Ingebrigtsen i Duplantis nie zawodzą. Polska pozostaje z 6 medalami – relacja z 6. dnia ME w Rzymie

3 miesięcy temu

Z sześcioma medalami kończy reprezentacja Polski mistrzostwa Europy w Rzymie, które były najważniejszym sprawdzianem większości naszych zawodników przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Ostatniego dnia szóste miejsce zajęła nasza sztafeta 4×400 m kobiet, Anna Wielgosz w biegu na 800 m, a tę samą pozycję wywalczył w skoku o tyczce Piotr Lisek. W klasyfikacji medalowej z 24 medalami zwyciężają u siebie Włosi, a Polska zajmuje w niej ostatecznie dziewiąte miejsce. Kolejnym ważnym sprawdzianem naszych lekkoatletów przed igrzyskami będą mistrzostwa Polski w Bydgoszczy (27-29.06).

Pożegnanie Rzymu bez medali dla Polski

Rywalizacja ostatniego dnia mistrzostw Europy w Rzymie odbywała się tylko w serii wieczornej. Niestety reprezentanci Polski nie zdołali w niej poprawić naszego dorobku medalowego, a najlepszymi miejscami w finałach okazały się trzy szóste miejsca.

Najpierw w sztafecie 4×400 m kobiet nasze zawodniczki ukończyły na szóstym miejscu z wynikiem 3:23,91. Orientacyjne czasy Polek to 51,56 Kingi Gackiej, 51,22 Mariki Popowicz-Drapały, 51,45 Igi Baugmart-Witan i 49,68 Natalii Kaczmarek. Złoto dla Holandii (z Femke Bol na ostatniej zmianie) z najlepszym wynikiem w Europie (3:22,39), srebro dla Irlandek z rekordem kraju (3:22,71), a brąz przypadł w udziale Belgijkom (3:22,95). (Więcej o biegu Polek tutaj).

W rywalizacji mężczyzn zdecydowanie wygrała reprezentacja Belgii (mistrzowi Europy Alexandrowi Doomowi zmierzono na ostatniej zmianie 43,88!) z wynikiem 2:59,84, będącym najlepszym wynikiem w Europie w tym roku. Srebro dla gospodarzy z czasem 3:00,81, a brąz dla Niemców (3:00,82).

Polkom nie starczyło sił na finał osiemsetki

W biegu na 800 m Keely Hodgkinson prowadziła od startu do mety, jednak Słowaczka Gabriela Gajanova straciła do niej na mecie tylko 24 setne sekundy (1:58,79). Brytyjka osiągnęła 1:58,65, kontrolując bieg. Na trzecim miejscu dobiegła Francuzka Anais Bourgoin (1:59,30). Anna Wielgosz pobiegła odważnie, trzymała się blisko czołówki, ale na ostatniej prostej zabrakło sił i ukończyła na 6. miejscu z czasem 1:59,99. Ósma była Angelika Sarna (2:01,21). Wydaje się, iż po udanych półfinałach naszym reprezentantkom zabrakło już trochę sił na trzeci bieg na tych mistrzostwach. (Więcej o finale 800 m tutaj).

Lobalu ze złotem na dychę

W biegu na 10000 m prowadzący zaczęli dość spokojnie (3:07 pierwszy kilometr i 14:30 na piątkę). Świetnym finiszem popisał się Szwajcar Dominic Lokinyomo Lobalu, który tytuł mistrza Europy przypieczętował wynikiem 28:00,32. Tuż za nim na metę wpadł Francuz Yann Schrub (28:00,48) i Hiszpan Thierry Ndikumwenayo (28:00,96). Bez medalu zostali prowadzący przez długi czas na dystansie Szwed Andreas Almgren (dzisiaj czwarty z czasem 28:01,16) i Francuz Jimmy Gressier (piąty z czasem 28:01,42). Wcześniej tego dnia odbył się bieg B, w którym wygrał Jesus Ramos z Hiszpanii (28:24,93). Polacy nie startowali.

Ingebrigtsen wygrywa z rekordem mistrzostw

Jakob Ingebrigtsen dwukrotnie przegrywał w finale mistrzostw świata na 1500 m, ale pod nieobecność najgroźniejszych Brytyjczyków nikt nie był w stanie mu dzisiaj zagrozić. Norweg przez pierwsze 500 m biegł z tyłu stawki (prowadził Hiszpan Ignacio Fontes, który ukończył na ostatnim miejscu), a następnie objął prowadzenie, którego nie oddał już do mety. Złoto Ingebrigtsen przypieczętował nowym rekordem mistrzostw Europy – 3:31,95. Srebro z nową życiówką zdobył Belg Jochem Vermeulen (3:33,30), a brąz Włoch Pietro Arese (3:33,34).

Can't stop, won't stop.

