Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski seniorów 2026, w Białymstoku

reporternews.pl 1 miesiąc temu

Latem 2026 roku lekkoatletyczne mistrzostwa Polski seniorów powrócą do Białegostoku. Stolica województwa podlaskiego została wybrana przez zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na organizatora 102. edycji krajowego czempionatu.

Wypełnione po brzegi trybuny stadionu na Zwierzyńcu, znakomity doping kibiców i świetny poziom sportowy – takie były mistrzostwa Polski w roku 2017, gdy ich gospodarzem był Białystok. Po zakończeniu zawodów 93. edycja krajowego czempionatu słusznie zyskała w środowisku opinię jednej z najlepszych w historii. Teraz władze miasta zapewniają, iż latem 2026 roku na miejscowym stadionie będziemy świadkami równie znakomitego spektaklu lekkoatletycznego.

– Doskonale pamiętam ten entuzjazm, jaki towarzyszył trzydniowym mistrzostwom Polski w lipcu 2017 roku. Stadion w Zwierzyńcu był wypełniony do ostatniego miejsca. Już dziś mogę obiecać wszystkim sympatykom Królowej Sportu, iż jako miasto zrobimy wszystko, aby za dwa lata ponownie mogli przeżyć niezapomniane chwile na trybunach naszego stadionu lekkoatletycznego – zapowiada prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Stolica województwa podlaskiego regularnie gości najlepszych lekkoatletów podczas imprez takich, jak mityng na Rynku Kościuszki. Także świętujący w 2026 roku 100-lecie powstania stadion na Zwierzyńcu – arena mistrzostw Polski – jest stałym punktem na mapie ważnych regionalnych i ogólnokrajowych wydarzeń lekkoatletycznych.

– Od lat sukcesywnie tworzymy wizerunek Białegostoku jako miasta przyjaznego sportowi. Pokazujemy to nie tylko wspierając lokalne struktury, kluby na czele z KS Podlasie, którego barwy reprezentują Natalia Bukowiecka czy Wojciech Nowicki, ale także podejmując się organizacji dużych wydarzeń. Dla nas goszczenie lekkoatletycznych mistrzostw Polski seniorów to nie tylko wyróżnienie, ale także mobilizacja do dalszej pracy na rzecz rozwoju Królowej Sportu w naszym mieście – dodaje zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Zaangażowanie władz Białegostoku docenia szef Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

– Białystok od lat jest bardzo mocnym ośrodkiem lekkoatletycznym. Tutejszy klub Podlasie jest wiodącym w kraju, a jego zawodnikami są nasze gwiazdy, czyli Natalia Bukowiecka oraz Wojciech Nowicki. To pokazuje jak ważna w Białymstoku jest lekkoatletyka. Cieszę się zatem, iż miasto angażuje się w nasz sport jeszcze mocniej, teraz stając się gospodarzem mistrzostw Polski zaplanowanych na sezon 2026 – przyznaje prezes Henryk Olszewski.

Jednym z ambasadorów białostockiej lekkiej atletyki jest Wojciech Nowicki. Reprezentacyjny młociarz w 2016 zdobył brąz, a w 2021 roku złoto igrzysk olimpijskich. Pierwszy w karierze triumf w mistrzostwach Polski odniósł z kolei w 2017 roku podczas zawodów rozgrywanych na jego domowym stadionie. Teraz liczy na powtórzenie sukcesu w okresie 2026.

– Z pewną nostalgią wspominam mistrzostwa zorganizowane na Zwierzyńcu w 2017 roku. Wtedy zdobyłem pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski. Smakował wyjątkowo, bo został wywalczony na domowym stadionie. Będąc w Białymstoku bywam tutaj regularnie, to miejsce, gdzie trenuję. Mam nadzieję, iż za niespełna dwa lata powtórzę sukces z 2017 i przed własną publicznością postaram się o kolejny triumf – zapowiada Wojciech Nowicki.

Radości z przyznania organizacji mistrzostw Polski nie kryją też lokalne struktury lekkoatletyczne.

– Dla nas to dodatkowy impuls do działania. Szansa na jeszcze większą promocję lekkiej atletyki i – co za tym idzie – nabór do klubu. Liczymy też, iż takie wydarzenia będą motorem napędowym rozwoju naszej bazy sportowej. Mamy świetny stadion, marzeniem jest hala z bieżnią okólną. Taki obiekt były znakomitym dopełnieniem oferty dla lekkoatletów – podkreśla prezes KS Podlasie Białystok Tomasz Dąbrowski.

Mistrzostwa Polski seniorów odbędą się w Białymstoku w lipcu 2026 roku. Będą imprezą kwalifikacyjną dla reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w Birmingham (sierpień 2026). Gospodarza przyszłorocznej edycji zawodów – zaplanowanych na koniec sierpnia 2025 – poznamy niebawem.

Źródło: UM Białystok
fot. Marcin Jakowiak / UM Białystok

Idź do oryginalnego materiału