Uwaga kibice! Wiemy, kto pokaże mecze Ligi Europy i Ligi Konferencji

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Molly Darlington


Przez ostatnich kilka lat Liga Europy i Liga Konferencji Europy były transmitowane przez platformę streamingową Viaplay. Ale już od nadchodzącego sezonu się to zmieni. Nabycie praw do pokazywania rozgrywek LE oraz LKE oficjalnie potwierdziła Telewizja Polsat, która zrekompensuje sobie tym samym utratę Ligi Mistrzów. Wiadomo też, na jak długo trafią one na antenę stacji Zygmunta Solorza.
Nadchodzący sezon piłkarski stanie pod znakiem bardzo dużych zmian, o ile chodzi o prawa do transmisji europejskich pucharów. Jak dotąd Ligę Mistrzów mogliśmy oglądać na specjalnie dedykowanych jej kanałach Telewizji Polsat. Liga Europy oraz Liga Konferencji Europy z kolei dostępne były na platformie streamingowej Viaplay, za wyjątkiem domowych meczów polskich drużyn w tych rozgrywkach. Te bowiem zwykle w wyniku udanych negocjacji trafiały też na antenę TVP Sport.
REKLAMA


Zobacz wideo Co dalej z Lewandowskim? "To brzmi jak kiepski żart" Wybierz serwis


Polsat rekompensuje sobie utratę Ligi Mistrzów
Teraz cały ten porządek wywrócił się do góry nogami. Liga Mistrzów po sześciu latach powróci do Canal+ wraz z Ligą Młodzieżową UEFA oraz Superpucharem Europy. Umowa obowiązywać będzie na trzy lata. Dziś (poniedziałek, 1 lipca) otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie, iż na dokładnie taki sam okres Telewizja Polsat przejmuje Ligę Europy oraz Ligę Konferencji. O możliwym "transferze" LE i LKE do stacji Zygmunta Solorza Sport.pl informowało już w marcu tego roku.


Ma to być rekompensata dla widzów Polsatu za utratę nie tylko Ligi Mistrzów, ale też Pucharu Polski oraz Fortuna 1. Ligi. Nasze krajowe rozgrywki trafiły w ręce TVP. Co do Ligi Europy i Ligi Konferencji, podobnie jak Liga Mistrzów będą mieć nowy format. W LE każdy zakwalifikowany zespół (będzie ich 36) rozegra po osiem spotkań (cztery u siebie i cztery na wyjeździe). Tabela będzie jedna, zespoły z miejsc 1-8 przechodzą od razu do 1/8 finału, drużyny na lokatach 9-24 powalczą w dodatkowej rundzie o resztę miejsc w 1/8, a reszta odpada. W LKE wszystko będzie wyglądać identycznie, poza tym, iż w fazie grupowej każdy rozegra po sześć spotkań.


Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Legia Warszawa i Jagiellonia Białystok niedługo zaczną walkę
Co do kwalifikacji europejskich rozgrywek, wezmą w nich udział rzecz jasna drużyny z Polski. Eliminacje Ligi Europy od I rundy zacznie zwycięzca Pucharu Polski, czyli Wisła Kraków. Zmierzą się oni w niej z kosowskim FK Llapi (pierwszy mecz 7 lipca). Natomiast w Lidze Konferencji zmagania od II rundy eliminacyjnej rozpoczną wicemistrz Polski Śląsk Wrocław i brązowy medalista Legia Warszawa. Ich rywale to kolejno łotewska Riga FC oraz lepszy z pary Caernarfon Town FC – Crusaders FC (pierwsze mecze 25 lipca).
Oczywiście w fazie grupowej LE lub LKE może zagrać także mistrz Polski Jagiellonia Białystok, która w drugiej rundzie el. Ligi Mistrzów zagra z FK Paneveżys lub HJK Helsinki (pierwszy mecz 23 lipca). o ile białostoczanie wygrają jeden dwumecz, będą pewni udziału w fazie grupowej co najmniej Ligi Konferencji.
Idź do oryginalnego materiału