Lechowe zimy transferowe

kkslech.com 1 tydzień temu

Zakupiony niedawno za 500 tysięcy euro pomocnik Gisli Thordarson stał się pierwszym Islandczykiem w historii Lecha Poznań. Co prawda grał już u nas Aron Johannsson, ale ten napastnik reprezentował Stany Zjednoczone notując w kadrze łącznie 19 spotkań.

Niespełna 21-letni Gisli Thordarson zostanie 119 obcokrajowcem w historii Kolejorza pochodzącym z 48 kraju, jeżeli zadebiutuje w niebiesko-białych barwach. Być może na oficjalny debiut Islandczyka nie będzie trzeba długo czekać, bowiem w meczu z Widzewem Łódź przy Bułgarskiej (piątek, 31 stycznia, godz. 20:30) pauzować za kartki musi Radosław Murawskiego, którego ktoś musi zastąpić.

Trwająca zima transferowa już jest ciekawsza od tej z zeszłego roku będącej pierwszą od 2012 roku, gdy do Lecha Poznań nie przyszedł żaden nowy zawodnik. W tym roku już przybył wspomniany defensywny pomocnik, a ma trafić tu jeszcze boczny obrońca i napastnik. W dodatku Niels Frederiksen w zdecydowany sposób wziął się za czyszczenie szatni, więc tej zimy było, jest i jeszcze będzie ciekawie.

Zima 2025 będzie zatem inna od wielu poprzednich transferowych zim w Lechu Poznań, które często należały do nudnych, ponieważ w okresie pomiędzy rundą jesienną a wiosenną zarząd co najwyżej uzupełniał kadrę. Często zawodników ściągniętych zimą, którzy okazali się wzmocnieniem naszej drużyny można było policzyć choćby na palcach jednej ręki. Sytuacja na plus zaczęła się zmieniać w kilku ostatnich latach, a szczególnie zimą 2021 roku skuteczność klubu na rynku transferowym była już wyższa zamazując obraz wielu poprzednich okienek.

Podczas wspomnianej zimy 2021 do Kolejorza przybyło łącznie 5 piłkarzy, 2 zawodników gra w Lechu aż do dziś, Antonio Milić do teraz jest kluczową postacią. Oczywiście, nie od razu zimowe okienko 2021 było udane. Dopiero po przyjściu Macieja Skorży tacy gracze jak Jesper Karlstrom, Antonio Milić czy Bartosz Salamon zaczęli być ważnymi postaciami zespołu dającymi jakość, która przełożyła się na zdobycie tytułu Mistrza Polski 1,5 roku później.

Antonio Milić

Rok wcześniej Lech Poznań również przeprowadził zimą transfery, które wniosły coś interesującego do drużyny i to choćby szybciej niż te z zimy 2021. Ofensywny pomocnik Dani Ramirez sprowadzony za Darko Jevticia od razu był wzmocnieniem, prawy obrońca Bohdan Butko podczas pierwszego wypożyczenia do Lecha Poznań trwającego pół roku tak samo. Dzięki Kristofferowi Velde za dobre można uznać także zimowe okienko transferowe 2022, choć na Norwega też musieliśmy czekać przez kilka miesięcy. Trzy lata temu na Bułgarską wrócili jeszcze wychowankowie Tomasz Kędziora i Dawid Kownacki, który zdobywając wiosną 2022 parę goli miał duży wkład w mistrzowski tytuł na 100-lecie.

Nie tylko zimą 2021 czy 2022 udało się podnieść jakość drużyny. Już 12 lat temu w 2013 roku ruchy w postaci Kaspera Hamalainena oraz Łukasza Teodorczyka były bardzo udane podnosząc zdecydowanie jakość naszego zespołu (Fin odpalił od razu, Teodorczyk trochę później). Dwanaście miesięcy po Hamalainenie, czyli zimą 2014 roku na Bułgarską przybył jego rodak Paulus Arajuuri, który też wypalił, aczkolwiek odpalił dopiero po paru miesiącach będąc i tak ostatnim udanym zimowym transferem na dobrych parę lat. A co wcześniej?

Zapewne jeszcze wielu kibiców Kolejorza pamięta zimowe okienko z 2007 roku, kiedy Lech Poznań postawił na trzech obcokrajowców, finalnie wypaliło dwóch w postaci testowanych wcześniej Dimitrije Injacia oraz Zlatko Tanevskiego, którym bacznie przyglądał się ówczesny opiekun niebiesko-białych, Franciszek Smuda. Rok później trafił do nas tylko Tomasz Bandrowski, który swego czasu był ważnym ogniwem drużyny, jeszcze w grudniu 2009 roku stary zarząd Lecha Poznań wyciągnął gwiazdę BATE Borysów z europejskim doświadczeniem Sergeia Krivetsa.

