Anna Kiełbasińska dostarczyła fanom wielu emocji. Jaka była tego cena? "Byłam wykończona i wypruta"

5 godzin temu
Zdjęcie: fot. Gazeta.pl


Każdemu, kto interesuje się lekkoatletyką, tej osoby przedstawiać nie trzeba. Anna Kiełbasińska dostarczyła rodakom mnóstwo powodów do dumy, z sukcesami reprezentując nasz kraj w wielu zawodach międzynarodowych. Jednak za te sukcesy zapłaciła swoją cenę.
Anna Kiełbasińska przez 20 lat zachwycała świat sukcesami, które odnosiła na bieżni. Medali, które zdobyła w zawodach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, nie sposób zliczyć, choć jeden szczególnie zapada w pamięć - srebro z igrzysk olimpijskich w Tokio, które odbyły się w 2021 roku. Jednak choćby najbardziej zapalonych i pełnych pasji sportowców problemy nie omijają.


REKLAMA


Anna Kiełbasińska o cenie za sukcesy: "Każdy bieg był na wysokim poziomie, a ja czułam się źle"
Anna Kiełbasińska wystąpiła w naszym nowym programie "Ja wysiadam". W rozmowie z Agnieszką Matracką wyjawiła, iż pośród licznych sukcesów, w jej życiu nie zabrakło także gorszych chwil. Sport pozwala utrzymać ciało w dobrej formie, nie inaczej jest w przypadku psychiki. Większość z nas bowiem wie, iż choćby łagodna aktywność fizyczna pobudza produkcję serotoniny i endorfin - naturalnych substancji antydepresyjnych. Okazuje się jednak, iż choćby najbardziej zapaleni sportowcy mogą cierpieć z powodu wypalenia zawodowego, depresji lub stanów lękowych.


Byłam wykończona i wypruta fizycznie, oczywiście się rozchorowałam, a do tego totalnie nie mogłam się zebrać emocjonalnie. [...] Powinnam być szczęśliwa, przecież tyle sukcesów, dopięłam swego i odhaczyłam to w swoim CV. [...] Każdy bieg był na wysokim poziomie, a ja czułam się źle. Nie wiedziałam, co chcę zrobić dalej, szłam na trening, ale kompletnie nie czułam tego, nie miałam tej ekscytacji w sobie


- powiedziała Anna Kiełbasińska, odnosząc się do sytuacji po halowych mistrzostwach Europy.
Anna Kiełbasińska o trudnych momentach: "Powstrzymujesz się, żeby nie wybuchnąć"
Jak radziła sobie z trudnościami? - Klasycznym przykładem jest uciekanie od emocji i szukanie jakichś aktywności na miejscu. Staram się z tego schematu wychodzić, dać sobie doświadczyć tych emocji i popłakać, chociaż to też jest blokada, bo czasem uronisz sobie łezkę, ale powstrzymujesz się, żeby nie wybuchnąć. To są lata trzymania emocji na wodzy. [...] Współpracuję z mental coachem, jestem na terapii od dwóch lat i to jest też taka długotrwała praca. Myślę, iż jakieś owoce już przynosi.
Jak sama wspomniała, widzom często przedstawia się obraz uśmiechniętych sportowców, którzy przebiegną tych 100, 200 czy 400 m. Wydaje się to "przebieżką po parku", podczas gdy takie zawody wymagają naprawdę ogromnego przygotowania i obciążają organizm zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Warto więc zdawać sobie sprawę, iż takie problemy, jak depresja albo wypalenie, dotykają także osoby, które zawodowo zajmują się sportem i odnoszą ogromne sukcesy. Cały wywiad znajdziecie pod tym linkiem: Po zakończeniu kariery życie sprowadziło ją do parteru. "Ja wysiadam" z Anną Kiełbasińską. "JA WYSIADAM" w każdy poniedziałek o godz. 20 na Gazeta.pl i YouTubie.
Idź do oryginalnego materiału