5 września to trzy medale Polaków

2 tygodni temu

Złoty medal zdobył Rafał Czuper w singlowym (klasa MS2) turnieju paratenisa stołowego. Brąz w klasie WS1-2 dołożyła Dorota Bucław. Trzecie miejsce na podium w parakolarstwie wywalczył także Rafał Wilk. To medalowe efekty startu Polaków w czwartek, 5 września, na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu.

Przedstawiliśmy już udział naszych reprezentantów 5 września w paratenisie stołowym i parakolarstwie, Poniżej pozostałe dyscypliny.

Parapływanie
Czwarte miejsce na dystansie 400 m stylem dowolnym (S10) w swojej koronnej konkurencji zajęła z czasem 4.38,50 Oliwia Jabłońska.

– Dałam z siebie wszystko, dzisiaj było mnie na tyle stać po prostu. Czas mam średni, w sumie jeden z gorszych w tym sezonie. Myślałam, iż stać mnie dzisiaj na trochę lepszy wynik – mówiła podłamana po wyścigu.

13. miejsce w eliminacjach na dystansie 200 m stylem zmiennym (S9) zajął Igor Hrehorowicz i nie awansował do finału. Tak samo było w przypadku Zuzanny Boruszewskiej, która w eliminacjach 200 m stylem zmiennym była 14.

Parastrzelectwo
Siódme miejsce zajął Marek Dobrowolski w finale konkurencji R6 karabin dowolny leżąc open. W finale zaczął bardzo pewnie, po pierwszej pięciostrzałowej serii był piąty. W drugiej serii utrzymał wysoki poziom, raz trafiając choćby w sam środek tarczy. Rywale strzelali jednak równie dobrze i po drugiej serii Dobrowolski był szósty.

Jego jedenasty strzał był nieco słabszy, jednak wystarczył do utrzymania szóstej pozycji. Po dwunastym strzale Polak spadł jednak na siódme miejsce, które utrzymał po strzale trzynastym. Kolejny nie wyszedł mu jednak najlepiej i ostatecznie nasz brązowy medalista sprzed paru dni tym razem zakończył zawody na miejscu siódmym.

Dziesiąte miejsce w kwalifikacjach tej konkurencji zajęła Emilia Babska.

Paralekkoatletyka
W czwartek odbyło się pięć finałów z udziałem Polaków:
• Szóste miejsce w pchnięciu kulą (F35) zajęła Klaudia Maliszewska. W najlepszej próbie osiągnęła odległość 8,53 m.
• Także szósta w pchnięciu kulą (F64) była Faustyna Kotłowska. Zawody zakończyła z rekordem życiowym 10,84 m.
• Siódme miejsce zajęła Joanna Oleksiuk w konkursie pchnięcia kulą w klasie F33. Jej najlepsza próba to 6,58 m.
• Ósmy w rywalizacji oszczepników (T13) był Marek Wietecki z najlepszą ostatnią odległością 57,04 m.
• Dwunasta w finale skoku w dal (T38) była Anna Trener-Wierciak. Dwie próby spaliła i w jedynej mierzonej osiągnęła rezultat 3,95 m.

Szermierka na wózkach
Nasza drużyna w składzie: Adrian Castro, Michał Nalewajek, Dariusz Pender wystartowała w drużynowym turnieju floretu. Już w 1/4 finału nasi szermierze zmierzyli się z silną ekipą Chin. Parę walk było bardzo wyrównanych, a w połowie spotkania weteran Dariusz Pender zwycięstwem 12:5 nad Fengiem Yanke niemal doprowadził do remisu (po tym pojedynku było 25:23 dla Chin). Kolejne walki nie poszły jednak po naszej myśli i spotkanie zakończyło się wynikiem 45:26, co oznaczało odpadnięcie naszej drużyny. Chińczycy wygrali później cały turniej drużynowy, pokonując w finale 45:34 Brytyjczyków.

Parałucznictwo
Milena Olszewska i Łukasz Ciszek, który dzień wcześniej zdobył srebro turnieju indywidualnego, wystartowali w mikście konkurencji łuku klasycznego open. W 1/8 finału dość gładko pokonali 6:0 parę francuską w składzie Aziza Benhami i Guillaume Toucollet. W ćwierćfinale jednak na Polaków czekali reprezentujący Indie Jatyan Pooja i Harvinder Singh, który wcześniej wygrał z Ciszkiem w finale turnieju indywidualnego. Nasi łucznicy nie znaleźli na nich recepty – przegrali 0:6 i odpadli z zawodów.

Klasyfikacja medalowa
Po czwartku Polska z 17 medalami (5 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych) wciąż zajmuje 20. miejsce w tabeli. Prowadzą Chiny (74-55-37) przed Wielką Brytanią (36-29-19) i USA (27-33-17).

Info: Polski Komitet Paralimpijski, fot. Tonasz Markowski / PKPar

Data publikacji: 06.09.2024 r.