W Dubaju wszystko musi być NAJ! Jaki więc będzie Dubai Marathon 2025?

5 godzin temu
Zdjęcie: dubai marathon


12 stycznia śledzić będziemy maratońskie starcie otwierające sezon największych imprez biegowych w 2025 roku. Na dystansie 42,195 km, 10 km i 4 km zobaczymy tysiące uczestników z różnych regionów świata. Czy płaska trasa w Dubaju po raz kolejny ściągnie znakomitą elitę i w 2025 roku padną nowe rekordy trasy? Dubai Marathon już w niedzielę.

Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak biega się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i czego można spodziewać się po takim biegu. W tym artykule dowiesz się czy będzie to najszybszy, najgorętszy, a może oferujący największe nagrody finansowe bieg?

  1. Zwycięskie wyniki do tej pory
  2. Nagrody za zwycięstwo
  3. Opłaty startowe, godziny startu, ograniczenia wiekowe
  4. Prezentacja trasy
  5. Prognozowana pogoda
  6. Dyskusja

1. Zwycięskie wyniki do tej pory

Mężczyźni:

Przeglądając zwycięzców maratonu w Dubaju od 2000 roku, wśród mężczyzn zdecydowanie dominują reprezentanci tylko dwóch krajów: Etiopii i Kenii. W 2007 roku nastąpił przełomowy moment w historii biegu, gdy złamanie bariery 02:10:00 zostało osiągnięte przez reprezentanta Kenii, William Todoo Roticha, z czasem 02:09:53. Od tej pory ustanawiane wyniki były lepsze choćby o kilka minut. Rekord trasy z 2019 roku należy do Getaneh Molla z Etiopii (02:03:34). Wynik ten dał Etiopczykowi 26. miejsce na liście najszybszych maratończyków na świecie.

Kobiety:

Dokładnie ta sama sytuacja ma się w przypadku kobiet wygrywających te zawody, z tą różnicą, iż do 2003 roku (włącznie) na podium stawały czterokrotnie reprezentantki Rosji. W tabeli wyników, podobnie jak u mężczyzn, na uwagę zasługuje 2007 rok, kiedy to panie zaczęły łamać barierę 02:30:00. Najlepszy wynik trasy padł także w 2019 roku, podobnie jak u panów. Uzyskany czas 02:17:08 przez Kenijkę Ruth Chepngetich pozostawia spory margines progresu, zważywszy na to, iż właśnie ta zawodniczka 13 października 2024 ustanowiła rekord świata w maratonie z czasem 2:09:56! Ruth jako pierwsza złamała barierę 2 godzin 10 minut, co świadczy o tym, iż maraton w Dubaju przyciąga zawodników aspirujących do liderowania na świecie.

Fot.: www.dubaimarathon.org/

Zapowiedź udziału gwiazdy sportu w tegorocznej edycji

W niedzielę w Dubaju zobaczymy również jedną z czołowych postaci w biegach długodystansowych – Lelisa Desisę. Jest to były mistrz świata, który w 2013 roku ustanowił swój rekord życiowy w Dubaju (2:04:45), a teraz powraca na scenę po kilku latach przerwy. Zawodnik z Etiopii, który w swojej karierze wygrał m.in. maratony w Bostonie i Nowym Jorku, a także zdobył złoto na mistrzostwach świata w 2019 roku. Po zaliczeniu DNF podczas Mistrzostw Świata w Oregonie w 2022 roku, teraz ponownie skupi się na rywalizacji.

Zdobywając tytuł mistrza świata w Doha w 2019 roku, Desisa miał przerwę w bieganiu z powodu pandemii i skoncentrował się na życiu prywatnym oraz rozwijaniu biznesu w Etiopii. Teraz, po uporaniu się ze sprawami osobistymi i powiększeniu rodziny o dwójkę dzieci, wraca do intensywnych treningów i zapowiada swój udział w maratonie w Dubaju, który jest jednym z najszybszych na świecie.

„W 2013 roku jego zwycięstwo w Dubaju było jednym z najbardziej emocjonujących zakończeń w historii maratonu. Cieszymy się, iż ponownie będziemy mogli go gościć w tym prestiżowym wydarzeniu” – powiedział Peter Connerton, dyrektor wyścigu.

2. Nagrody za zwycięstwo

Dubai Marathon oferuje najszybszym zawodnikom jedną z najwyższych pul nagród na świecie. W Dubaju pieniądze nie grają roli, więc organizatorzy pozwalają sobie na atrakcyjne zachęty, aby przyciągnąć elitarnych sportowców z całego świata. Nagrody dodatkowe przewidziane są także dla biegaczy, którzy pobiją rekordy imprezy lub świata, choć konkretne kwoty nie zostały ogłoszone na głównej stronie wydarzenia. Poniżej przedstawiamy kwoty oferowane zwycięzcom w kategorii Marathon OPEN 24. edycji biegu (adekwatnie w klasyfikacji żeńskiej i męskiej):

  • I miejsce – 80 000 dolarów
  • II miejsce – 40 000 dolarów
  • III miejsce – 20 000 dolarów

Miejsca od 4. do 10. kolejno: 10 000 dolarów, 5000 dolarów, 4000 dolarów, 3000 dolarów, 2500 dolarów, 2000 dolarów, 1500 dolarów.

