Ma ponad 2 tysiące kilometrów. Najdłuższy szlak rowerowy w Polsce biegnie przez pięć województw

19 godzin temu
Zdjęcie: Fot. iStock, aquatarkus


Wraz z wiosną nadszedł czas na oficjalne otwarcie sezonu rowerowego. Miłośnicy dwóch kół mogą nareszcie skorzystać z tego, co oferuje Polska. Na największą uwagę zasługuje jednak Green Velo, czyli najdłuższy szlak rowerowy w kraju.
Polska infrastruktura staje się coraz bardziej przyjazna dla rowerzystów. W ciągu ostatnich lat powstało wiele ścieżek oraz szlaków, które pozwalają na swobodne poruszanie się jednośladami po mieście, a choćby organizowanie dłuższych wycieczek. Najwięcej wrażeń miłośnikom rowerów prawdopodobnie może przysporzyć trasa o nazwie Green Velo, czyli spektakularny projekt, który swego czasu pochłonął blisko 280 milionów złotych.


REKLAMA


Zobacz wideo Piłkarze ruszyli na trening... rowerami!


Green Velo, czyli najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Wiedzie przez parki, zabytki oraz doliny
Green Velo to Wschodni Szlak Rowerowy, który liczy blisko 2 080 km długości. Tym samym przebiega przez kilka krain geograficznych oraz pięć województw - świętokrzyskie (210 km), podkarpackie (459 km), lubelskie (414 km), podlaskie (598 km) oraz warmińsko-mazurskie (397 km). Trasa została wytyczona przez parki narodowe i obszary specjalnej ochrony ptaków. Po drodze można obserwować także różnorodne krajobrazy i skorzystać z lokalnych atrakcji turystycznych, które stanowią idealny przystanki. Biegnie także w pobliżu licznych zabytków, takich jak: katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, nadbużańskie sanktuaria w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, zamek w Łańcucie czy ruiny renesansowego zamku w Ujeździe. Szlak na ogół nie jest zbyt wymagający (większe utrudnienia pojawiają się jedynie na górskich odcinkach w województwie podkarpackim). Nie zmienia to jednak faktu, iż pokonanie ponad 2 tys. km na rowerze wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale także wyjątkowo silnej woli.
Zobacz też: Teraz zwiedzisz Europę za darmo. Pula bezpłatnych biletów dla 35 tysięcy osób
Przygodę na szlaku można rozpocząć w dowolnym punkcie, ale oficjalnie Green Velo startuje w Elblągu. Wówczas Rowerzyści rozpoczynają swoją podróż od odwiedzenia pięknego Zalewu Wiślanego, który jest jednym z pierwszych punktów na trasie.


Jak przebiega trasa Green Velo? Możliwości są ogromne
Wschodni Szlak rowerowy Green Velo prowadzi głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu; ponadto niemal 580 km stanowią odcinki na terenach leśnych, a 180 km trasy w dolinach rzek. Jak czytamy na oficjalnej stronie trasy, Green Velo zaczyna się w Elblągu i prowadzi wzdłuż Zalewu Wiślanego, mijając Frombork i Braniewo. Kolejnym etapem jest Warmia i Mazury, skąd dociera się do styku granic trzech państw - Polski, Rosji i Litwy. Później Green Velo biegnie przez Suwalszczyznę i Puszczę Augustowską. Na Podlasiu zaczyna się kilkusetkilometrowy odcinek położony wzdłuż granic z Białorusią i Ukrainą. W tym czasie można podziwiać również trzy parki narodowe - Biebrzański, Białowieski i Narwiański. Dalej szlak ciągnie się przez Lubelszczyznę i dociera do województwa podkarpackiego. Wówczas trasa zmienia swój kierunek i zaczyna prowadzić na zachód przez tereny Pogórza Przemyskiego i Doliny Sanu. Kolejnymi punktami na mapie Wschodniego Szlaku Rowerowego są:


Rzeszów,
Łańcut,
Leżajsk,
Sandomierz,
Kielce,
Oblęgorek,
Gatnik.


Trasa kończy się w Końskich, w województwie świętokrzyskim. Warto zaznaczyć, iż Green Valo to spójnie oznakowany szlak rowerowy, co pozwala w pełni cieszyć się aktywnym wypoczynkiem. Jego ogromną zaletą jest także możliwość wkroczenia na niego w dowolnym punkcie. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału