Warszawa gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw Polski w maratonie!

15 godzin temu

Jubileuszowe 45. Mistrzostwa Polski w maratonie zostaną rozegrane 28 września na trasie 47. Maratonu Warszawskiego – podał Polski Związek Lekkiej Atletyki dzisiaj (11 grudnia) w komunikacie prasowym. Tym samym walka o medale krajowego czempionatu przesunie się z wiosny na jesień. – Maraton Warszawski to doskonale znana w środowisku biegowym impreza, która jest gwarantem najwyższego poziomu organizacyjnego – podkreśla prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

Po roku przerwy maratońskie mistrzostwa Polski wracają do kalendarza jesiennych imprez. Przed rokiem odbyły się w Łodzi, a dwa lata temu o medale walczono w Poznaniu.

Mistrzowski maraton

Maraton Warszawski jest jednym z nielicznych biegów maratońskich na świecie, który odbywa się nieprzerwanie od ponad 45 lat. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 1979 roku. Starterem tamtego biegu był niegdysiejszy gwiazdor rywalizacji na 3000 metrów z przeszkodami, mistrz olimpijski Zdzisław Krzyszkowiak. Impreza zgromadziła na starcie ponad 2 tys. zawodników i była drugim największym maratonem w Europie w okresie 1979.

fot. Maciej Kruger

Dziś w Warszawie startują tysiące amatorów zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. W 2024 roku na mecie biegu zameldowało się ponad 7 tys. osób. Pod koniec września 2025 roku do tysięcy pasjonatów dołączą zawodowcy, którzy powalczą o medale mistrzostw Polski organizowanych pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Fundacja „Maraton Warszawski”, której z powodzeniem od lat szefuje Marek Tronina, daje gwarancję najwyższego poziomu organizacyjnego mistrzostw Polski. Jestem podekscytowany faktem, iż we wrześniu przyszłego roku środowisko biegowe będzie mogło spotkać się w Warszawie i na ulicach stolicy powalczyć o mistrzowskie tytuły. To będzie prawdziwe święto biegania, podczas którego wspólnie pobiegną amatorzy i zawodowcy – mówi Sebastian Chmara, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Maraton Warszawski, chociaż ma bogatą historię i jest rozgrywany od blisko 50 lat, dotychczas tylko trzykrotnie był gospodarzem mistrzostw Polski. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce w 1981 roku, kiedy w ramach biegu rozegrano inauguracyjną edycję mistrzostw kraju dla kobiet. Zwyciężyła wówczas Anna Bełtowska-Król.

W 2000 roku o medale walczyli w stolicy mężczyźni, a złoto zdobył Mirosław Plawgo z Oleśniczanki. Dwanaście lat później o prym w kraju rywalizowały w Warszawie kobiety – wówczas najlepsza okazała się Agnieszka Ciołek z klubu AZS-AWF Wrocław. 28 września 2025 biegacze uczestniczący w 47. Maratonie Warszawskim napiszą kolejny rozdział historii mistrzostw Polski.

Warszawa ratuje czempionat

Warto przypomnieć, iż w 2024 roku w marcu właśnie w Warszawie rozegrane zostały 33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. Lekkoatletyczna centrala w ostatniej chwili przeniosła wtedy do stolicy imprezę z Gniezna. Mimo presji czasu, organizatorom udało się zgromadzić na starcie silną elitę, co dało skutek w postaci dwóch nowych rekordów mistrzostw kraju.

Mistrzynią Polski została Monika Jackiewicz – szósta na mecie biegu wśród kobiet ustanowiła najlepszy wynik w historii Mistrzostw Polski. Monika na mecie zameldowała się z czasem 1:12:05. Drugie miejsce zajęła Sabina Jarząbek, a trzecia była Anna Bańkowska. Rywalizację mężczyzn wygrał Mateusz Kaczor uzyskując wynik 1:02:06. Wicemistrzem Polski został Andrzej Rogiewicz (1:03:46), a trzeci był Kamil Karbowiak (1:03:47).

– Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Półmaratonie rozgrywane przy okazji 18. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego były pod każdym względem wyjątkowe. Dla miasta i dla nas – organizatorów, możliwość goszczenia imprezy tej rangi i obserwowania walki o tytuł mistrzowski jest wyróżnieniem i świętem. Cieszę się, iż stolica po raz kolejny będzie gościć imprezę mistrzowską – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

100 lat polskiego maratonu

Pierwsza edycja mistrzostw kraju odbyła się 100 lat temu na przedmieściach Warszawy na trasie z Rembertowa do Nieporętu. To właśnie ten jubileusz świętowano na tegorocznej 46. edycji Maratonu Warszawskiego. Na starcie pojawiła się ósemka zawodników, do mety dotarło ledwie trzech z nich. Pierwszym mistrzem kraju, z czasem 3:13:10.5, został Stefan Szelestowski z Polonii Warszawa.

Zapisy na 47. Maraton Warszawski wystartowały wczoraj, rejestracja zawodników rozgrywanych równolegle mistrzostw Polski rozpoczną się po Nowym Roku.

Źródło: PZLA

Idź do oryginalnego materiału