Oprócz tego, zwycięzcy maratonu w kategoriach Marathon UAE Nationals – będący obywatelami Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Marathon Push Chair UAE Nationals – dedykowanej zawodnikom z niepełnosprawnościami lub wymagającym wsparcia w postaci wózka do biegania, zostaną nagrodzeni w specjalnie dedykowanych dla nich klasyfikacjach (adekwatnie w klasyfikacji żeńskiej i męskiej):

  • I miejsce – 5 000 AED (~5 575 PLN)
  • II miejsce – 3 000 AED (~3 345 PLN)
  • III miejsce – 2 000 AED (~2 230 PLN)
Fot.: www.dubaimarathon.org/

Na dystansie 10 km także przewidziane zostały nagrody. W kategorii 10km OPEN oraz 10km UAE Nationals (adekwatnie w klasyfikacji żeńskiej i męskiej) za podium rozdane zostaną następujące sumy:

  • I miejsce – 4 000 AED (~4 460 PLN)
  • II miejsce – 2 000 AED (~2 230 PLN)
  • III miejsce – 1 000 AED (~1 115 PLN)

3. Opłaty startowe, godziny startu, ograniczenia wiekowe

Udział w biegu wiąże się z pokryciem kosztów wpisowego w kwotach przedstawionych poniżej. W mojej opinii, jak na wydarzenie światowej rangi, cena za maraton nie jest przesadnie wygórowana. Jest ona zbliżona do opłaty za najsłynniejsze maratony z serii Marathon Majors. W porównaniu do opłaty wynoszącej nieco ponad 200 PLN za udział na dystansie 4 km, jest to nieporównywalnie korzystniejsza stawka. Zdecydowanie z ekonomicznego punktu widzenia, uważam, iż jeżeli już płacić i tak długi dystans pokonywać, to warto jednak wybrać ten dłuższy.

Dystans:Opłata startowa:Godzina startu:Ograniczenia wiekowe:
42.195 km150 USD7:00 rano18 lat i więcej
42.195 km ELITAbrak informacji6:00 rano
10 km85 USD 8:15 ranopowyżej 15 roku życia
4 km50 USD10:30 ranodla wszystkich

Zapisując się na bieg pamiętaj, iż organizator zastrzega sobie, iż opłaty rejestracyjne nie podlegają zwrotowi ani przeniesieniu przy żadnych okolicznościach.

Poranne godziny startów:

  • 06:00 – Marathon elita
  • 07:00 – Marathon – 7:00
  • 08:15 – 10km Road Race
  • 10:30 – 4km Fun Run

Po ukończeniu wyścigu zawodnik może zakupić pamiątkowe zdjęcia z trasy. W 2024 roku cena za taką pamiątkę wynosiła (niemałe) około 230 PLN. Z tego właśnie względu warto zachęcić rodzinę lub znajomych, by kibicowali przy trasie i fotografowali Twoje biegowe zmagania w Dubaju.

Fot.: www.dubaimarathon.org/

4. Prezentacja trasy

Profil trasy

O tym, iż trasa sprzyja ustanawianiu życiowych rekordów, świadczą nie tylko rewelacyjne wyniki zawodników z elity. Już sama pobieżna analiza i porównanie trasy z trasami maratonów z cyklu Majors może skłonić do zaplanowania swojego kolejnego maratonu właśnie w Dubaju.

Poniżej, korzystając ze strony Go&Race, gdzie dostępne są ujednolicone prezentacje tras, przygotowałam zestawienie maratonu w Dubaju w porównaniu do maratonów w Nowym Jorku, Tokio, Londynie, Bostonie, Chicago i Berlinie. Bez zagłębiania się w szczegóły np. dot. dokładnych wysokości trasy kilometr po kilometrze (do czego mimo wszystko Was zachęcam) spójrzcie na poniższe prezentacje tras. Zaczynając od wykresów po lewej stronie, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, iż bieg w Dubaju rozgrywa się praktycznie po płaskiej powierzchni. Przewyższenia są niemal niezauważalne na całej trasie, co z pewnością pomoże każdemu utrzymać założone tempo i równomiernie rozłożyć siły.

Patrząc na wykresy po prawej stronie, które pokazują procentowe nachylenie terenu, możemy bez wahania stwierdzić, iż żaden podbieg czy zbieg nas nie zaskoczy. choćby porównując z szybką trasą maratonu w Chicago, gdzie zaledwie trzy miesiące temu ustanowiono rekord świata wśród kobiet, Dubaj wciąż wypada korzystniej, patrząc tylko na ten jeden wskaźnik.

