Wesprzyj powstanie puzzli z kultowymi bohaterami polskiej popkultury!

1 rok temu

“Ale Kreska” idzie za ciosem i dzięki Waszemu/Naszemu wsparciu postanawia wydać “Mirmiłowo” – kolejne cacuszko rysownika Janusza Christy. Przypomnijmy, iż poprzednie przedsięwzięcia, czyli “Szanty” oraz “Bitwa pod Grunwaldem” okazały się wielkim sukcesem wśród fundatorów.

Kiedy pomysłodawcy zwrócili się do mnie z propozycją nagrania filmu zachęcającego do wsparcia “Mirmiłowa” zgodziłem się z radością, w końcu Janusz Christa swoimi “Kajkoszami” wpłynął na mnie i bez wahania mogę stwierdzić, iż “Kajko i Kokosz” to część mojego DNA.

Kiedy zasiadłem do nagrywania filmiku towarzyszyła mi euforia, a midichlorany skakały jak najęte i odbijały się od siebie jak szalone. Do momentu pierwszego zająknienia. Cholercia! Trzeba nagrywać jeszcze raz. Na szczęście adrenalina jeszcze działała, zatem z impetem dokonałem kolejnej próby nagrania filmu…

…no chciałbym Wam powiedzieć, iż było świetnie, ale uwierzcie mi przy 24 razie nie da się tego powiedzieć. Dość, iż już po wszystkich czułem się, jakbym przerzucił manualnie tonę węgla.

Co nie zmienia faktu, iż jestem mega naładowany i niesamowicie wzruszony. A was zachęcam do wsparcia projektu, który nie tylko jest spełnieniem marzeń, ale świetnym prezentem, promocją polskiej popkultury i w ogóle wszystkim, co jesteśmy my, fani winni Januszowi Chriście.

TU MOŻESZ WESPRZEĆ “MIRMIŁOWO” JANUSZA CHRISTY

A oto efekty mojego przerzucania węgla

O samym projekcie najlepiej pisze Krzysztof Janicz z bloga “Na Plasterki”.

Latający Miluś to najstarsze puzzle Janusza Christy, pochodzące z 1987 r. Artysta narysował je na zlecenie Milicji Obywatelskiej, jako dodatek do dwóch komiksowych kalendarzy z Kajkiem i Kokoszem, promujących zasady ruchu drogowego wśród dzieci.

Cel szczytny, tylko jak udało się milicji namówić do współpracy faceta, który twierdził, iż „antykomunizm wyssał z mlekiem matki”? Dokonał tego pewien towarzyski kapitan z drogówki, wkupiwszy się w łaski Christy dzięki zerwanej tabliczki „ul. Armii Czerwonej” oraz znacznej ilości wody ognistej. prawdopodobnie to owa zdradliwa substancja sprawiła, iż Miluś ma na rysunku o dwie nogi mniej niż normalnie. Obcięli mu? Odpadły? Wciągnął podwozie? Hm…

Milicja rzeczywiście wykorzystała puzzle do promocji, ale nie bezpieczeństwa na drodze, tylko samej siebie. Pudełka ozdobiono plakietką I Międzynarodowego Rajdu Policji Europejskich i część wysłano do Włoch, razem z trzema załogami rajdowców w mundurach.

Jednym z nich był… wspomniany już kapitan z drogówki, który prywatnie ścigał się na Porsche 911 S, a tu musiał się zadowolić fabrycznie nowym Polonezem 1.6.

Jakież było zdziwienie naszych milicjantów, kiedy okazało się, iż tylko oni przyjechali samochodami służbowymi, a reszta zawodników podrasowanymi wyścigówkami. Co prawda Polacy nie odnieśli sukcesu, ale PR mieli świetny, dzięki rozdawanym na lewo i prawo wspaniałym puzzlom Christy. Tak oto w 1987 roku układanka z dwunogim Milusiem stała się pierwszym eksportowym gadżetem z logo „Kajka i Kokosza”.

Ten sam rysunek pojawił się na kalendarzu plakatowym Biura Ruchu Drogowego KGMO na rok 1989 i na niemal identycznym kalendarzu Domu Książki na rok 1990. W 2004 roku Egmont wykorzystał go jako okładkę albumu „Urodziny Milusia”.

Podstawowym celem projektu jest wydanie puzzli MIRMIŁOWO w nowej odświeżonej kresce i kolorystyce, nad którą pracuje już Arek Salamoński dający życie starym komiksom, bez którego nie trzymalibyśmy dziś w rękach Złotej Kolekcji Kajko i Kokosz. – o którym tak mówi Paulina Christa prezes Fundacji Kreska, wnuczka i spadkobierczyni Mistrza.

Od strony technicznej puzzle po raz pierwszy ukażą się w formule 1000 elementów (do tej pory były wydane 600 el. zdjęcia powyżej)

JAKOŚĆ I SZCZEGÓŁY TECHNICZNE PUZZLI MIRMIŁOWO KAJKO I KOKOSZ:

Materiał: tektura niebieska 1,75 mm + papier płótno 100 g

Wymiar grafiki: 683×480 mm.

Wymiar orientacyjny 1 puzzla: 17 × 19 mm

Rodzaj druku: CMYK 4/0 + lakier dyspersyjny

Pudełko:

Wymiar: 400x270x61 mm

Materiał: tektura szara 1,2 mm + papier płótno 100 g

Nagrody

Podczas kampanii możecie zakupić puzzle w cenie 55 zł

Następnie cena do końca zbiórki wynosić będzie 69 zł.

Cena po zakończeniu zbiórki – w sklepach – wynosić będzie 79 zł.

Wspierając przez pierwsze 4 dni oszczędzasz 20 zł

O autorze / Zespół

Za wydanie puzzli MIRMIŁOWO, tak jak w przypadku zakończonych sukcesem projektów SHANTY i BITWA POD GRUNWALDEM wg Janusza Christy, odpowiada Bogdan Ruksztełło-Kowalewski – właściciel Edu Art Media, członek zarządu Fundacji Kreska im. Janusza Christy, animator kultury komiksowej, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, a także organizator Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK oraz polskiej edycji maratonu komiksowego “24-Hour Comics Day”.

Idź do oryginalnego materiału