Wisła Orlen Południe w finale 1LK, triple-double w półfinale

Wisła Orlen Południe ponownie zagra w finale 1 Ligi Kobiet. Drużyna z Grodu Kraka skutecznie zrewanżowała się MPKK Sokołów S.A za porażkę w ubiegłorocznym finale, po raz drugi wygrywając nieznacznie w półfinale. 14. raz z rzędu ponad połowę swoich rzutów z gry trafiła najlepsza punktująca spotkania Martyna Stasiuk. W drugiej parze remis, po tym jak GTK VBW Gdynia pokonało AZS Politechnika Korona Kraków. Na uwagę zasługuje triple-double Pauliny Majda.

Ubiegłoroczny finał 1LK był niecodzienny, ponieważ w żadnym z trzech spotkań nie wygrał zespół grający w roli gospodarza. Ostatecznie w rywalizacji Wisły CanPack z MPKK Sokołów SA lepszy okazał się zespół z Sokołowa Podlaskiego, który nie przystąpił jednak do zmagań w ORLEN Basket Lidze Kobiet, dlatego w kolejnym sezonie przystąpił do rywalizacji w 1 Lidze Kobiet.

MPKK Sokołów SA okazał się najlepszy w grupie A i do półfinału pewnie wygrywał swoje mecze. W półfinałowym starciu podopieczne Marcina Grockiego nie wykorzystały jednak atutu własnej hali i znalazły się w trudnej sytuacji przed drugim spotkaniem.

Wisła Orlen Południe rozpoczęła zawody od wyniku 2:7, ale po akcji 3+1 Pauliny Kuczyńskiej oraz trójce Martyny Stasiuk wyszła na prowadzenie 12:9.

Kolejne minuty to dobra gra MPKK Sokołów SA, zwieńczona przewagą na koniec pierwszej połowy. Po 20 minutach gry przyjezdne prowadziły 37:28, a po wejściu pod kosz Kingi Dzierbickiej w trzeciej kwarcie choćby 44:30.

Od tego momentu ekipa z Grodu Kraka zanotowała serię, która najprawdopodobniej przesądziła o losach rywalizacji. Miejscowe rzuciły 14 punktów z rzędu, doprowadzając do remisu. MPKK Sokołów SA odzyskało jeszcze prowadzenie, ale rozpędzone zawodniczki Michała Sumary kontynuowały dobrą grę.

Ważne trójki trafiła Karolina Wilk, dla której punktowo było to najlepsze spotkanie w fazie play-off. W końcówce Biała Gwiazda wymusiła sporo przewinień, po których stawała na linii rzutów wolnych, finalnie zwyciężając różnicą trzech punktów.

Pięć zawodniczek miejscowych zakończyło spotkanie z dwucyfrowym dorobkiem punktowym, najskuteczniejsza wśród nich była Martyna Stasiuk - 20 punktów, 8 zbiórek i 6 asyst. Z double-doule zawody zakończyły Kinga Dzierbicka (15 pkt, 11 zbiórek i 8 asyst) oraz Żaneta Szczęśniak (12 pkt i 12 zbiórek).

Równie duże emocje w drugim półfinale. VBW GTK na koniec trzeciej kwarty prowadziło z AZS Politechniką Korona już 70:55, ale w końcówce oba zespoły dzieliło jedno trafienie z gry. Skuteczne akcje Julii Wysockiej oraz Wiktorii Stasiak pozwoliły jednak drużynie z Trójmiasta utrzymać przewagę.

Udane zawody wśród miejscowych rozegrała Karolina Ułan - 28 punktów, 5 zbiórek i 3 bloki. AZS PK w odniesieniu wygranej nie pomogło triple-double Pauliny Majda, która z celną trójką w przedostatniej akcji meczu zakończyła zawody z dorobkiem 12 punktów, 12 zbiórek i 12 asyst.

Wyniki i terminarz fazy play-off 1 Ligi Kobiet

III runda – półfinał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 27/28.04.2024, 07-05.2024 i ew. 09.05.2024

MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podl. (1) - Wisła Orlen Południe Kraków (2) 62:71 (13:24, 18:19, 13:15, 18:13)

Wisła Orlen Południe Kraków (2) - MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podl. (1) 68:65 (16:18, 12:19, 19:13, 21:15)

Stan rywalizacji - 2:0 dla Wisły Orlen Południe

AZS Politechnika Korona Kraków (1) - VBW GTK Gdynia (2) 84:79 (24:16, 25:19, 18:24, 17:20)

VBW GTK Gdynia (2) - AZS Politechnika Korona Kraków (1) 89:85 (17:18, 23:13, 30:24, 19:30)

Stan rywalizacji - 1:1. Trzecie spotkanie 9 maja o godzinie 18 w Krakowie

IV runda – o trzecie miejsce - mecz i rewanż (1-1), 11/12.05.2024 i 15.05.2024

grają pokonani w półfinałach

IV runda – finał - do dwóch zwycięstw (1-1-1), 11/12.05.2024, 15.05.2024 i ew. 18.05.2024