Iga Świątek skarbem narodowym: jest powszechną troską

3 tygodni temu

Celem tej analizy jest zapewnienie prawidłowego treningu Idze Świątek tak by dominowała w światowym rankingu przez następne 10+ lat. Taką pozycję w tej chwili zajmuje, ale jej poziom wyszkolenia techniczno-taktycznego budzi duże wątpliwości wobec faktu, iż Iga nieraz za łatwo przegrywa z zawodniczkami, które grają mocną płaską piłką i mają świetny serwis. Iga po prosty jest bardzo groźna w ataku a w obronie gubi się. Tak niekompletny tenis budzi wątpliwości co do jej treningu. Nadto w mediach panuje wielki zachwyt nad Igi grą i wynikami, który nie sprzyja jej prawidłowemu rozwojowi. Najpierw oddamy hołd Księżniczce a potem zajmiemy się tym co należy zrobić by była Cesarzową „na wieki”.

  1. Sportsmenka jakiej Polska w tej chwili nie ma drugiej

Polska ma w swej historii wiele wspaniałych sportsmenek, jak np. Irena Szewińska zdobywczyni 7 medali olimpijskich i 3 rekordy świata w biegach. Anita Włodarczyk – mistrzyni olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w rzucie młotem, rekordzistka świata w tej dyscyplinie. Justyna Kowalczyk, narciarka – zdobywczyni 5 medali olimpijskich, wielokrotna mistrzyni świata i zdobywczyni Pucharu Świata. Otylia Jędrzejczak, pływaczka – multimedalistka olimpijska, mistrzyni świata i Europy. Sylwia Gruchała – wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w szermierce. Agata Wróbel, w podnoszeniu ciężarów – dwukrotna medalistka olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy. Karolina Naja – wielokrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie i wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy.

Do tych wielkich sportsmenek polskich ostatnio w latach 2020-tych dołącza Iga Świątek w bardzo trudnym i popularnym sporcie jakim jest tenis. Bowiem uprawia go kilkadziesiąt milionów kobiet na świecie a ogląda go (w tym gry mężczyzn) około miliard kibiców. W latach zimnej wojny tenis w Polsce był na znacznie niższym poziomie aniżeli na Zachodzie a teraz okazuje się, iż demokratyczna III RP wychowała tenisistkę Igę Świątek, która od dwóch lat jest #1 na liście rankingowej i która wygrała aż 5 szlemowych, brąz na Olimpiadzie i kilkanaście dużych turniejów, zaledwie w wieku 23 lat. Każdy wygrany turniej przez Igę ociera łzy po nieudanych występach piłkarskiej drużyny narodowej. Iga ma jeszcze przed sobą 10+ b. dobrych lat uprawiania tego sportu i dlatego chcielibyśmy by była #1 przez te lata. Jednak nasze nadzieje ogranicza problematyczna gra Igi.

Dla tego jest potrzeba zasugerowania zmian w sposobie gry Igi tak by jej wielki talent nie został zmarnowany. Bowiem Iga będąc naszym skarbem narodowym inspiruje młodzież do uprawiania sportu w tym tenisa, w czasach, gdy sprzęt sportowy został zastąpiony telefonami czego wyrazem są m.in. słabe wyniki naszych reprezentantów na Olimpiadzie w Paryżu 2024.

