Brawo Ewa Swoboda! Co za forma

2 miesięcy temu

Lekkoatletyka - w tej dyscyplinie sportu polscy kibice mogą mieć duże nadzieje na medale na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Swoje medalowe aspiracje potwierdziły dwie polskie biegaczki: Ewa Swoboda oraz Natalia Kaczmarek podczas zawodów Diamentowej Ligi.
Ewa Swoboda pod koniec czerwca tego roku bardzo dobrze spisała się na lekkoatletycznych mistrzostwach Polski, rozgrywanych w Bydgoszczy. Pewnie wygrała półfinał, a potem finał biegu na 100 metrów. W finale na mecie miała czas 11,11 s. Było to dla niej ósme złoto mistrzostw Polski w karierze.

Świetne biegi Ewy Swobody i Natalii Kaczmarek
W weekend Ewa Swoboda znów potwierdziła swoje medalowe aspiracje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Polka wystartowała w Diamentowej Lidze w Paryżu. W zawodach zabrakło kilka świetnych biegaczek z USA czy Jamajki oraz tegorocznej mistrzyni Europy z Rzymu - Brytyjki Diny Asher-Smith.

- Swoboda świetnie wyszła z bloków, w połowie dystansu minimalnie prowadziła przed Patrizią van der Weken i Giną Bass Bitaye. Mocno wiało w twarz, pomiar wskazywał -2,0 m/s - tu nie było szans na rewelacyjne wyniki, jakie często przecież padają w Diamentowej Lidze - czytamy w "Interii".
Drugą część dystansu lepiej pobiegły jednak rywalki Swobody. Ostatecznie wygrała Patrizia van der Weken (Luksemburg, czas 11,06), a druga była Gina Miriam Bass Bittaye (Gambia, 11,09). Polka ukończyła bieg na trzeciej pozycji (11,16), ale przy tak silnym, czołowym wietrze nie odzwierciedla jej wielkich możliwości. Co ciekawe, Swoboda okazała się szybsza od Mujingi Kambundji. Utytułowana Szwajcarka miała czas 11.22.
Swoboda jest rekordzistką Polski w biegu na 60 m (6,98 s. w Glasgow w tym roku). Bardzo dobrze radzi sobie też na dystansie 100 metrów. Jej rekord życiowy to 10,94, co jest drugim najlepszym wynikiem w naszym kraju. Szybciej pobiegła jedynie Ewa Kasprzyk - 10,93.

W Paryżu na Diamentowej Lidze bardzo dobrze spisała się też Natalia Kaczmarek. Polka była druga w biegu na 400 metrów. Na finiszu zaledwie o 0,02 sekundy przegrała z mistrzynią świata Marileidy Paulino (Dominikana). Trzecie miejsce zajęła Salwa Eid Naser z Bahrajnu, która miała identyczny czas jak Kaczmarek. Ponad tydzień temu Kaczmarek obroniła tytuł mistrzyni Polski na 400 m. Miała czas: 50,78.
Świetnie w Paryżu walczył też Paweł Fajdek, który wygrał rzut młotem z wynikiem 77,13 metrów. Tym samym zanotował zdecydowanie najlepszy wynik w całej stawce. Więcej o jego występie pisaliśmy tutaj.

Kolejne zawody Diamentowej Ligi odbędą się 12 lipca w Monako oraz 20 lipca w Londynie. Natomiast igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczynają się 26 lipca.