Sergei Krivets

Zawodnicy, którzy przyszli do Lecha Poznań od zimowego okienka transferowego 2010/2011 + dzień od którego oficjalnie obowiązywała umowa:

22 grudnia 2010 – Bartosz Ślusarski
1 stycznia 2014 – Paulus Arajuuri
1 stycznia 2018 – Thomas Rogne
1 stycznia 2021 – Jesper Karlstrom
3 stycznia 2011 – Hubert Wołąkiewicz
3 stycznia 2017 – Mihai Radut
3 stycznia 2023 – Dominik Holec
7 stycznia 2025 – Gisli Thordarson
8 stycznia 2016 – Sisi
9 stycznia 2021 – Bartosz Salamon
10 stycznia 2017 – Volodymyr Kostevych
11 stycznia 2018 – Piotr Tomasik
11 stycznia 2019 – Juliusz Letniowski
11 stycznia 2021 – Antonio Milić
12 stycznia 2018 – Oleksiy Khoblenko
12 stycznia 2022 – Kristoffer Velde
17 stycznia 2015 – David Holman
18 stycznia 2011 – Vojo Ubiparip
25 stycznia 2019 – Timur Zhamaletdinov
26 stycznia 2016 – Nicki Bille Nielsen
28 stycznia 2011 – Rafał Murawski
29 stycznia 2021 – Nika Kvekveskiri
30 stycznia 2013 – Kasper Hamalainen
30 stycznia 2015 – Tamas Kadar
30 stycznia 2016 – Vladimir Volkov
1 lutego 2022 – Dawid Kownacki
5 lutego 2018 – Elvir Koljić
6 lutego 2020 – Dani Ramirez
7 lutego 2015 – Arnaud Sutchuin-Djoum
12 lutego 2021 – Aron Johannsson
17 lutego 2021 – Bohdan Butko
18 lutego 2013 – Łukasz Teodorczyk
21 lutego 2017 – Elvis Kokalović
27 lutego 2013 – Dariusz Formella
17 marca 2022 – Tomasz Kędziora

Dani Ramirez – jeden z najlepszych zimowych transferów w ostatnich latach

Na wyżej wspomnianych transferach kończą się udane zimowe ruchy Lecha Poznań za czasów rodziny Rutkowskich. Zimą w okresie 2008/2009 poprzedni zarząd przeprowadzał ruchy wbrew woli óczewsnego trenera Franciszka Smudy. Lata temu kontrakty z Kolejorzem podpisali Haris Handzić z FK Sarajevo (bośniacki napastnik), Gordan Golik z Varteksu Varażdin (chorwacki środkowy pomocnik) i bośniacki bramkarz Jasmin Burić z Celiku Zenica, który w dalszej perspektywie okazał się z tego grona jedynym trafionym transferem. Formalnie przyszedł jeszcze bośniacki skrzydłowy Fenan Salcinović, który zaraz po zakupie został wypożyczony do Skandynawii i już nigdy nikt go nie widział. W Lechu Poznań tych piłkarzy też nikt nigdy wcześniej nie widział na oczy, kupiono ich pod wpływem emocji oraz panującej mody na bałkańskie talenty.

O późniejszych, zimowych transferach takich jak np. Sisi, Oleksiy Khoblenko, Timur Zhamaletdinov, Elvir Koljić, Arnaud Sutchuin-Djoum czy Elvis Kokalović nikt już nie chce pamiętać, ale ciężko to zrobić. Te ruchy były typowymi łapankami m.in. dzięki kontaktom ówczesnych trenerów. Dawniej trener Jan Urban znał Sisiego, Nenad Bjelica kojarzył Kokalovicia, który choćby nie zadebiutował, nieudane transfery były również okazjami na rynku, z których klub chce korzystać do dziś. Najsłynniejszą, nieudaną zimą widoczną na głównym zdjęciu jest ta sprzed 9 lat, kiedy przyszył do nas wspomniany Sisi, znany skautingowi z dawnych obserwacji Vladimir Volkov czy mający dodać więcej charakteru Nicki Bille Nielsen.

