Dla najlepszych lekkoatletów główną imprezą sezonu halowego w 2024 roku będą Halowe Mistrzostwa Świata w Glasgow, które odbędą się na początku marca. Wcześniej o kwalifikację na te zawody będzie można powalczyć m.in. na mistrzostwach Polski (tradycyjnie w Toruniu), jak i na prestiżowych mityngach w wielu lokalizacjach, choćby w Kazachstanie. Polska ponownie gościć będzie dużą, halową imprezę – mistrzostwa Europy masters, które zawitają do Torunia pod koniec marca. Oto przegląd sezonu halowego i najważniejsze wydarzenia, które czekają na nas w 2024 roku pod dachem.
Halowy sezon przed mistrzostwami Europy i igrzyskami
Lekkoatletyczny sezon halowy na dobre rozpoczął się na początku grudnia, kiedy w USA nasi reprezentanci zdołali poprawić już dwa rekordy Polski („Halowe rekordy polski na 5000 metrów pobite. Konieczek i Dworczak nowymi rekordzistami”). Jednak dla najlepszych sezon pod dachem to zaledwie kilka startów, bo wielu z nich nie szykuje najwyższej formy na tę część sezonu, mając na uwadze przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu (1–11.08.2024) i wcześniejsze mistrzostwa Europy w Rzymie (6–12.06.2024). Wielu zawodników całkiem rezygnuje też ze startów w hali, z powodu większego ryzyka kontuzji lub przeciążeń na ostrych łukach (tak będzie m.in. w przypadku Natalii Kaczmarek, o czym wspominała w niedawnym wywiadzie). Na pewno jednak sporo sportowców w hali wystartuje i możemy liczyć na interesujące pojedynki o kolejne rekordy i medale.
Najwyższą rangę halowych mityngów ma World Athletics Indoor Tour, który w randze Gold w przyszłym roku zobaczymy w 7 lokalizacjach (w tym oczywiście w Toruniu podczas mityngu Copernicus Cup 6 lutego 2024 (więcej o całym cyklu pisałem w artykule: „World Athletics Indoor Tour zawita do Azji! Copernicus Cup odbędzie się 6 lutego 2024”). Mityng o randze World Athletics Indoor Tour Brozne znany jako Orlen Cup odbędzie się 27 stycznia w Łodzi, a z biegów zaplanowano tam biegi sprinterskie na 60 m i 60 m ppł.
Cykl WA Indoor Tour Gold w 2024 r. będzie składał się z następujących imprez:
27.01.2024 – Astana Indoor Meet for Amin Tuyakov Prizes, Astana, Kazachstan
30.01.2024 – Czech Indoor Gala, Ostrava, Republika Czeska
4.02.2024 – New Balance Indoor Grand Prix, Boston, USA
6.02.2024 – ORLEN Copernicus Cup, Toruń, Polska
10.02.2024 – Meeting Hauts-de-France Pas-de-Calais ‘Trophée EDF’, Lievin, Francja
11.02.2024 – Millrose Games, New York, USA
23.02.2024. – World Indoor Tour Gold Madrid 2024, Madrid, Hiszpania.
Wszystkie imprezy (również niższych rang) zaliczane do World Athletics Indoor Tour można znaleźć tutaj.
Zwieńczeniem sezonu HMŚ w Glasgow
Zwieńczeniem sezonu halowego będą dla najlepszych Halowe Mistrzostwa Świata, które w przyszłym roku ugości Glasgow w Szkocji (1–3.03.2024). Minima wyznaczone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki są dość wyśrubowane, ale w przypadku wybitnych wyników zaliczane są również te ze stadionu. Minimum PZLA (równe wskaźnikom World Athletics) posiada tylko garstka zawodników i są to: w biegu na 60 m – Dominik Kopeć i Ewa Swoboda, na 400 m – Natalia Kaczmarek, która nie planuje startów w tym sezonie halowym i Anna Kiełbasińska, w biegu na 1500 m – Sofia Ennaoui, na 60 m ppł. – Jakub Szymański i Krzysztof Kiljan oraz Pia Skrzyszowska, a w 5-boju Adrianna Sułek, która również nie planuje startów w hali. Pełne zasady kwalifikacji znajdują się tutaj, a w regulacjach związkowych martwi brak zapisu o kwalifikacji z rankingu…
Imprezy halowe w Polsce
W naszym kraju oddano niedawno kolejne hale lekkoatletyczne – we Wrocławiu i Wałczu, jednak obiektów do rozgrywania zawodów wciąż jest niewiele. Nieliczne halowe mityngi odbędą się w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu, a także w Mielcu, Aleksandrowie Łódzkim, Słupsku, Wałbrzychu czy Spale, a także wspomnianych już Wrocławiu i Wałczu. Tradycyjnie już, od kilku lat Halowe Mistrzostwa Śląska rozgrywane są w czeskiej Ostrawie, bo w województwie śląskim nie ma odpowiedniej lekkoatletycznej hali. Poza tym koszty wynajmu obiektu u naszych południowych sąsiadów są dużo niższe niż hali w Spale, gdzie wcześniej przez kilka lat rozgrywano te zawody. Pełen kalendarz imprez PZLA można sprawdzić tutaj.
Co ciekawe, halowe mistrzostwa województw są też często rozgrywane w kilku miejscach, kiedy osobno planowane są biegi, rzuty i skoki. Wszystko z powodu braku halowych obiektów, by rozegrać je łącznie.
Najważniejsze krajowe imprezy, czyli Halowe Mistrzostwa Polski odbędą się w Toruniu (17–18.02.2024), podczas których rozdane też będą medale w kat. U23, a tydzień wcześniej we Wrocławiu rywalizować będą juniorzy w kategoriach U18 i U20 (9–11.02.2024).
Dla zawodników startujących w kategorii masters 33. Halowe Mistrzostwa Polski odbędą się 24.02 w Toruniu, a 14. Halowe Mistrzostwa Europy Masters (również w Toruniu) zaplanowane są na 17–3.03.2024.
Sezon halowy trwa dość krótko, jednak dla chcących sprawdzić swoją formę praktycznie co tydzień znajdą się zawody, na których można sprawdzić się na 200-metrowej bieżni (i oczywiście w skokach czy pchnięciu kulą). Może się jednak okazać, iż trzeba będzie w tym celu przejechać duży dystans, bo hale są w tylko w kilku wspomnianych wyżej lokalizacjach. W Polsce co jakiś czas powstają nowe obiekty, ale nie da się ukryć, iż wciąż jest ich stosunkowo mało w stosunku do potrzeb. Tym bardziej powinniśmy docenić wszelkie międzynarodowe sukcesy naszych reprezentantów, bo wielu z nich dalej nie ma gdzie trenować i startować w hali.