Premier Donald Tusk (Platforma Obywatelska) zapowiedział, iż w połowie lipca przedstawi kształt rządu po rekonstrukcji. W piątek spotka się z liderami koalicyjnych ugrupowań, aby omówić z nimi swoje propozycje zmian.
Rzecznik rządu Paweł Szłapka potwierdził w Programie Pierwszym Polskiego Radia, iż szef rządu «ma bardzo precyzyjny pomysł na rekonstrukcję». Zastrzegł jednocześnie, iż szczegóły będzie przedstawiał sam premier.
Gotowa propozycja dla koalicjantów
Na pytanie, czy lider Platformy Obywatelskiej idzie na spotkanie z koalicjantami z gotową propozycją kształtu rządu, rzecznik odpowiedział twierdząco. Dodał, iż głównym celem rekonstrukcji jest sprawniejsze zarządzanie państwem.
«Są elementy zarządzania państwem, które były zbyt rozproszone, trzeba będzie je bardziej skoordynować i skupić» - powiedział Szłapka. Według niego, zmiany mają poprawić efektywność funkcjonowania rządu.
Krytyka celów klimatycznych UE
Rzecznik rządu odniósł się również do zaproponowanego przez Komisję Europejską celu klimatycznego na 2040 rok. Propozycja zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 procent w porównaniu do 1990 roku.
Szłapka ocenił ten cel jako nierealistyczny i szkodliwy. Podkreślił, iż Polska mówi o tym bardzo otwarcie i nie jest jedynym krajem, który ma takie stanowisko.
Alternatywa dla zakazów
Rzecznik zwrócił uwagę, iż na razie to jest propozycja Komisji Europejskiej, a jakakolwiek legislacja w tej sprawie musi uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego i Rady. Polska postuluje inne podejście do kwestii klimatycznych.
«My tłumaczyliśmy, iż my się musimy skupić teraz na konkurencyjności. o ile chodzi o kwestie klimatyczne, to na pewno nie cele i zakazy, tylko zachęty, inwestycje, szczególnie te w odnawialne źródła energii, w nowe technologie» - zaznaczył Szłapka.
Propozycja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 procent mniej względem poziomu z 1990 roku.
Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich. To rozwiązanie ma ułatwić państwom członkowskim osiągnięcie ambitnych celów redukcji emisji.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.