentują się najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu, w tym reprezentanci Polski. Ile medali wywalczą biało-czerwoni? Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące imprezy.



ME w short tracku 2024. Polacy włączą się do walki o medale?

Jedna z najważniejszych imprez trwającego sezonu rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do niedzieli. Weźmie w niej udział 117 łyżwiarzy z 25 krajów. Na listach startowych są takie gwiazdy jak Holenderka Xandra Velzeboer, Belgowie Stijn i Hanne Desmet czy Włoch Pietro Sighel. Do walki o medale postarają się włączyć również Polacy.

Największe oczekiwania są wobec sztafet męskiej, żeńskiej i mieszanej. Na dobry wynik liczą również Kamila Stormowska i Nikola Mazur, które mają na koncie udane występy w zawodach Pucharu Świata. W ostatnich miesiącach dobre wyniki uzyskuje również Gabriela Topolska. Mocnym punktem naszej kadry powinien być Michał Niewiński, a do walki o czołowe lokaty może włączyć się również Diane Sellier.

Przed rokiem reprezentanci Polski zakończyli mistrzostwa Europy z dwoma medalami. Srebro na 500 metrów wywalczyła Natalia Maliszewska, a na najniższym stopniu podium stanęła męska sztafeta. W najbliższy weekend biało-czerwoni ponownie będą chcieli wykorzystać atutu własnej hali i postarają się powtórzyć sukces z 2023 roku. – Ludzie z całej Polski zjeżdżają się do Olivii, żeby nas zobaczyć. Atmosfera w Olivii jest niesamowita i uskrzydlająca zawodników – powiedziała Nikola Mazur, która na ME 2024 celuje w medal.

ME w short tracku (12-14 stycznia). Program zawodów

Piątek, 12.01

  • 10:30 – kwalifikacje 1500 m, 500 m, 1000 m kobiet i mężczyzn, ćwierćfinały mieszanych drużyn sztafetowych, ćwierćfinały sztafet kobiecych i męskich

Sobota, 13.01

  • 10:00 – repasaże 1500 m, 500 m kobiet i mężczyzn
  • 13:20 – ceremonia otwarcia mistrzostw
  • 14:00 – półfinały i finały 1500 m kobiet i mężczyzn, ćwierćfinały, półfinały i finały 500 m kobiet i mężczyzn, półfinały sztafet kobiecych i męskich, ceremonia medalowa

Niedziela, 14.01.2024

  • 10:30 – repasaże 1000 m kobiet i mężczyzn, półfinały mieszanych drużyn sztafetowych, finał B sztafet kobiecych i męskich
  • 14:00 – ćwierćfinały, półfinały i finały 1000 m kobiet i mężczyzn, finały mieszanych sztafet, finał A 3000 m sztafet kobiecych, finał A 5000 m sztafet męskich, ceremonia medalowa
Fot. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego



Gdańska hala Olivia prawie gotowa na przyjęcie najlepszych łyżwiarzy w Europie

W gdańskiej hali Olivia realizowane są jeszcze ostatnie prace przed startem mistrzostw. Przygotowania areny zmagań rozpoczęły się już dwa tygodnie temu, a w tej chwili przygląda się im delegat Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej. Historyczny obiekt w latach 2014-2016 został zmodernizowany, ale jest to hala wielofunkcyjna. Z tego powodu przed przeprowadzeniem imprezy, muszą zostać wykonane dodatkowe elementy zgodnie z zaleceniami ISU.

Olivia nie jest na co dzień obiektem przeznaczonym wyłącznie do short tracku, dlatego jej przystosowywanie zaczęliśmy już po świętach Bożego Narodzenia. Na dodatek przygotowanie toru krótkiego do wymagań ISU jest dużo bardziej skomplikowane niż toru długiego, m.in. przez specjalne malowanie tafli czy osadzenie logotypu światowej federacji. Do przygotowania są także podesty dla starterów, trenerów czy pokój powtórek wideo dla sędziów – zdradził Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, który jest współorganizatorem ME w short tracku.

Styczniowe mistrzostwa Europy będą pierwszą z trzech ważnych imprez, które odbędą się w 2024 roku w Gdańsk. Od 16 do 18 lutego w hali Olivia zorganizowane zostaną zawody Pucharu Świata, a tydzień później stolica województwa pomorskiego będzie gospodarzem mistrzostw świata juniorów.

Gdzie oglądać ME w short tracku 2024?

  • Transmisja w TV: Polsat Sport Extra
  • Transmisja w streamingu: Polsat Box Go



Polacy nie chcą oglądać skoków? Słabe wyniki 72. Turnieju Czterech Skoczni

Idź do oryginalnego materiału