Mamy to! Gigantyczny sukces Polaków. Aż cztery kwalifikacje olimpijskie i medal

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Nassau odbyły się finały mistrzostw świata sztafet, w których udział wzięli polscy lekkoatleci. Już w pierwszy dzień turnieju kwalifikację olimpijską zapewniły sobie trzy nasze sztafety, do których później dołączyła czwarta ekipa. Za to Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek w finałowym biegu 4x400 m zdobyły srebrny medal!
Mistrzostwa świata sztafet to zaledwie dwudniowa impreza, która odbywa się co roku. W obecnej edycji lekkoatleci czwarty raz w historii rywalizowali w stolicy Bahamów. Już w pierwszym dniu znakomicie spisali się polscy zawodnicy, którzy łącznie uzyskali aż trzy kwalifikacje do igrzysk olimpijskich. Mowa o sztafetach 4x100 m i 4x400 m kobiet oraz mieszana 4x400 m.

Michał Probierz odpowiada na głośny tekst Sport.pl. Mocna polemika. "Dobrze, iż się prześlizgnęliśmy"

Kapitalny występ Polek na MŚ sztafet! Mamy srebro
W nocy z poniedziałku na niedzielę odbyły się finałowe biegi. Najlepszy rezultat z polskich zawodników osiągnęła damska sztafeta 4x400 m w składzie Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, która z czasem 3:24.71 zajęła drugie miejsce. Kapitalnie znów spisała się Natalia Kaczmarek. Na ostatniej zmianie 26-latka wyprzedziła dwie rywalki i zapewniła Polkom srebrny medal. Pierwsze były Amerykanki: Quanera Hayes, Gabrielle Thomas, Bailey Lear i Alexis Holmes od początku wywalczyły sobie dużą przewagę nad resztą stawki.

Za to finału sztafety 4x100 m nasze lekkoatletki niestety nie dokończyły. Monika Romaszko, która biegła na drugiej zmianie, przewróciła i nie dała rady przekazać pałeczki Magdalenie Stefanowicz. Jako pierwsza wystartowała Martyna Kotwiła, a zwieńczeniem miał być bieg Ewy Swobody. W tej konkurencji górą również były Amerykanki.
Z finałowego biegu wycofała się mieszana sztafeta 4x400 m. Powodem takiej decyzji była kontuzja Karola Zalewskiego oraz ogólne zmęczenie zawodników wieloma startami. W nocy z niedzieli na poniedziałek olimpijską kwalifikację wywalczyła również męska sztafeta 4x400 m. W biegu repasażowym Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński skończyli w Nassau z czasem 3:02.91, co dało im drugie miejsce.
Tej sztuki nie dokonała niestety sprinterska sztafeta 4x100 m. Marek Zakrzewski, Przemysław Słowikowski, Łukasz Żok i Oliwier Wdowik osiągnęli czas 38,66 i zajęli dopiero piąte miejsce w pierwszym biegu repasażowym. Do kwalifikacji zabrakło im tylko im 0,21 s. Nasi biegacze mają jeszcze szansę na awans z rankingu. Pozostały dwa wolne miejsca. Zgarną je dwie najszybsze reprezentacje z rankingu na dzień 30 czerwca, kiedy zostanie on zamknięty.

Biorąc pod uwagę dwa pasjonujące dni mistrzostw świata sztafet, reprezentacja Polski w sumie wywalczyła cztery kwalifikacje olimpijskie: w obu sztafetach 4x400 metrów, damskiej 4x100 metrów oraz mieszanej 4x400 metrów.