Wielki sukces! Martyna Młynarczyk druga na CCC

3 tygodni temu

Piątkowy bieg CCC, rozgrywany w ramach największego festiwalu biegów górskich UTMB, miał słodko-gorzki smak dla Polaków. Fenomenalnie pobiegła Martyna Młynarczyk, która wywalczyła fantastyczną drugą pozycję. Do tego, Katarzyna Wilk dołożyła wysokie ósme miejsce. Niestety Andrzej Witek, który zapowiadał bieg po zwycięstwo, w połowie zawodów wycofał się z rywalizacji z powodu problemów żołądkowych.

CCC, to jeden z trzech najważniejszych biegów na festiwalu UTMB i jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Jest rozgrywany na dystansie 101 km i +6060 / -6240 m przewyższenia. Na tych zawodach pojawia się międzynarodowa czołówka biegaczy górskich. Często słyszy się, iż dla biegaczy zwycięstwo na festiwalu UTMB jest cenniejsze od zdobycia tytułu mistrza świata w biegach górskich.

Martyna Młynarczyk pokazała siłę

Kilkukrotna mistrzyni Polski na dystansie Short Trail (okołomaratońskim) Martyna Młynarczyk wystartowała bardzo odważnie. Od pierwszych kilometrów biegła w okolicy trzeciej pozycji, a po ok. ¼ dystansu wskoczyła na drugie miejsce. Przez cały dystans wyglądała bardzo mocno. Zmniejszała stratę do liderki Toni McCann i zwiększała przewagę nad trzecią zawodniczką. Można było odnieść wrażenie, iż dla pochodzącej z RPA McCann upał i dystans dał się bardziej we znaki. Gdzie mogła, tam moczyła całą głowę w miejskich fontannach. Kibice ostrzyli sobie zęby na zwycięstwo Martyny, ale na ostatnich kilometrach biegu przewaga McCann nad Martyną zaczęła się zwiększać. Toni McCann zwyciężyła z wynikiem 11:57:59. Martyna wbiegła na metę z flagą Polski na fenomenalnym drugim miejscu z czasem 12:11:12. Dobrze, iż Martyna od razu biegła w czołowej trójce, dzięki temu komentator miał sporo czasu w nauczenie się wymowy jej nazwiska. Trzecie miejsce wywalczyła Niemka Rosanna Buchauer, na które wskoczyła dopiero kilka kilometrów przed metą. Niemka ukończyła zawody z wynikiem 12:16:55. Rywalizacja kobiet stała na niesamowicie wysokim poziomie, o czym świadczy fakt, iż – na biegu z taką obsadą zawodników – zwyciężczyni i Martyna zajęły kolejno 22. i 27. miejsce open.

Świetnie pobiegła także Katarzyna Wilk, która zaczęła spokojnie i w drugiej części dystansu rozpoczęła przesuwanie się w klasyfikacji. Wyprzedzanie szło jej znakomicie i ostatecznie dobiegła do mety w TOP10 na wysokiej 8. pozycji z czasem 13:24:12. Kolejną najwyżej sklasyfikowaną Polką była Karolina Wierzchowiak, która dobiegła na 29. pozycji wśród kobiet z czasem 15:30:46.

DNF Andrzeja Witka

Andrzej Witek bardzo ambitnie podchodził do startu w CCC i wprost mówił o tym, iż do Chamonix jedzie po zwycięstwo. Miał w planie zacząć spokojnie i sukcesywnie przesuwać się do przodu. Faktycznie, rozpoczął w okolicy 20. miejsca, na 30 km był już na 14. pozycji, ale wraz z kolejnymi kilometrami zaczął spadać w klasyfikacji. Ostatecznie, na 54 km w Champex-Lac zszedł z trasy. Na swoich mediach społecznościowych poinformował, iż miał problemy żołądkowe, które uniemożliwiły mu rywalizację, a – jak dodał – nie interesowało go 20. czy 30. miejsce, bo do Chamonix przyjechał, żeby ścigać się o zwycięstwo. W tym samym miejscu z zawodów wycofał się Michał Rajca, którego pokonała kontuzja, z którą zmagał się przed startem. Najwyżej sklasyfikowanymi mężczyznami z Polski byli Paweł Czerniak, który ukończył zawody na 45. pozycji open z czasem 12:55:24 oraz Michał Królewicz – 86. miejsce open, czas 13:54:40.

Hayden Hawks zwycięzcą CCC

Po czwartkowym zwycięstwie Amerykanina Eliego Hemminga w OCC, kolejne zwycięstwo dla USA dołożył Hayden Hawks. Amerykanin wyszedł na prowadzenie dość szybko, w okolicy 30 km i nie oddał go już do samej mety. Finiszował z czasem 10:20:11. Drugie miejsce – z wynikiem 10:27:17 – wywalczył Słowak Peter Frano, który przez cały bieg plasował się w pierwszej dziesiątce stawki. Dla Frano jest to wielki sukces i konsekwentny rozwój, patrząc na to, iż w zeszłym roku zajął na tym biegu 7. miejsce (10:59:52). Trzecie miejsce z czasem 10:28:50 wywalczył Amerykanin Adam Peterman.