Nie ma nic bardziej rozrywkowego w sporcie niż hokej po dogrywce.
NHL to jedna z najbardziej rozrywkowych lig na świecie. Od szybkości, przez umiejętności, po fizyczność – hokej zapewnia rozrywkę, którą trzeba obejrzeć każdego wieczoru. Jednakże czynnik nagłej śmierci w dogrywce zwiększa napięcie i niepewność, gdy kluby wspinają się po lodowisku, mając szanse na zdobycie gola po obu stronach.
Odkąd w okresie zasadniczym liga NHL wprowadziła format 3 na 3 w dogrywce, zapewniło mnóstwo ciekawych wydarzeń, niezależnie od tego, czy były to szalone gole kończące mecz, czy sensacyjne interwencje w defensywie, które utrzymywały rywalizację przy życiu.
I oczywiście, jeżeli chodzi o okres posezonowy, czy jest coś lepszego niż hokej w fazie play-off po dogrywce?
Istnieje kilka różnic pomiędzy zasadami dotyczącymi dogrywek w okresie zasadniczym a play-offami. Dla tych, którzy nie są pewni, jak działają dogrywki w NHL, poniżej znajduje się wyjaśnienie, co się stanie, jeżeli w regulaminowym czasie sezonu zasadniczego i play-offów dojdzie do remisu.
Zasady dotyczące dogrywek w NHL
W lidze NHL doszło do szeregu zmian w formacie rozgrywek dogrywkowych.
Przed sezonem 2015-16 liga przyjęła dogrywkę 3 na 3. AHL i ECHL korzystały z tego formatu, zanim NHL zdecydowało się wdrożyć go zamiast 4 na 4.
Pełna sekcja regulaminu NHL dotycząca dogrywek można znaleźć tutaj.
Zasady NHL dotyczące dogrywek w okresie przedsezonowym i zasadniczym
- Zespoły grają w hokeja 3 na 3 po pięciominutowej dogrywce
- Okres dogrywki rozgrywany jest w stylu nagłej śmierci, więc wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie bramkę
- Jeżeli po pięciu minutach nikt nie zdobył bramki, następuje seria rzutów karnych
- Każda drużyna wybiera trzech strzelców, którzy biorą udział w trzech rundach strzelaniny. Każda drużyna strzela raz na rundę
- Zespół, który po trzech rundach zdobędzie najwięcej bramek, wygrywa mecz
- Jeśli drużyny zdobędą tę samą liczbę bramek w trzech rundach, rozgrywka rozgrywa się runda po rundzie, aż jedna drużyna zdobędzie bramkę, a druga nie.
Zasady NHL dotyczące dogrywek w meczach play-off
- Jeżeli po regulaminowym czasie gry będzie remis, drużyny rozegrają kolejną pełną 20-minutową dogrywkę w systemie hokejowym 5 na 5
- Po raz kolejny jest to styl nagłej śmierci, więc drużyna, która jako pierwsza zdobędzie bramkę, wygrywa grę
- Jeśli nikt nie zdobędzie gola w pierwszej fazie dogrywki, gra toczy się dalej, w drugiej, trzeciej i tak dalej, i tak dalej, aż do momentu, w którym któraś z drużyn zdobędzie bramkę i wygra.
Historia zasad dotyczących dogrywek w NHL
W 1921 r. liga NHL korzystała z dogrywki trwającej 20 minut 5 na 5, a następnie w 1927 r. skróciła ją do 10 minut. W tamtym czasie liga przez cały czas stosowała format nagłej śmierci.
W 1928 roku liga przeszła na tryb nienagłej śmierci, co oznaczało, iż okres gry trwał całe 10 minut, niezależnie od tego, czy padł gol. jeżeli do końca dogrywki mecz pozostawał remisowy, ogłaszano remis.
W 1942 roku z powodu wojennych ograniczeń w rozkładach jazdy pociągów z rozgrywek w okresie zasadniczym wyeliminowano dogrywki. Każdy mecz zremisowany po regulaminie kończył się remisem, jednak w fazie play-off liga przez cały czas miała 20-minutowe dogrywki z nagłą śmiercią.
Ponad 40 lat później liga NHL ponownie wprowadziła okres dogrywki w okresie zasadniczym, tym razem z pięciominutowym okresem nagłej śmierci. Liga kontynuowała grę w formacie 5 na 5 do 1999 r., kiedy to w okresie zasadniczym zmieniono ją na grę 4 na 4.
Był to również ten sam sezon, w którym drużyny zdobywały punkt za przegraną w dogrywce i dwa punkty za zwycięstwo. jeżeli żadna drużyna nie zdobyła gola w dogrywce, obie drużyny zdobyły punkt.
Do strzelaniny doszło w 2005 roku, po lokaucie NHL. jeżeli żadna drużyna nie zdobyła gola w dogrywce, o zwycięzcy zadecydowała seria rzutów karnych. To całkowicie wyeliminowało remisy w grze w hokeja.
Wreszcie w 2015 r. przyjęto obecny format 3 na 3 i nie planuje się od niego odejść.