Six European outdoor gold medals for Jakob Ingebrigtsen and counting! #Roma2024 #IgniteTheFire pic.twitter.com/7ax1266Fa4

— European Athletics (@EuroAthletics) June 12, 2024

Polska nie kończy obu sztafet krótkich

Niestety obie nasze sztafety 4×100 m nie ukończyły realizacji. Wygrały Brytyjki z najlepszym wynikiem w Europie – 41,91, srebro zdobyły Francuzki z czasem 42,15, a brąz Niderlandki (42,46). Zdyskwalifikowano w tym biegu Szwajcarki za przeszkadzanie rywalkom na ostatnich metrach. (Więcej o biegu naszych pań tutaj).

W biegu mężczyzn triumfowali Włosi, który także uzyskali najlepszy w tym roku wynik w Europie – 37,82. Srebro dla reprezentacji Niderlandów (38,46), a brąz dla Niemców (38,52). Walczący o igrzyska Polacy w dalszym ciągu pozostają bez kwalifikacji olimpijskiej, o którą powalczą w kolejnym starcie (więcej o tym biegu tutaj).

OROOOOO!

Olympic 4x100m champions European 4x100m champions#Roma2024 #IgniteTheFire

(@atleticaitalia | @earoma2024) pic.twitter.com/jbdrk27Vw6

Mondo Duplantis atakował rekord świata

W skoku o tyczce zwycięzca mógł być tylko jeden. Rekordzista świata Armand Duplantis wynikiem 6,10 poprawił rekord mistrzostw Europy (i zgarnął bonus od organizatorów za pierwsze miejsce wśród skoczków), a następnie próbował jeszcze poprawić rekord świata, jednak trzykrotnie strącił poprzeczkę na wysokości 6,25 m. Srebro wywalczył trenowany przez Marcina Szczepańskiego Grek Emmanouil Karalis z nowym rekordem życiowym 5,87, a brąz dość niespodziewanie wywalczył Turek Ersu Sasma (5,82). Piotr Lisek był szósty z wynikiem 5,75.

He had the stadium all to himself and he put on a show! @mondohoss600 clears a championship record of 6⃣1⃣0⃣m in #Roma2024!#IgniteTheFire pic.twitter.com/gn12myoNZC

W konkursie oszczepników na 9. miejscu ukończył Marcin Krukowski (81,24). Złoto zdobył Jakub Vadlejch, który w ostatniej kolejce uzyskał 88,65 m, srebro padło łupem Niemca Juliana Webera – 85,94 m (z pierwszej kolejki), a brąz dla Fina Olivera Helandera (85,75).

Na dwunastym miejscu ukończyła konkurs skoku w dal Magdalena Bokun, która w jedynej mierzonej próbie osiągnęła 6,38 m. Złoto z najlepszym wynikiem na świecie wywalczyła Niemka Malaika Mihambo (7,22 przy niesprzyjającym wietrze –1,4 m/s). Srebro z najlepszym wynikiem w Europie w kat. U23 osiągnęła Włoszka Larissa Iapichino (6,94 w ostatniej kolejce), a brąz Portugalka Agate de Sousa (6,91). W większości prób zawodniczkom przeszkadzał niesprzyjający wiatr.

She's back!

Malaika Mihambo soars out to a world lead of 7.22m to win long jump gold in #Roma2024! #IgniteTheFire

(@dlv_online) pic.twitter.com/i8BfWQ1lw0

Klasyfikacja medalowa i punktowa

W klasyfikacji medalowej polska zajęła 9 miejsce z sześcioma medalami (po 2 z każdego kruszcu). 24 krążki zdobyli Włosi (w tym 11 złotych), na drugim miejscu Francuzi (16 medali, 4 złote), a na trzecim Wielka Brytania z 13 medalami (również 4 złote). W klasyfikacji punktowej Polska znalazła się na 10. miejscu (65 punktów). Na czele oczywiście Włosi (232 pkt), drudzy Francuzi (193 pkt.), a trzeci Niemcy (163 pkt.).

Włosi nie dali rady organizacyjnie

Mistrzostwa Europy w Rzymie zapamiętamy na pewno przez pryzmat licznych błędów organizacyjnych, które popełniali gospodarze. Od niefortunnie ułożonego programu minutowego, pustek na trybunach, przez problemy z aparaturą czy realizacją transmisji. Wpadki można by wymieniać długo, ale na szczęście nie zaważyły one zbytnio na wynikach rywalizacji. Polacy wywalczyli sześć medali, jedno minimum olimpijskie i znakomity rekord Polski na 400 m Natalii Kaczmarek. Do igrzysk olimpijskich zostało jeszcze półtora miesiąca, więc miejmy nadzieję, iż na docelowej imprezie cyklu olimpijskiego będzie odpowiednio lepiej, zarówno organizacyjnie, jak i jeżeli chodzi o występny naszych reprezentantów.