Jubileuszowy 50. Maraton Berliński już w niedzielę – zapowiedź

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Jubileuszowy 50. Maraton Berliński już w niedzielę – zapowiedź


BMW Berlin Marathon to jeden z najważniejszych biegów maratońskich na świecie. Od prawie dwudziestu lat należy do maratońskiej elity imprez biegowych, czyli do cyklu World Marathon Majors. To tam padały wielokrotnie rekordy świata. W tym roku o takie wyniki będzie trudno, ale nie zmienia to faktu, iż przed kibicami i biegaczami jedno z najważniejszych wydarzeń tego sezonu. Na zaproszenie marki adidas, redakcja Bieganie.pl zrelacjonuje bieg na swoich kanałach społecznościowych.

Pierwszy Berlin Marathon odbył się w 1974 roku, a udział w nim wzięło 286 osób. W tym roku na liście startowej jest rekordowe 58 212 osób, w tym, jak co roku, ogromna liczba polskich biegaczy. Organizatorzy na jednej z konferencji prasowych ogłosili, iż celują w ponad 50 tysięcy osób finiszujących tuż przy Bramie Brandenburskiej. Impreza to ogromne przedsięwzięcie. O rozmiarach wydarzenia świadczą oficjalne liczby podane przez organizatorów. Na samym EXPO, odbywającym się na dawnym lotnisku Tempelhof, spodziewanych jest około 100 000 osób z całego świata, a sam maraton ma przynieść korzyści finansowe Berlinowi w wysokości 380 milionów euro.

Elita biegu

W Berlinie zobaczymy ścisłą czołówkę światową. Wśród niej będzie aż sześciu biegaczy z rekordami życiowymi poniżej 2:05, w tym były rekordzista świata w półmaratonie i wicemistrz świata na tym dystansie Kibiwott Kandie. Tadese Takele i Ronald Korir to odpowiednio trzeci i czwarty zawodnik zeszłorocznego maratonu berlińskiego. Cybrian Kotut ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo w Hamburgu czy drugie miejsce w Amsterdamie.

Imię i nazwiskoKrajRekord życiowy
Tadese TakeleETH2:03:24
Ronald Korir KEN2:04:22
Cybrian KotutKEN2:04:34
Hailemaryam KirosETH2:04:41
Kibiwott KandieKEN2:04:48
Bazezew AsmareETH2:04:57
Samwel MailuKEN2:05:08
Milkesa MengeshaETH2:05:29
Haymanot AlewETH2:05:30
Philimon K. KipchumbaKEN2:05:35

Stawka kobiet wygląda równie imponująco. Tigist Ketema wygrała w tym roku maraton w Dubaju. Był to jej debiut, a zakończył się fenomenalnym 2:16:07 (najszybszym debiutem w historii). Rosemary Wanjiru to zwyciężczyni maratonu w Tokio, a także druga zawodniczka berlińskiego biegu w 2022 roku. Genzebe Dibaba to słynna biegaczka na 1500 metrów, która zdobył mistrzostwo świata i wicemistrzostwo olimpijskie na tym dystansie.

Imię i nazwiskoKrajRekord życiowy
Tigist KetemaETH2:16:07
Rosemary WanjiruKEN2:16:14
Genzebe DibabaETH2:18:05
Yebregual MeleseETH2:19:36
Mestawot FikirETH2:20:45
Azmera GebruETH2:20:48
Sisay Meseret GolaETH2:20:50
Ababel YeshanehETH2:20:51
Mizuki MatsudaJPN2:20:52
Fiktre WeretaETH2:21:32

Niemcy liczą na pewno na Hendrika Pfeiffera który w styczniu pobiegł 2:07:14 w Houston. Pfeiffer to ciekawa, oraz piekielnie szybka, postać w europejskim bieganiu. Od wiosny 2023 do wiosny 2024 pobiegł pięć, bardzo dobrych maratonów (nie licząc bycia zającem swojej żony, gdy ta sięgała w październiku 2023 po tytuł mistrzyni Niemiec). Biegi Pfeiffera to:

  • Boston (kwiecień 2023) 2:12:22
  • Berlin (wrzesień 2023) 2:08:48
  • Nowy Jork (listopad 2023) 2:12:52
  • Houston (styczeń 2024) 2:07:14
  • Londyn (kwiecień 2024) 2:10:00

Najmocniejsza Niemka to Melat Kejeta, urodzona w Afryce zawodniczka to szósta maratonka igrzysk w Tokio i wicemistrzyni świata w półmaratonie z Gdyni w 2020 roku. Jej rekord maratoński to 2:21:47 ustanowiony w styczniu w Dubaju.

Z polskich zawodników zobaczymy między innymi Wojciecha Kopcia, Pawła Machowskiego czy Mateusza Kałużę. Z Machowskim rozmawialiśmy rok temu po jego poprzednim maratonie berlińskim. Jednak to jedynie kropla, w polskim morzu, które zaleje ulice Berlina. Sama grupa organizatora RAZ EVENT, z którym przeprowadzaliśmy podcast liczny 250 nazwisk. jeżeli i Ty w tym roku biegniesz daj nam znać i pochwal się wynikiem po dobiegnięciu na metę.

EXPO

Odbiór pakietów trwa od czwartku 26 września do soboty. Wszystko odbywa się na terenie lotniska Tempelhof. Należy zaplanować dojazd metrem lub autobusem. Możliwość zostawienia auta w pobliżu jest znikoma, tak jak i szansa na brak kolejek. Mimo iż numer startowy jest drukowany dopiero przy jego odbiorze, co usprawnia wydawanie, to aby w ogóle wejść na expo trzeba odstać swoje w kolejce przy płycie dawnego lotniska.

Planując wyprawę na expo warto zaopatrzyć się w przekąski i picie, które pozwoli ładować węglowodany i nawadniać się w przypadku dłuższego pobytu.

W tym roku organizatorzy w sobotę zaplanowali specjalny bieg na 10 000 osób na dystansie 5 kilometrów. Oznacza to jeszcze większy tłok na EXPO w dni poprzedzające i możliwe utrudnienia z dojazdem na nie w sobotę.

Ogromna impreza

Debiutującym w Berlinie biegaczom należy przypomnieć, iż to impreza inna niż większość. Cała strefa startu obejmująca praktycznie 1/4 sporego parku Tiergarten, to zamknięta, wycielona przestrzeń, do której wejście prowadzi jedną bramą obok Bundestagu. Stamtąd do stref startowych pozostało kilkaset metrów. Należy mieć to na uwadze planując niedzielny start.

Ogromna rzesza biegaczy stłoczona w wydzielonej strefie sprawia, iż możliwości rozgrzewki są mocno utrudnione, a mówimy jeszcze o momencie zanim wszyscy wejdą do stref startowych. W tych panuje ścisk i euforia, wielu biegaczy, którzy w Berlinie chcą przeżyć przygodę, a niekoniecznie walczyć o rekordy. Stąd częstym zjawiskiem jest ustawianie się wielu wolniejszych biegaczy w strefach gdzie być ich nie powinno. Przy starcie warto założyć, iż pierwszy kilometr może być wolniejszy niż zakładane tempo.

Biegacze mają możliwość oddania własnych bidonów z odżywkami, które będą ustawione na trasie. Należy jednak pamiętać, aby bidon wyróżniał się na tle innych, bo stoły z odżywkami amatorów uginają się na każdym z punktów.

Powodzenia!

Idź do oryginalnego materiału