  1. Problemy tenisowe Igi

Dla fachowców tenisowych gra techniczna i taktyczna od paru lat budzi wątpliwości, ale jej sukcesy w wygrywaniu turniejów nie skłaniają do merytorycznej krytyki. Raczej analitycy medialni (zwłaszcza polscy) prześcigają się w prawieniu komplementów. Artykuł niniejszy sprowokował kolejny nieudany turniej wimbledoński i olimpijski, oraz w Cincinnati i Nowym Jorku, które ujawniły wiele mankamentów w grze Igi. I rzecz nie w tym, iż Iga za wcześnie go przegrywa. W tenisie często przegrywa się i spotyka to najlepszych. Rzecz w tym, jak się przegrywa? Zacznijmy od tego, iż Igi mocne strony gry są następujące; waleczność, instynkt zabójcy (żargon tenisowy), wytrzymałość, top spinowy forhend krosowy, płaski bekhend, pewny smecz i ciągły (non stop) atak z końcowej linii. Kiedy Iga trafia na słabsze zawodniczki to je „nokautuje” swym atakiem. Ale kiedy trafia na zawodniczki grające atakiem serwisowym i szybką płaską piłka to ma problemy. Przegrywa z nimi, szczęśliwie jest ich parę tylko. Ale fakt ten stawia znak zapytania czy Iga zasłużenie jest #1 świata? Czy decyduje o tym tylko liczba uciułanych punktów? Bowiem jej tenis nie jest kompletny.

Na czym polega niekompletność Igi tenisa:

  1. Wyszkolenie techniczne:
    1. Zupełnie nie gra szlajsem z obu stron czego brakuje przy returnowaniu serwów,
    2. Returnuje pierwsze serwisy atakującym top spinem w niebo,
    3. Niepewny serwis – choć ostatnio nieco ulepszony,
    4. Słaba gra przy siatce,
    5. Słabe mijanie przy siatce,
    6. Słaby lob,
    7. Nie stosuje skrótów,
    8. Źle odgrywa skróty.
  • Wyszkolenie taktyczne
    1. Ciągły ryzykowny atak bez szczególnego plasowania, tzw. gra na rympał,
    2. Odbieranie pierwszych serwisów ½ metra za końcową linią zamiast 2-3 metrów blokowania szlajsem,
    3. Brak tzw. sprytu kortowego, polegającego na graniu na tzw. łopatę w obronie,
    4. słaba obrona, gra na pół kortu i na jego środek,
    5. Nieszanowanie piłki, zwykle psuje dwie pierwsze piłki w gemie a potem walecznie je odrabia, co wymaga innego charakteru gry od tego, gdy się prowadzi 30:0
    6. Brak grania taktycznego w zależności od różnych zawodniczek, powtarzalność schematu grania krosem forhendowym na zwykle mocny forhend czołowych przeciwniczek.
    7. Brak zainteresowania grą innych zawodniczek i losowania, o czym mówi w wywiadach,
    8. Lekceważenie cyklu gry testowej na trawie przed szlemem wimbledońskim.

W sumie Iga ma 8 mankamentów w technice tenisowej i 8 w taktyce, co razem daje aż 16 problemów do usunięcia. Mankamenty te decydują o Igi słabych wynikach w Wimbledonie i na Olimpiadzie w Paryżu 2024. Warto zauważyć, iż dwie Polki już były w finale tego szlema: Jadwiga Jędrzejowska (1937) i Aga Radwańska (2012). One jednak nie miały tylu problemów tenisowo-taktycznych co Iga. Powiem więcej, J. Jędrzejowska wygrałaby z Igą w bezpośrednim meczu, ponieważ miała kompletny tenis; świetny forhend drive i skrót, robiła mało niewymuszonych błędów. Wiem to za autopsji, ponieważ w 1958 r. w Poznaniu grałem w tych samych mistrzostwach Polski, w których i ona grała. Przypomnę, iż Jadzia była też w 5 finałach szlemów, ale żadnego nie wygrała, aczkolwiek w Wimbledonie została mocno skrzywdzona w sędziowaniu. W 3-cim secie prowadziła 4:1.

