Wszystko zaczęło się w 1977 roku z inicjatywy Andrzeja Stępnia i jego kolegów, kiedy powstała Warszawska Liga Szóstek Piłkarskich. Pierwszy turniej na hali, który zorganizowali, został mianowany I Halowymi Mistrzostwami Warszawy – i tak zaczęła się piękna piłkarska tradycja, która trwa do dziś!
REKLAMA
Zobacz wideo Klub z 50-tys. polskiego miasteczka robi furorę! Niebywałe. "Przepaść"
Przez kolejne dekady dominowały zespoły założycielskie, takie jak Skocznia, Kaktus, Hutnik 3K czy kultowa drużyna "Zakochani w Kazimierzu Deynie". W latach 90. prym wiódł Vulkan, który zdobywał tytuł mistrza przez pięć lat z rzędu. Na parkiecie rywalizowali także znani piłkarze: Michał Żewłakow, Cezary Kucharski, Tomasz Sokołowski, Jacek Wiśniewski i Paweł Sobolewski – reprezentant Polski w futsalu, uważany za jednego z najlepszych bramkarzy w historii turnieju.
Turniej był rozgrywany w legendarnych halach, takich jak Mirowska, Obrońców Tobruku, Hala AWF czy COS przy ul. Siennickiej, gdzie spotykamy się już od 26 lat. Choć złote lata turnieju przypadały na okres przed 2010 rokiem, emocje nie opadły – w ostatnich edycjach tytuły zdobywały takie drużyny jak Kamionek czy Radwar.
Do dziś Halowe Mistrzostwa Warszawy pozostają jednym z najważniejszych wydarzeń na piłkarskiej mapie stolicy, a w roku 2024 zostaną zorganizowane przy współpracy Krzysztofa Żurkowskiego, a także Fundacji dla dzieci i dorosłych z cukrzycą. Patronat medialny na tą imprezą objął Sport.pl, PZPN, Mazowiecki ZPN, magazyn Asystent Trenera, a także miasto stołeczne Warszawa.
Rywalizację zaplanowano w kategorii OPEN, a pula nagród to aż 9 tysięcy złotych. W turnieju zagrać ma 16 zespołów, a wśród nich reprezentacja Polski diabetyków, czyli srebrni i brązowi medaliści dwóch ostatnich edycji DiaEuro.
Zespoły mają zostać podzielone na cztery grupy, a dwie najlepsze z każdej z nich awansują do dalszej fazy turnieju, w której rywalizować będą w dwóch grupach o miejsce w półfinałach. Na sobotę 14 grudnia zaplanowano fazę grupową, a na niedzielę 15 grudnia rywalizację najlepszych drużyn w dwóch grupach, a później półfinały, mecz o trzecie miejsce i wielki finał.