Opracowanie własne na podstawie: https://www.goandrace.com/en/index.php#google_vignette
Opracowanie własne na podstawie: https://www.goandrace.com/en/index.php#google_vignette

Spojrzenie na trasę z lotu ptaka pobudza wyobraźnię i pozwala dostrzec, jak piękne widoki będą rozpościerać się przed zawodnikami. Startując o świcie, wschodzące promienie słońca będą wędrować ku górze, jednocześnie oświetlając zapierające dech w piersiach kompleksy budynków, biur, galerii, hoteli i mieszkań. Świadomość przemierzania miasta, które powstało na pustyni, wywoła u niejednego ciarki na całym ciele. Z drugiej strony, jak z łatwością można zauważyć, trasa wiedzie niemal cały czas w pobliżu wybrzeża, zapewniając dodatkowe piękne widoki.

Z pewnością, mimo całego piękna, które towarzyszy biegaczom przez ponad 42 kilometry, warto zwrócić uwagę, iż po 12. kilometrze rozpoczyna się 10-kilometrowe okrążenie, które wykonujemy dwukrotnie (2 x 5 km w kierunku przeciwnym do Burj Al Arab + 5 km nawrotka). Po drugim 10-kilometrowym okrążeniu docieramy na metę maratonu, zlokalizowaną blisko miejsca startu. Dzięki tak zaplanowanej trasie mamy pewność, iż na długości 10-kilometrowego odcinka wzdłuż wybrzeża będzie płasko, a także, iż niektóre punkty zobaczymy kilkakrotnie. Czy to dobrze, pozostawiam do indywidualnej oceny. Z pewnością powstaną dwa obozy: jedni uznają trasę za nudną, drudzy – ci, którzy stawiają cele sportowe ponad walorami turystycznymi – będą ją chwalić.

5. Prognozowana pogoda

W Dubaju w styczniu temperatury, jak na warunki lokalne, są znacznie bardziej sprzyjające bieganiu niż podczas miesięcy startowych w Polsce. Prognoza pogody na nadchodzący weekend (bez zaskoczenia) zapowiada pełne słońca i bezwietrzne dni, typowe dla Dubaju. jeżeli przewidywania się sprawdzą, w niedzielę będzie nieco chłodniej niż w dniu poprzednim, ale i tak, dla zawodników przybywających z państw o aktualnych warunkach pogodowych jak w Polsce, będzie to pewnego rodzaju szok termiczny. Warto w takim przypadku przybyć do Dubaju przynajmniej 2 dni wcześniej, aby zdążyć się zaaklimatyzować, szczególnie jeżeli masz trudności z nagłymi zmianami temperatury.

Źródło: Pogoda Interia: https://pogoda.interia.pl/prognoza-na-weeekend-dubaj,cId,52184 (data odczytu 7.01.2025)

Na całe szczęście godziny startu zostały wyznaczone na wczesne godziny poranne, dzięki czemu elita ukończy bieg, zanim temperatura wzrośnie do 16 stopni, co stworzy naprawdę dogodne warunki biegowe. Należy jednak pamiętać, iż 16 stopni w Dubaju, w pełnym słońcu, nie jest tym samym co 16 stopni podczas naszych wiosennych czy jesiennych maratonów. Niemniej jednak, choćby dla zawodników startujących w biegu masowym, którzy wystartują o 7 rano, nie powinno być ekstremalnie gorąco, pod warunkiem iż uda im się ukończyć większą część maratonu przed godziną 10:00. Im bliżej południa, a niestety, także mety, tym wyższe będą temperatury. Sugeruję nawadniać się od samego początku, aby pod koniec nie okazało się, iż na tym najtrudniejszym odcinku jesteście już wysuszeni jak gąbka. Kiedy odczuwacie pragnienie, jest już za późno, by odpowiednio nawodnić organizm.

Źródło: Pogoda Interia: https://pogoda.interia.pl/prognoza-na-weeekend-dubaj,cId,52184 (data odczytu 7.01.2025)

Udział w Dubai Marathon z pewnością zapewni uczestnikom niezapomnianych sportowych i turystycznych atrakcji. Dogodny profil trasy spełni oczekiwania biegaczy na każdym poziomie zaawansowania. Z kolei wspaniałe widoki takich miejsc jak: Burj Al Arab i Jumeirah Beach Hotel, Dubai Media City czy Dubai Marina dostarczą po drodze dodatkowych wrażeń. Poniżej kilka punktów, które pokonacie jeżeli zdecydujecie się na ten bieg.

6. Dyskusja

Czy po przeczytaniu tego artykułu któryś z punktów zachęcił Cię, aby rozważyć w przyszłości udział w maratonie w Dubaju?

A może masz już za sobą ukończenie tego biegu? jeżeli tak, koniecznie podziel się swoją opinią z nami!

I teraz ,,last but not least’’, wszystkim startującym 12 stycznia zawodnikom życzymy powodzenia i czekamy na gorące pozdrowienia ze słonecznego Dubaju!

Idź do oryginalnego materiału