Dotychczas kluby odmawiały przyjazdu kibicom Wisły Kraków z różnych powodów (przyczyny techniczne, awarie i uszkodzenia, naprawy i modernizacje), ale nie ponosiły z tego powodu żadnych konsekwencji ze strony PZPN. W rzeczywistości często powody odmów okazywały się nieprawdziwe, co kilkukrotnie wykazywali m.in. dziennikarze "Weszło". Wychodziło na jaw, iż kluby ulegały presji swoich kiboli.
REKLAMA
Zobacz wideo "Piłkarski poker" w prawdziwym życiu. Polały się łzy
Wyjątek mieliśmy w grudniu, kiedy Polonia Warszawa zdecydowała się przyjąć fanów ze stolicy Małopolski. Wyłamała się z bojkotu, który trwa od sierpnia 2023 r. Wówczas w Radłowie pod Tarnowem doszło do bojki kiboli Wisły z chuliganami Zagłębia Sosnowiec i BKS-u Bielsko-Biała. Zginęła jedna osoba. Sympatyk BKS-u został trafiony rakietą. Od tego czasu w Polsce regularnie odmawiano Wiśle wpuszczenia kibiców na sektory gości.
PZPN interweniuje ws. kibiców Wisły
Zgodnie z regulaminem PZPN kluby nie musiały informować związku, iż nie wpuszczą kibiców gości na swój stadion. Nie musiały przedstawiać PZPN-owi żadnej dokumentacji, która potwierdziłaby powody ich decyzji. Wystarczyło powiadomienie klubu o warunkach, zasadach i opiniach, na podstawie których przyjmuje lub nie przyjmuje kibiców gości, np. pismo policji lub władz samorządowych, w którym wyrażone są obawy co do zachowania bezpieczeństwa.
Jakiekolwiek postępowanie w tego typu sprawie mogłoby zostać rozpoczęte na wniosek klubu przyjezdnego, co od sierpnia 2023 r. zdarzyło się tylko raz. Wisła nie zgadzała się z decyzją Motoru Lublin o niewpuszczaniu kibiców gości, ale Komisja Dyscyplinarna PZPN nie wszczęła postępowania.
Teraz ma się to zmienić, a kluby organizujące dany mecz będą ponosić większą odpowiedzialność. Według informacji WP SportoweFakty, która ma potwierdzenie z PZPN, od tegorocznej rundy wiosennej wejdzie w życie zmiana przepisów wprowadzona 14 stycznia. jeżeli gospodarz nie przyjmie kibiców gości, to jego decyzja i jej powody będą oceniane przez odpowiednie władze - związku lub ekstraklasy. W przypadku, gdy ocena będzie negatywna, klub gospodarza może zostać ukarany finansowo.
Zobacz też: Burza po wywiadzie Igi Świątek. "Powinniście się wstydzić"
"W sytuacji nieprzyjęcia zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa wynikającej z decyzji władz klubu, zasadność powyższego podlega każdorazowej ocenie przez adekwatnie organy dyscyplinarne PZPN lub ESA" - tak brzmi fragment uchwały o numerze II/85.
Kara grzywny może wynosić maksymalnie aż pięć milionów złotych. "SF" zaznacza też, powołując się na opinie prawników, przedkładanie niewiarygodnych dokumentów wytwarzanych na tę okoliczność może grozić karą do pięciu lat pozbawienia wolności.
Ekstraklasa wróci do gry już 31 stycznia. Dwa tygodnie później wznowione zostaną rozgrywki 1. Ligi, a na przełomie lutego i marca 2. Ligi.