Eksperci uważają, iż przepisy ws. pokera są w Polsce zbyt restrykcyjne

13 godzin temu
Ogolna
Ogolna Eksperci uważają, iż przepisy ws. pokera są w Polsce zbyt restrykcyjne
17.07.2025 07:13

Eksperci uważają, iż przepisy ws. pokera są w Polsce zbyt restrykcyjne

Bogusław Leśnodorski i Marcin Matczak, dwaj znani prawnicy, eksperci Kanału Zero, zastanawiali się w swoim programie, odpowiadając na pytanie widza, dlaczego w Polsce nie doszło do tej pory do liberalizacji prawa dotyczącego pokera.

redakcja
Udostępnij
Autor zdjęcia: Kanał Zero

Prowadzący audycję uważają, iż poker nie jest grą losową, tylko grą umiejętności, co powinno doprowadzić do tego, iż nie należy go postrzegać jako szkodliwego hazardu. Rafał Gładysz, dziennikarz i fotograf zajmujący się pokerem, podkreśla, iż Association (czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportów Umysłowych) oficjalnie uznała pokera jako grę umysłową.

Świetnie, iż takie pytanie od widza w @OficjalneZero padło. I bardzo dobrze, iż obaj panowie @BL_1916 i @wsamraz bardzo się na ten temat rozsądnie wypowiadają. Brawo za wiedzę i podejście do tematu

Chciałbym jednak dodać bardzo istotną rzecz do ich wypowiedzi, która jednak… https://t.co/YuCzsCUTf3

— Rafał Gładysz (@JD_poker) July 16, 2025

Poker jest grą umysłową

Tym samym World Poker Federation (Światowa Federacja Pokera) została przyjęta w poczet członków IMSA obok federacji brydża, szachów, warcabów, go czy e-sportu. Wszystkie te gry są w tej chwili grami umysłowymi, a poker przestał być oficjalnie grą losową. Z kolei Polska Federacja Pokera została członkiem WPF. Tego polskie prawo nie uwzględnia, żadnych zmian w przepisach nie było, a ustawa hazardowa jest wciąż traktowana przez rządzących jako ta, której lepiej nie dotykać, bo śmierdzi (wiadomo – niektórzy będą mieli flashbacki z 2009 roku i afery hazardowej Mira, Rycha i Zbycha)” – zaznacza na portalu X Gładysz.

Swego czasu Rafał Gładysz odniósł się też do tej sprawy w rozmowie z portalem Interplay.pl:

Po zatwierdzeniu pokera jako gry umysłowej powinien zmienić się odbiór pokera na świecie. W związku z tym, iż poker ma negatywne konotacje wśród ludzi na co dzień niezajmujących się tą tematyką, teraz będzie można poprawić wizerunek. O tę decyzję starliśmy się jako środowisko pokerowe na świecie od wielu lat. Niestety panuje przekonanie, iż poker jest szemraną grą, co wynika z ignorancji. Ta gra nie jest bowiem czystym hazardem, o czym świadczy chociażby to, iż najlepsi gracze utrzymują się na najwyższym poziomie od wielu lat. Do tego konieczne są umiejętności i doświadczenie. Szczęście nie odgrywa tu takiej roli jak w przypadku hazardu. Liczę teraz na kolejne działania Światowej Federacji Pokera.

Kanał Zero Poker Rafał Gładysz
Udostępnij

redakcja

Więcej Ogolna

Ogolna

Europejski Akt o Dostępności – jakie przyniesie zmiany?

28 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa wdrażająca Europejski Akt o Dostępności. Oznacza to sporo zmian dla wielu podmiotów. redakcja
Ogolna Rząd Nowej Zelandii ustanawia sieć legislacyjną dla branży wyścigów i zakładów sportowych redakcja
Ogolna WspieramTo! – moduł wsparcia społecznego w aplikacji LOTTO redakcja
Gry wirtualne Promatic Games nawiązuje współpracę z Aardvark Technologies redakcja
Ogolna Działania Ministerstwa Finansów w sprawie szarej strefy redakcja
Idź do oryginalnego materiału