  1. Kompletność i jakość tenisa Igi Świątek w 2024 r.

Tabela 1. Kompletność i jakość tenisa Igi Światek w grze z top 10 w 2024 r. w skali 1 do 5

Lp. ZAGRANIA W ATAKU W OBRONIE
Ocena Uwagi
1 Serwis 3 2 Gra drugim
2 Return 2 1 Atakuje pierwszy w niebo
3 Forhend topspin 5 2 Na pół kortu, spieszy się
4 Forhend szlajs 1 1 brak
5 Bekhend 4 3 Autuje, zwłaszcza po linii
6 Siatka 3 2 unika
7 Mijanie przy siatce 2 2 Na „łopatę”
8 Smecz 5 4 Nieporównywalnie lepszy od serwu, choć są podobne
9 Skrót 2 2 Prawie nim nie gra
10 Odegranie skrótu 2 2 Dobiega, ale psuje
11 Lobowanie 2 1 Na „łopatę”
12 Niewymuszone błędy 2 1 Zwykle psuje dwie pierwsze piłki w gemie
13 Taktyka 3 1 Schematyczny krosowy forhend
14 Sprawność fizyczna 5 3 Gubi się i nie dobiega do mocnych plasingów
15 Waleczność 5 4 Godna podziwu
16 Instynkt kilera 5 5 Godny podziwu
17 Razem 51 36
18 Ocena 51:80=0,6 36:80=0,4 80-maksymalna liczba punktów

Z danych oceny tenisa Igi Światek (w grze z top 10 w 2024 r.) wynika, iż jakość techniki tenisowej na poziomie T=0.6 nie gwarantuje choćby w ataku pewnej pozycji #1. choćby na preferowanej nawierzchni—mączce. Wszak w French Open 2024, Osaka miała meczową piłkę z Igą. Japonka grała ostro i Iga wykorzystywała T=0,4 swych umiejętności tenisowych, bowiem była spychana do obrony, której nie lubi. W tym rzecz, iż trenerzy najlepszych tenisistek rozszyfrowali grę Igi i uczą swe podopieczne stałego ataku w grze z obecną #1.

Z tak niekompletnym i jakościowo ograniczonym tenisie utrzymanie przez Igę pozycji #1 w świecie będzie bardzo trudne. I to nas martwi bowiem nie chcemy pozbyć się naszego skarbu narodowego.

  1. Przyszłość Igi i oczekiwania

Obecna strategii teamu Igi polega na umacnianiu posiadanej techniki (w tym doskonalenie serwisu) ponieważ ona przynosi sukcesy turniejowe i finansowe. To jest strategia krótko-okresowa sprawdzona, bo po co ją zmieniać, jak jest opłacalna. Czy czasem team nie jest na procencie od wygranych nagród? Ale nie jest to strategia długo-okresowa, aby Iga była w pełni zasłużenie #1 w świecie przez lata. Porównując sytuację Igi do sytuacji Agi (trenowanej przez tego samego trenera) wiemy, iż Radwańska grała coraz gorzej by w wieku zaledwie 29 lat przejść na emeryturę. Podobnie ma się wątpliwa strategia zamknięcia Igi w tzw. kloszu teamu i myśleniu za Igę. Powoduje to, iż potem na korcie Idze brakuje tych podpowiedzi. Dodam, iż nie jest mi znany zawodnik, ani zawodniczka, którzy mają kontrolę psychologiczną 24 godziny na dobę.

  1. Wnioski

Iga Świątek, będąc naszym skarbem narodowym, wymaga mądrego i sprawdzonego w praktyce kierowania treningiem i udziałem w zawodach. Spójrzmy, kto zasiada w ławach trenerskich najlepszej Amerykanki, czy najlepszego Hiszpana albo Serba lub Duńczyka? Warto i jest stać, aby zainwestować w najwyższy profesjonalny i doświadczony zawodniczo sztab szkoleniowy, aby zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju. Mimo wymienionych wyzwań, mówimy „trudno” i kochamy Igę dalej, wierząc, iż z odpowiednim wsparciem osiągnie jeszcze wiele wspaniałych sukcesów.

Prof. Andrzej Targowski

Prezes PZT,

Złoty Inżynier PW,

Złoty Inżynier 30-lecia (NOT)

[email protected]

Post Iga Świątek skarbem narodowym: jest powszechną troską pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału