Czy można jechać hulajnogą po ścieżce rowerowej? Dzieci i rodzice powinni wiedzieć, jakie jest prawo

18 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl


Chodnik czy ścieżka rowerowa, a może ulica? Co powinni wybrać użytkownicy hulajnóg? Okazuje się, iż w tej kwestii jest wiele niejasności. Do 2021 r. każdy użytkownik hulajnogi elektrycznej traktowany był jak pieszy, czyli winien korzystać z chodnika. To się jednak zmieniło. Przedstawiamy szczegóły.
Wraz z nowym trendem pojawia się na drogach i ścieżkach rowerowych coraz więcej osób, które przemieszczają się na hulajnogach elektrycznych. Tu jednak należy mieć na uwadze, iż obowiązują ich prawie te same normy, co każdego rowerzystę – w tym najważniejsza, mówiąca o tym, iż powinni oni korzystać przede wszystkim z drogi dla rowerów.


REKLAMA


A co jeżeli nie ma ścieżki rowerowej? W takim przypadku użytkownicy hulajnóg powinni poruszać się po jezdni (jeśli na danym odcinku samochody nie mogą poruszać się ponad 30 km/h), ale także i po chodniku. Tu jednak trzeba mieć na uwadze, iż taka jazda jest możliwa przy zachowaniu prędkości ok. 6 km/h, czyli tej zbliżonej do szybkości pieszego.


Jeździsz hulajnogą? O tym trzeba pamiętać
Użytkownicy hulajnóg elektrycznych są traktowani jak rowerzyści, zatem ważne jest, by stosowali się do zasad ruchu drogowego. Muszą oni również pamiętać, iż za ich złamanie grożą mandaty podobne do tych, które dostaną cykliści. W związku z tym też nie każda osoba może swobodnie jeździć hulajnogami elektrycznymi po ścieżkach rowerowych i po drogach dla pieszych.
Powód? Przede wszystkim osoba, która chce poruszać się na hulajnodze, musi posiadać stosowne uprawnienia. Chodzi w tym przypadku (podobnie jak z rowerem) o posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dotyczą one jednak wyłącznie osób niepełnoletnich (od 10. do 18. roku życia).
Idź do oryginalnego materiału