Eksperci uważają, iż przepisy ws. pokera są w Polsce zbyt restrykcyjne
Bogusław Leśnodorski i Marcin Matczak, dwaj znani prawnicy, eksperci Kanału Zero, zastanawiali się w swoim programie, odpowiadając na pytanie widza, dlaczego w Polsce nie doszło do tej pory do liberalizacji prawa dotyczącego pokera.

Prowadzący audycję uważają, iż poker nie jest grą losową, tylko grą umiejętności, co powinno doprowadzić do tego, iż nie należy go postrzegać jako szkodliwego hazardu. Rafał Gładysz, dziennikarz i fotograf zajmujący się pokerem, podkreśla, iż Association (czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportów Umysłowych) oficjalnie uznała pokera jako grę umysłową.
Świetnie, iż takie pytanie od widza w @OficjalneZero padło. I bardzo dobrze, iż obaj panowie @BL_1916 i @wsamraz bardzo się na ten temat rozsądnie wypowiadają. Brawo za wiedzę i podejście do tematu
Chciałbym jednak dodać bardzo istotną rzecz do ich wypowiedzi, która jednak… https://t.co/YuCzsCUTf3
Poker jest grą umysłową
„Tym samym World Poker Federation (Światowa Federacja Pokera) została przyjęta w poczet członków IMSA obok federacji brydża, szachów, warcabów, go czy e-sportu. Wszystkie te gry są w tej chwili grami umysłowymi, a poker przestał być oficjalnie grą losową. Z kolei Polska Federacja Pokera została członkiem WPF. Tego polskie prawo nie uwzględnia, żadnych zmian w przepisach nie było, a ustawa hazardowa jest wciąż traktowana przez rządzących jako ta, której lepiej nie dotykać, bo śmierdzi (wiadomo – niektórzy będą mieli flashbacki z 2009 roku i afery hazardowej Mira, Rycha i Zbycha)” – zaznacza na portalu X Gładysz.
Swego czasu Rafał Gładysz odniósł się też do tej sprawy w rozmowie z portalem Interplay.pl:
– Po zatwierdzeniu pokera jako gry umysłowej powinien zmienić się odbiór pokera na świecie. W związku z tym, iż poker ma negatywne konotacje wśród ludzi na co dzień niezajmujących się tą tematyką, teraz będzie można poprawić wizerunek. O tę decyzję starliśmy się jako środowisko pokerowe na świecie od wielu lat. Niestety panuje przekonanie, iż poker jest szemraną grą, co wynika z ignorancji. Ta gra nie jest bowiem czystym hazardem, o czym świadczy chociażby to, iż najlepsi gracze utrzymują się na najwyższym poziomie od wielu lat. Do tego konieczne są umiejętności i doświadczenie. Szczęście nie odgrywa tu takiej roli jak w przypadku hazardu. Liczę teraz na kolejne działania Światowej Federacji Pokera.

redakcja
Więcej Ogolna
Europejski Akt o Dostępności – jakie przyniesie zmiany?
28 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa wdrażająca Europejski Akt o Dostępności. Oznacza to sporo zmian dla wielu podmiotów. redakcja



