Zmiany na polskim rynku bukmacherskim w 2024: bez spektakularnych odejść, za to z efektownym wejściem
Mimo, iż legalny rynek bukmacherski w Polsce uważany jest m.in. za sprawą obciążeń podatkowych za jeden z trudniejszych w Europie, kusi nowych graczy. W 2024 roku poznaliśmy kolejnych trzech. Równocześnie jeden z operatorów zakończył przyjmowanie zakładów. Rok wcześniej rynek opuściło trzech. Praktyka udowadnia, iż samo zdobycie licencji i uiszczenie kaucji, nie jest gwarantem sukcesu w branży. Konieczne są przemyślane strategie uwzględniające innowacyjność technologiczną, atrakcyjność oferty i efektywność marketingową. Czy w 2025 roku przybędą nam nowi gracze? Zapytaliśmy o to Ministerstwo Finansów.
Nowi gracze
W 2024 roku polski rynek bukmacherski wzbogacił się, jak już wspomnieliśmy, o kilku nowych legalnych operatorów, którzy uzyskali licencje Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów wzajemnych. Do grona nowych operatorów dołączyli:
- AdmiralBet: Austriacka firma należąca do grupy NOVOMATIC AG, uzyskała licencję Ministerstwa Finansów na początku 2024 roku i rozpoczęła działalność w Polsce 12 czerwca 2024 roku, oferując zakłady sportowe online. Operatorem jest spółka NOVOBET Sp. z o.o.
- Wett Arena: Niemiecki bukmacher, który otrzymał licencję w sierpniu 2023 roku, rozpoczął przyjmowanie zakładów w Polsce 15 lipca 2024 roku. Koncentruje się na zakładach sportowych online. Marka jest prowadzona przez Wett Arena Polska Sp. z o.o.
- LeBull: Portugalski operator, który uzyskał licencję w 2021 roku, ale rozpoczął działalność na polskim rynku na początku października 2024 roku. Oferuje zakłady sportowe online. Marka jest zarządzana w Polsce przez Fun Project Sp. z o.o.
Czy w 2025 roku na naszym rynku pojawią się nowi operatorzy? Wszystko wskazuje na to, iż nie. Ministerstwo Finansów poinformowało nas, iż nie są w tej chwili procedowane wnioski nowych podmiotów w zakresie udzielenia zezwolenia na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych. Pojawienie się nowych wniosków i tak będzie wymagało długotrwałego procesu ich zatwierdzania. Betters chwali się, iż jest pod tym względem rekordzistą. Jako jedynemu udało mu się przeprowadzić postępowanie dokładnie w ciągu pół roku.
Opuścili polski rynek:
- BetX Polska: 22 lipca 2024 roku bukmacher BetX Polska zakończył przyjmowanie zakładów, co było związane z wygaśnięciem licencji Ministerstwa Finansów. Firma zdecydowała się nie przedłużać zezwolenia i zakończyła działalność na polskim rynku.
W ostatnich latach polski rynek bukmacherski doświadczył kilku istotnych zmian związanych z zakończeniem działalności przez niektóre firmy.
- Totolotek: Jeden z najstarszych bukmacherów w Polsce, Totolotek, zakończył działalność 28 grudnia 2023 roku. Decyzja ta była związana z przejęciem firmy przez grupę Entain, która zdecydowała się skupić na innych markach w swoim portfolio.
- eWinner: Bukmacher eWinner ogłosił zakończenie działalności z dniem 30 czerwca 2023 roku. Firma poinformowała klientów o zaprzestaniu przyjmowania nowych zakładów i depozytów od 31 marca 2023 roku, zapewniając jednocześnie, iż wszystkie środki klientów są bezpieczne i zostaną wypłacone.
- Noblebet: Noblebet, działający na rynku od 2019 roku, zakończył działalność na początku 2023 roku. Firma była sponsorem głównym Śląska Wrocław, jednak po analizie wyników finansowych zdecydowano o zamknięciu operacji.
Wymagających klientów trudno zadowolić
Osiągnięcie trwałego sukcesu na rynku bukmacherskim wymaga połączenia nowatorskich rozwiązań z konkurencyjnymi kursami oraz bezkompromisowym podejściem do jakości obsługi klienta. Z tym bywało w ostatnich latach różnie. Tymczasem przewaga konkurencyjna w głównej mierze wynika dzisiaj z umiejętności precyzyjnego wyczuwania potrzeb i oczekiwań graczy. A ci są niezwykle wrażliwi. Ich priorytety zmieniają się w zależności od indywidualnych preferencji, jednak istnieją pewne najważniejsze elementy decydujące przy wyborze bukmachera. To wspomniana atrakcyjność kursów i oferta zakładów, promocje i bonusy, intuicyjne i nowoczesne technologie (w tym przypadku aplikacje mobilne i możliwości personalizacji zakładów), bezpieczeństwo i transparentność (gracze chcą być pewni szybkich wypłat wygranych), wizerunek marki (sponsoring drużyn i wydarzeń sportowych buduje zaufanie i przywiązanie graczy do operatora).
