Czy Rosjanie i Białorusini mogą grać w Australian Open? Ben Miller •

5 godzin temu

Choć sporty, w tym piłka nożna i rugby, początkowo zakazały drużynom rosyjskim i białoruskim udziału w rozgrywkach po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w lutym 2022 r., władze tenisistów obu państw nie zakazały im udziału w rozgrywkach.

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) zawiesiła Rosyjską Federację Tenisową i Białoruską Federację Tenisową w międzynarodowych rozgrywkach drużynowych, ale pozwoliła zawodnikom na kontynuowanie rywalizacji indywidualnie.

Stowarzyszenie Tenisa Kobiet (WTA) i stowarzyszenie mężczyzn (ATP) dołączyły do ​​ITF, zawieszając wydarzenia, które miały się odbyć w Rosji, i powiedziały zawodnikom z tych krajów, iż nie mogą występować pod nazwą lub flagą Rosji lub Białorusi.

Dzięki temu od 2022 roku Daniił Miedwiediew z Rosji i Aryna Sabalenka z Białorusi grają w turniejach Wielkiego Szlema jako neutralni.

Czy Rosjanie i Białorusini mogą zagrać w Australian Open w 2025 roku?

Nie będzie żadnych ograniczeń dla Rosjan i Białorusinów występujących w Australian Open w 2025 roku.

Jednak przez cały czas nie mogą występować pod flagą lub nazwą swojego kraju.

Dotyczy to zarówno ich ubrań, jak i transmisji telewizyjnej.

Wśród tych zawodniczek znajduje się 20 najlepszych zawodników mężczyzn Daniił Miedwiediew, Andriej Rublow i Karen Khachanov, a także 20 najlepszych zawodniczek kobiet Aryna Sabalenka, Daria Kasatkina, Diana Shnaider, Anna Kalinskaya i Mirra Andreeva.

Jaka była reakcja na zakaz Wimbledonu?

Zawodnicy z Rosji i Białorusi mogli grać we wszystkich turniejach Wielkiego Szlema z wyjątkiem Wimbledonu w 2022 roku.

All England Club ogłosił, iż zgłoszenia z obu państw zostaną odrzucone „z głębokim żalem”.

Posunięcie to okazało się, jak można było przewidzieć, kontrowersyjne i spotkało się z poparciem i krytyką w ramach mieszanych reakcji po tym, jak podczas turnieju French Open, który odbył się w maju i czerwcu, podjęto decyzję o niewykluczaniu zawodników z tych państw w 2022 roku.

WTA zdecydowanie potępiła wojnę, ale nie zgodziła się z decyzją o zakazie zawodników. „Podstawową zasadą WTA jest to, iż indywidualni sportowcy mogą uczestniczyć w profesjonalnych wydarzeniach tenisowych w oparciu o zasługi i bez jakiejkolwiek formy dyskryminacji” – stwierdził.

„Jak konsekwentnie stwierdza WTA, poszczególni sportowcy nie powinni być karani ani uniemożliwiani im startowanie ze względu na to, skąd pochodzą lub decyzje podjęte przez rządy ich krajów”.

Miedwiediew wezwał do pokoju i pragmatycznie zareagował na to ogłoszenie.

„Z jednej strony rozumiem, z drugiej uważam to za niesprawiedliwe” – powiedział, zwracając uwagę, iż osoby prowadzące działalność na własny rachunek z Rosji i Białorusi mogły kontynuować pracę w Wielkiej Brytanii.

„To delikatna sytuacja, ponieważ ustanawia precedens i stawia inne zawody sportowe w niewygodnej sytuacji. Gdzie jest linia? Jakie zasady powinny prowadzić do ewentualnego wykluczenia?”

Miedwiediew pozostawił otwarte drzwi do późnej zmiany decyzji organizatorów. „Gdybym miał okazję zagrać na Wimbledonie, byłbym zachwycony” – powiedział. „Jeśli nie, zaakceptowałbym to”.

Panujący mistrz Wimbledonu Djokovic również potępił wojnę, ale nazwał decyzję Wimbledonu „szaloną”. „Kiedy polityka ingeruje w sport, rezultaty nie są dobre” – dodał.

Emerytowany wielki brytyjski tenisista i trzykrotny zwycięzca turnieju głównego Andy Murray nazwał wytyczne brytyjskiego rządu „nieprzydatnymi”.

„W moim rozumieniu wytyczne były takie, iż Rosjanie i Białorusini mogą grać, jeżeli podpiszą deklarację, iż są przeciw wojnie i reżimowi rosyjskiemu” – powiedział.

„Nie jestem pewien, jak komfortowo czułbym się, gdyby coś stało się jednemu z graczy lub ich rodzinom [as a result]. Nie sądzę, iż istnieje adekwatna odpowiedź.

„Rozmawiałem z niektórymi rosyjskimi zawodnikami. Rozmawiałem z kilkoma ukraińskimi zawodnikami. Bardzo współczuję zawodnikom, którym nie pozwolono grać i zdaję sobie sprawę, iż będzie to dla nich niesprawiedliwe.

„Ale znam też niektórych ludzi, którzy pracują na Wimbledonie i wiem, w jak trudnej sytuacji się znajdowali. Współczuję wszystkim, współczuję graczom, którzy nie mogą grać i nie kibicuję żadnej ze stron ani Inny.”

31 marca 2023 roku uchylono zakaz Wimbledonu.

Idź do oryginalnego materiału