Mistrzostwa Europy w 29erach 2024 – Gdynia, Polska Dzień 3 • Live Sail Die

biegowelove.pl 2 dni temu

W kategorii dziewcząt prowadzą siostry Hiszpańskie Paola i Isabelle Lysica, w kategorii drużyn mieszanych prowadzą Polki Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik, a w kategorii chłopców po pierwszym dniu 29. Mistrzostw Europy regaty prowadzą francuscy żeglarze Nolan Huet des Unays i Titoine Grisset. odbyło się w Gdyni.

W turnieju bierze udział 138 załóg z 25 krajów, podzielonych na cztery floty. Pierwszy dzień zawodów charakteryzował się trudnymi warunkami, zarówno pod względem siły, jak i kierunku wiatru, ale mimo to w każdej grupie udało się rozegrać po trzy wyścigi.

Mistrzostwa Europy w 29erach 2024. Zdjęcie udostępnione.

„Cała załoga jest wysoko wykwalifikowana, więc konkurencja jest zacięta” – powiedziała Ewa Lewandowska, która w grudniu 2023 r. została mistrzynią świata juniorów w Buzios w Brazylii. „Wiatr był dziś całkowicie nieprzewidywalny, ciągle zmieniał kierunek i prędkość, co sprawiło, iż warunki trudne. Jednak „Udało nam się ukończyć wyścig w pierwszej piątce, wygrywając choćby pierwszy wyścig, dlatego w Gdyni jesteśmy bardzo szczęśliwi. Kluczem jest dobre „czytanie” wiatru”.

W środę najlepiej wypadli Nolan Huet Des Unay i Titoan Gresset, którzy wygrali trzy wyścigi. Po dwa wyścigi wygrali także Włosi Alex Demurtas i Giovanni Santi oraz holenderscy żeglarze Birdlok Spijkerveit i Thomas Ryers, którzy prowadzą w kategorii U17.

W kategorii dziewcząt U17 pierwsze miejsce zajęły Adele Hoeppner i Katrina Fricke. Niemieccy żeglarze tak komentowali: „Wczorajszy wyścig treningowy był dla nas bardzo zły. Podjęliśmy kilka błędnych decyzji i nie byliśmy w stanie zapewnić sobie dobrej pozycji. Na szczęście dzisiaj było znacznie lepiej i jesteśmy szczególnie zadowoleni z ostatniego wyścigu, który zakończyliśmy w drugie miejsce.”

W mieszanych drużynach U-17 prym wiodą Czesi Karolina Lujkova i Petr Pilnar.

Kwalifikacje realizowane są do piątku, finały rozpoczną się w sobotę, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni w poniedziałek Medale zostaną rozdane w kategoriach chłopców, dziewcząt i drużyn mieszanych bez ograniczeń wiekowych, a także w tych samych kategoriach juniorów. Kategoria -17.