Oni walczą dalej
Na polskim rynku działa w tej chwili kilkunastu legalnych operatorów, posiadających licencje Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów wzajemnych. Na oficjalnej, opublikowanej na stronie Ministerstwa Finansów liście widnieje jeszcze BetX, ale nie ujmujemy go w naszym najnowszym zestawieniu ze względu na fakt, iż nie prowadzi on już działalności (kolejność alfabetyczna):
Wett Arena: Bukmacher zadebiutował w lipcu 2024 roku, koncentrując się na zakładach sportowych online. Operatorem marki jest Wett Arena Polska Sp. z o.o
AdmiralBet: Rozpoczął działalność w czerwcu 2024 roku, oferując zakłady sportowe online. Operatorem jest NOVOBET Sp. z o.o.
Betclic: Międzynarodowy bukmacher z francuskimi korzeniami należący do BEM Operations Limited. Na polskim rynku funkcjonuje od lipca 2019 roku i jest zarządzana przez w Polsce poprzez swojego przedstawiciela Gaming in Poland Sp. z o.o. Oferuje zakłady sportowe online.
Betcris: Międzynarodowy bukmacher z doświadczeniem w Ameryce Łacińskiej, który licencję na działalność na polskim rynku otrzymał w 2019 roku. Oferuje zakłady online. Należy do Betcris International. W Polsce marką zarządza Betcris Polska Sp. z o.o.
Betfan: Działa od 2018 roku, oferując zakłady sportowe online. Właścicielem marki jest polski operator Betfan Sp. z o.o.
Betters: Działa na rynku zakładów sportowych online od 2021 roku. Marka zarządzana przez SILESIA Entertainment Sp. z o.o.
ComeOn!: Działa od 2022 roku. Oferuje zakłady online. Marką zarządza Cherry Online Polska Sp. z o.o.
eToto: Obecny na rynku od 2014 roku (w 2020 roku ponownie uzyskał licencję), eToto oferuje zakłady sportowe online. Operatorem jest E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
forBET: Rozpoczął działalność w 2016 roku, koncentrując się na zakładach sportowych online. Operatorem jest forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
Fortuna: Działająca od 1996 roku (pierwotnie jako Profesjonał Sp. z o.o.), Fortuna oferuje zakłady sportowe online i w punktach stacjonarnych. Należy do Fortuna Entertainment Group. Zarządza nią Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
Fuksiarz: Bukmacher jest obecny na naszym rynku od końca 2020 roku. Koncentruje się na zakładach sportowych online. Operatorem jest Bukmacherska Sp. z o.o.
GO BET: Wszedł na rynek w 2021 roku, oferując zakłady sportowe online i w punktach stacjonarnych jako Go+Bet. W tym roku zmienił nazwę spójną z nazwą właściciela, czyli GO BET Sp. z o.o.
LeBull: Wystartował w październiku 2024 roku, oferując zakłady sportowe online. Bukmacher jest prowadzony przez Fun Project Sp. z o.o.
LVBET: Obecny na rynku od 2016 roku, LVBET koncentruje się na zakładach sportowych online. Właścicielem marki jest LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
PZBuk: Działa od 2018 roku, oferując zakłady sportowe online. Jest częścią Cherry AB. Marką zarządza Cherry Online Polska Sp. z o.o.
STS: Założony w 1997 roku, STS S.A. jest największym bukmacherem w Polsce, oferującym zakłady sportowe online oraz w ponad 400 punktach stacjonarnych. 20 lutego tego roku odnowiła licencje na kolejne 6 lat.
Superbet: Rumuński bukmacher należący do Superbet Group. Wszedł na polski rynek w 2019 roku, oferując zakłady online i w punktach stacjonarnych. Te ostatnie zlikwidował. W Polsce marka zarządzana jest przez Superbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
TOTALbet: Działający od 2018 roku, TOTALbet oferuje zakłady sportowe online i jest częścią Grupy ZPR Media. Zarządza nią TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
Traf: Specjalizuje się w zakładach na wyścigi konne. Od 2010 roku oferuje zakłady w punktach stacjonarnych, a od 2019 także przez internet. Marka zarządzana jest przez Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.