Czy GPS w smartwatchach Amazfit Cheetah jest dokładny? Zmierzono to

1 tydzień temu

Zasada jest prosta: im dokładniejszy GPS, tym lepszy pomiar tempa w trakcie biegu i tym efektywniej można zarządzać nie tylko treningiem, ale też startem w zawodach. Jak w tej roli wypada dedykowany biegaczom smartwatch Amazfit Cheetah?

Prosty przykład: jeżeli smartwatch informuje o pokonaniu kilometra w np. 5 min, a faktyczny dystans wyniósł 990 metrów, to rzeczywiste tempo było wolniejsze – 5’03” /km. Zatem pytanie o to, jak dokładny jest GPS w smartwatchach Amazfit Cheetah dla biegaczy, nie jest bezzasadne. Zwłaszcza iż osoby regularnie biegające poszukują rozwiązania, które realnie wpłynie na jakość treningu.

W przypadku Amazfit Cheetah sprawdzono dokładność pomiarów w oparciu o starty w zawodach biegowych na atestowanych trasach m.in. w Warszawie, Berlinie i Rotterdamie, ale nie tylko w tych lokalizacjach.

Np. użytkownik o nicku teejay_biega pobiegł poznańską Dziesiątkę z Amazfit Cheetah Pro w tempie 3’57” /km, co dało czas 39’33”. W momencie przekraczania mety smartwatch pokazał równe 10 km. Nie więcej, nie mniej.

– Teraz skupiam się na biegach na 5 km i 10 km. W przyszłym roku, a może jeszcze w drugiej połowie 2024 będę chciał się sprawdzić na dłuższych dystansach, gdzie akurat dokładność GPS ma jeszcze większe znaczenie – dodaje teejay_biega.

Amazfit Cheetah – nowa seria smartwatchy dla biegaczy, w treningach pomoże sztuczna inteligencja

Dokładność GPS, jest tym bardziej istotna, gdy biegniemy dłuższe dystanse. Przykładowo, trzy niedoliczone sekundy na dystansie półmaratonu i maratonu oznacza odpowiednio ponad minutę i dwie minuty więcej niż pokazywałby smartwatch. Tymczasem, i to jest kolejna zasada, im bardziej zaawansowany biegacz, tym większe znaczenie zyskuje każda urwana sekunda na zawodach. Z tego powodu dokładność GPS jest jedną z najważniejszych cech sportowych zegarków. Jak pod tym względem prezentuje się seria Amazfit Cheetah?

Seria ta obejmuje trzy modele: Amazfit Cheetah Pro, Amazfit Cheetah R(ound) i Amazfit Cheetah S(quare). Każdy smartwatch do obsługi systemów satelitarnych wykorzystuje dwuzakresową antenę z technologią MaxTrack. Dzięki kołowej polaryzacji technologia ta redukuje zakłócenia powodowane przez m.in. wysokie budynki, drzewa, zachmurzone niebo czy wiatr.

Istotne jest też to, iż opisywany pomiar dokładności GPS nie był wewnętrznym, laboratoryjnym testem Amazfit. Sprawdzianem był udział użytkowników Amazfit Cheetah ze społeczności Amazfit w tegorocznych zawodach po atestowanych trasach m.in. półmaratonów i maratonów w Europie. Metodyka była prosta. Pod lupę wzięto dystanse, które po ukończeniu zawodów zostały opublikowane na platformie Strava. Dzięki temu przytoczone dane mogą być łatwo zweryfikowane, a przy okazji porównane z wynikami innych sportowych zegarków.

W dwóch poniższych tabelach prezentowany jest dystans, a także liczba metrów zgubionych na każdym kilometrze.

Na dystansie półmaratonu po każdym kilometrze smartwatch gubił średnio 6,42 m. W przypadku maratonu w Rotterdamie margines błędu wyniósł 4,46 m.

Czy identyczne możliwości oferują pozostałe sportowe zegarki? Odsyłamy do biegów, które również można przeanalizować na platformie Strava. Jedna sugestia: warto sprawdzić dane z tych samych zawodów, które odbywały się na tej samej trasie, w tym samym czasie i w tych samych warunkach pogodowych.

Amazfit Cheetah zwykle gubi 2-3 razy mniej metrów niż wiele innych zegarków dla biegaczy, ale nikt nie musi temu wierzyć: wyniki można łatwo sprawdzić i samodzielnie zweryfikować dzięki danym na platformie Strava.

Idź do oryginalnego materiału