Hyundai zgarnia niedzielne punkty na Rajdzie Polski

rallyandrace.pl 1 dzień temu

Kierowcy Hyundai Motorsport zwyciężyli w obu niedzielnych klasyfikacjach 80. Rajdu Polski. Ott Tänak i Martin Jäeveoja zdobyli maksymalną ilość punktów za ostatni etap, a Thierry Neuville był najszybszy na kończącym siódmą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata WRC odcinkiem specjalnym power stage.

Od samego rana w natarciu był Ott Tänak, który wygrał dwa pierwsze niedzielne odcinki specjalne. Na 20,8-kilometrowej próbie Gmina Mrągowo 1 i 10,73-kilometrowym odcinku Mikołajki 1 pojechał 3,3 sekundy szybciej od prowadzącego w rajdzie Kallego Rovanpery.

Aktualny mistrz świata wygrał na drugim przejeździe oesu Gmina Mrągowo i zmniejszył swoją różnicę do 2,7 sekundy, ale Tänak odpowiedział na power stage’u Mikołajki 2 i pojechał 1,6 sekundy szybciej od kierowcy Toyoty, pokonując go na koniec dnia różnicą 1,6 sekundy.

Mistrz świata z 2019 roku wywalczył dla siebie oraz Hyundaia siedem punktów za zwycięstwo w niedzielnym etapie. Rovanperä był drugi, a trzeci Adrien Fourmaux w Fordzie. Walczący o prowadzenie w klasyfikacji sezonu Elfyn Evans i Thierry Neuville zajęli czwarte i piąte miejsca, a w punktowanej siódemce zmieścili się taże Takamoto Katsuta i startujący niehybrydowym samochodem Rally1 Mārtiņš Sesks.

Neuville najszybszy na power stage’u

Choć Neuville oddał Evansowi jeden punkt na niedzielnym etapie, to odrobił go z nawiązką w dodatkowo punktowanym power stage’u Mikołajki 2. Belg pilotowany przez Martina Wydaeghe’a uzyskał najlepszy czas, za co otrzymał pięć punktów.

Hyundai zmaksymalizował zdobycz punktową, zajmując dwie pierwsze pozycje. Tänak uzyskał bowiem drugi czas, pokonując Rovanperę, Fourmauxa i Katsutę. Evans miał problemy z oponą i stracił aż 11 sekund na dystansie niecałych 11 kilometrów, przez co finiszował poza punktowaną piątką.

Po zsumowaniu niedzielnych bonusów, Tänak był najlepszym kierowcą dnia, zdobywając 11 punktów. Neuville zminimalizował swoją stratę do Evansa, pokonując go w niedzielę o cztery punkty. Na przestrzeni całego rajdu kierowca Toyoty zdobył o trzy punkty więcej, zmniejszając dystans do lidera tabeli do 15 punktów. Tänak traci do swojego zespołowego kolegi 21 punktów.

Podobna historia miała miejsce w klasyfikacji producentów. Hyundai zdobył w niedzielę o pięć punktów więcej od Toyoty, która wygrała czterema punktami na przestrzeni całego rajdu. Po siedmiu z 13 rund sezonu 2024 WRC dwójkę czołowych producentów dzieli 10 punktów.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.