Elvis Kokalović na trybunach

Tamte lata ogólnie nie były udane, choć kibiców sprawy transferowe interesowały dużo bardziej, niż teraz. 10 lat temu przed mistrzowską wiosną trafił do nas Arnaud Sutchuin-Djoum, który odszedł po pół roku, David Holman nie odegrał u nas żadnej większej roli, a Tamas Kadar był podstawowym obrońcą, ale dopiero później. W 2017 roku oprócz wspomnianego Kokalovicia przyszedł zimą Mihai Radut i Volodymyr Kostevych, po których można było spodziewać się więcej, natomiast w 2018 roku klub „zaszalał” ruchami typu Thomas Rogne (IFK Goteborg), Oleksiy Khoblenko (Chornomorets Odessa), Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok) i Elvir Koljić (FK Krupa na Vrbasu). Transfer Rogne był wtedy zrozumiały, pozostali gracze to już typowa łapanka i tak samo było zimą 2019 roku, gdy na Bułgarską przyszli Juliusz Letniowski (Bytovia Bytów) oraz Timur Zhamaletdinov (CSKA Moskwa) mający być rywalem dla Christiana Gytkjaera.

Na koniec nie można pominąć zimy 2023, gdy przybył tylko Dominik Holec, który po rozegraniu jednego meczu i dwóch puszczonych golach w przegranym spotkaniu ze Śląskiem Wrocław gwałtownie stąd odszedł. Półroczny kontrakt dla słowackiego golkipera co najwyżej nabił statystykę zimowych transferów Lecha Poznań i obniżył ich skuteczność pozwalając także zanotować Kolejorzowi kolejną zimę z minimum jednym ruchem (passa po 12 latach została przerwana rok temu). W 2012 roku nie było żadnego transferu zimą przez sytuację finansową, w tym przez tzw. „zaciskanie pasa” przez wydarzenia z zimy 2011. Wtedy zarząd wykosztował się, wydał jak na tamte czasy bardzo dużo pieniędzy (ponad 1,5 mln euro), a wiosną nic nie zdobył (przegrał w finale Pucharu Polski, nie awansował do pucharów poprzez ligę). Po zimie 2011, podczas której kontrakt przedłużył jeszcze Manuel Arboleda, klub miał duże problemy, nowy prezes Karol Klimczak po przyjściu w pierwszej kolejności miał za zadanie przede wszystkim uporządkować finanse.

Natomiast rok temu nie było transferów zimą, gdyż uznano, iż nie są one potrzebne, kadra jest szeroka, mocna, a po zmianie trenera nowy tymczasowy opiekun poprawi przygotowanie taktykę i po prostu będzie lepiej. 12 miesięcy temu Lech Poznań mimo wszystko przeprowadziłby jakiś transfer, ale byłoby to uzupełnienie oraz łapanka na rynku, gdyby była jakaś interesująca okazja. Rok temu zimą 2024 nikt nie miał w planach wzmocnić zespołu, na dodatek wciąż „lizano rano” po kompromitacji ze Spartakiem Trnava mającej już wtedy wpływ na finanse Kolejorza.

Dawne zimowe transfery – Nicki Bille Nielsen & Mihai Radut

Zima 2007:

Przyszli: Kristjan Dobrev (Lokomotiv Sofia), Zlatko Tanevski (Vardar Skopje), Dimitrije Injac (Slavija Sarajevo)
Odeszli: Fernando Bonjour (wolny transfer), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela), Artur Marciniak (GKS Bełchatów – wypożyczenie), Radosław Cierzniak (Korona Kielce), Marcin Wachowicz (Arka Gdynia)

Zima 2008:

Przyszli: Tomasz Bandrowski (Energie II Cottbus)
Odeszli: Ilian Micanski (Odra Wodzisław Śląski – wypożyczenie), Dawid Florian (Znicz Pruszków – wypożyczenie)

Zima 2009:

Przyszli: Jasmin Burić (Celik Zenica) Haris Handzić (FK Sarajevo), Gordan Golik (Varteks Varażdin)
Odeszli: Piotr Reiss (rozwiązanie kontraktu)

Zima 2010:

Przyszli: Sergei Krivets (BATE Borysów)
Odeszli: Anderson Cueto (Sporting Cristal), Hernan Rengifo (Omonia Nikozja)

Zima 2011:

Przyszli: Tomasz Mikołajczak (Polonia Bytom – powrót z wypożyczenia), Bartosz Ślusarski (Cracovia Kraków ME), Hubert Wołąkiewicz (Lechia Gdańsk), Vojo Ubiparip (Spartak Subotica), Rafał Murawski (Rubin Kazań)
Odeszli: Sławomir Peszko (FC Koeln), Krzysztof Chrapek (Piast Gliwice – wypożyczenie), Joel Tshibamba (Larissa – wypożyczenie)

Zima 2012:

Przyszli:
Odeszli: Wojciech Golla (Pogoń Szczecin), Jakub Wilk (Lechia Gdańsk – wypożyczenie), Marciano Bruma (wolny transfer)

Zima 2013:

Przyszli: Kasper Hamalainen (Djurgardens Sztokholm), Łukasz Teodorczyk (Polonia Warszawa), Dariusz Formella (Arka Gdynia)
Odeszli: Bartosz Bereszyński (Legia Warszawa), Jakub Wilk (Żalgiris Wilno)

