Wyczyść tym płynem łańcuch rowerowy po zimie. Wiosną będzie jak nowy

2 miesięcy temu

Zbliża się sezon, w którym Polacy przesiadają się chętnie z czterech kółek na dwa, pod warunkiem że tylko mogą. Żeby jazda nimi była przyjemna, to ważne jest, aby wszystko działało tak, jak trzeba. Podpowiemy ci, czym wyczyścić łańcuch rowerowy, od którego komfort jazdy w dużym stopniu zależy.

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, czysty łańcuch rowerowy to nie jest tylko kwestia estetyki. Jego czyszczenie nie jest trudne, pod warunkiem że tylko wiesz, jak się do tego zabrać. Jest jeden środek, który świetnie się tutaj sprawdza.

Dlaczego czysty łańcuch jest taki ważny?

Wszelkie zabrudzenia, które na nim się osiadają, realnie utrudniają jazdę rowerem i sprawiają, iż musimy więcej energii spożytkować na pedałowanie. Regularne czyszczenie wpływa na żywotność łańcucha, a to oznacza mniejsze koszty użytkowania roweru w dłuższej perspektywie.

czym wyczyścić łańcuch rowerowy, fot. freepik

Czym wyczyścić łańcuch rowerowy?

Świetnym środkiem do czyszczenia łańcuchów rowerowych jest WD-40. Zawiera on oleje i rozpuszczalniki odporne na działanie wody, a do tego gwałtownie usuwa brud, tłuszcz i pozostałości kleju oraz inne osady z łańcucha, nie uszkadzając go. Musimy cię jednak od razu przestrzec przed błędem, który popełniają niektórzy; WD-40 jest dobrym środkiem do czyszczenia łańcucha, ale samo w sobie nie ma środków konserwujących. Ważne jest więc, aby po wyczyszczeniu łańcucha nałożyć na niego olej ułatwiający ślizganie się metalowych oczek łańcucha. Tego typu preparaty bez problemu dostaniesz w każdym sklepie rowerowym.

Jak dzięki WD-40 wyczyścić łańcuch rowerowy?

Będą ci potrzebne:

  • szmatka;
  • szczotka;
  • WD-40.

Zacznij od zdjęcia łańcucha z roweru i ułożenia go gdzieś z boku. Następnie wytrzyj go szmatką (zwykle najlepiej sprawdza się lekko nawilżona), tak aby usunąć największą warstwę zanieczyszczeń. Teraz nanieś WD-40 na cały łańcuch, rozpylając go dokładnie. Daj temu środkowi kilka minut na wniknięcie we wszystkie szczeliny. Powinien on przez ten czas poluzować wszystkie drobinki brudu, smarów i innych zanieczyszczeń, które osiadły na metalu. Po tym czasie weź szczotkę i dokładnie wyszoruj łańcuch. Następnie dokładnie opłucz go sporą ilością wody, aby usunąć wszelkie pozostałości zarówno WD-40, jak i brudu. Na końcu osusz łańcuch dzięki ręcznika i załóż go z powrotem na rower.

Może cię również zainteresować: 21 rowerowych gadżetów, które ucieszą każdego cyklistę i uczynią jazdę jednośladem jeszcze przyjemniejszą

Zobacz nasz filmik: 13 SPRYTNYCH zastosowań WD-40, o których WIĘKSZOŚĆ LUDZI NIE MA POJĘCIA

Idź do oryginalnego materiału