Byli lechici na Euro 2024

kkslech.com 2 dni temu

W czerwcu udział w Euro 2024 rozpoczęło aż 34 piłkarzy, którzy mieli okazję występować przeciwko Lechowi Poznań m.in. w europejskich pucharach. Ci gracze reprezentowali 13 różnych reprezentacji, niektórzy nich wciąż walczą o końcowy triumf.

W grze przez cały czas są Szwajcarzy z Breelem Embolo strzelającym nam gole w barwach FC Basel czy Hiszpanie z Alejandro Grimaldo (dawniej Benfika Lizbona) oraz Alexem Baeną, który również trafiał do naszej siatki reprezentując Villarreal. Już prawie 16 lat temu przeciwko Kolejorzowi grał ówczesny pomocnik Feyenoordu Rotterdam i reprezentant Holandii, Georginio Wijnaldum, z Lechem Poznań, ale akurat nie w Europie rywalizowali Rumuni, Bogdan Racovitan oraz Deian Sorescu.

Z byłych lechitów na Euro 2024 zostało powołanych łącznie 8 piłkarzy. Na wycieczkę z kadrą Słowacji, która odpadła w 1/8 finału pojechał 32-letni obrońca Vernon de Marco będący w tej chwili wolnym zawodnikiem. Argentyńczyk ze słowackim paszportem nie zaliczył w Niemczech ani minuty, dużo więcej, bo 4 szanse przez prawie 200 minut otrzymał Gio Tsitaishvili. Gruzini pierwszy raz w historii wystąpili na Euro i od razu awansowali do 1/8 finału m.in. dzięki niezapomnianej dla nich wygranej nad Portugalią 2:0. Lewonożny skrzydłowy reprezentujący do końca czerwca Mistrza Gruzji, Dinamo Batumi w dwóch pierwszych spotkaniach wychodził w pierwszym składzie.

Spośród byłych lechitów na Mistrzostwa Europy pojechali jeszcze Tymoteusz Puchacz, Bartosz Bereszyński, Michał Skóraś, Robert Lewandowski, Jakub Moder i Jan Bednarek. Najwięcej grali dwaj ostatni wychowankowie występując we wszystkich 3 spotkaniach fazy grupowej, z czego Jan Bednarek może poszczycić się kompletem 270 minut. Puchacz nie zanotował choćby jednej minuty, Bereszyński zagrał raz wchodząc w 86 minucie meczu Polska – Holandia 1:2 za Bartosza Salamona, a Skóraś otrzymał 22 minuty w ostatnim starciu z Francją.

Podczas Euro 2024 swoje statystyki wyśrubował za to Robert Lewandowski, kapitan kadry Polski rozegrał z Francją swój 152 mecz w reprezentacji strzelając wtedy 83 bramkę dla naszej kadry. Warto dodać, iż z Mistrzostw Europy odpadli już wszyscy trzej obecni lechici. Najszybciej na urlop udał się Bartosz Salamon, który podczas Euro rozegrał 86 minut w jednym spotkaniu. Raz przez 11 minut zagrał Nika Kvekveskiri, tylko na wycieczkę do Niemiec pojechał Miha Blazić. Stoper Lecha Poznań nie zagrał w żadnym z 6 czerwcowo-lipcowych meczów reprezentacji Słowenii (2 spotkania towarzyskie + 4 mecze podczas Mistrzostw Europy).