Zima 2014:

Przyszli: Paulus Arajuuri (Kalmar FF)
Odeszli: Szymon Drewniak (Górnik Zabrze), Bartosz Ślusarski (Arka Gdynia), Rafał Murawski (Pogoń Szczecin)

Zima 2015:

Przyszli: David Holman (Ferencvaros Budapeszt), Tamas Kadar (DVTK), Arnaud Sutchuin-Djoum (Akhisar)
Odeszli: Hubert Wołąkiewicz (Astra Giurgiu)

Zima 2016:

Przyszli: Sisi (Suwon FC), Maciej Wilusz (Korona Kielce), Mateusz Lis (Miedź Legnica), Nicki Bille Nielsen (Esbjerg), Vladimir Volkov (Mechelen)
Odeszli: David Holman (Debreceni VSC), Kasper Hamalainen (Legia Warszawa), Maciej Gostomski (Rangers FC), Denis Thomalla (FC Heidenheim), Barry Douglas (Konyaspor), Dariusz Formella (Arka Gdynia)

Zima 2017:

Przyszli: Mihai Radut (Hatta Club), Volodymyr Kostevych (Karpaty Lwów), Elvis Kokalović (Karabukspor), Victor Gutierrez (Deportes Tolima)
Odeszli: Dariusz Formella (Arka Gdynia), Paulus Arajuuri (Brondby Kopenhaga), Robert Gumny (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Kamil Jóźwiak (GKS Katowice), Tamas Kadar (Dynamo Kijów)

Zima 2018:

Przyszli: Thomas Rogne (IFK Goteborg), Oleksiy Khoblenko (Chornomorets Odessa), Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok), Elvir Koljić (FK Krupa na Vrbasu)
Odeszli: Tymoteusz Puchacz (Zagłębie Sosnowiec), Miłosz Mleczko (Puszcza Niepołomice), Dawid Kurminowski (MFK Zemplin Michalovce), Deniss Rakels (Cracovia Kraków), Lasse Nielsen (Trelleborgs FF), Marcin Wasielewski (Znicz Pruszków), Abdul Aziz Tetteh (Dynamo Moskwa), Nicki Bille Nielsen (Panionios Ateny)

Zima 2019:

Przyszli: Juliusz Letniowski (Bytovia Bytów), Timur Zhamaletdinov (CSKA Moskwa)
Odeszli: Dioni (Cultural Leonesa), Maciej Orłowski (Górnik Łęczna), Paweł Tomczyk (Piast Gliwice)

Zima 2020

Przyszli: Michał Skóraś (Raków Częstochowa – powrót z wypożyczenia), Dani Ramirez (ŁKS Łódź), Bohdan Butko (Szachtar Donieck – wypożyczenie)
Odeszli: Maciej Makuszewski (Jagiellonia Białystok), Darko Jevtić (Rubin Kazań), Joao Amaral (Pacos de Ferreira – wypożyczenie), Tymoteusz Klupś (Piast Gliwice – wypożyczenie)

Zima 2021

Przyszli: Jesper Karlstrom (Djurgardens Sztokholm), Antonio Milić (Anderlecht Bruksela), Bartosz Salamon (SPAL), Nika Kvekveskiri (wolny transfer), Aron Johannsson (wolny transfer)
Odeszli: Jakub Moder (Brighton), Marko Malenica (Diosgyor VTK), Djordje Crnomarković (Zagłębie Lubin – wypożyczenie), Jakub Niewiadomski (GKS Jastrzębie – wypożyczenie), Karlo Muhar (Kayserispor – wypożyczenie), Bohdan Butko (Erzurumspor), Muhammad Awwad (Maccabi Hajfa – powrót z wypożyczenia)

Zima 2022

Przyszli: Kristoffer Velde (FK Haugesund), Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf – wypożyczenie), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – wypożyczenie)
Odeszli: Thomas Rogne (Apollon Smyrnis), Roko Baturina (Ferencvaros Budapeszt – powrót z wypożyczenia), Antoni Kozubal (Górnik Polkowice – wypożyczenie), Filip Borowski (Zagłębie Sosnowiec – wypożyczenie)

Zima 2023

Przyszli:
Dominik Holec (Sparta Praga – wypożyczenie)
Odeszli:
Maksymilian Pingot (Odra Opole – wypożyczenie)
Krzysztof Bąkowski (Stal Rzeszów – wypożyczenie)

Zima 2024
Przyszli:

Odeszli:
Filip Wilak (Ruch Chorzów – wypożyczenie)
Maksymilian Pingot (Stal Mielec – wypożyczenie)

Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat)

Idź do oryginalnego materiału