Trudne przeprawy z Arką

kkslech.com 10 miesięcy temu

Dnia 7 grudnia o 21:00 zespół Lecha Poznań czeka pierwszy mecz z Arką Gdynia od blisko 4 lat. Od lat nie jest to wygodny klub dla naszych drużyn, Kolejorz nie potrafi grać z Arką Gdynia i nie tylko pamiętny finał z 2017 roku jest na to przykładem.

Historia rywalizacji Lecha Poznań z Arką Gdynia sięga aż 5 września 1965 roku. Już ponad 58 lat temu Kolejorz rozgromił u siebie „Arkowców” aż 5:1 strzelając pierwszego gola już w 1 minucie i 4 kolejne bramki dopiero po przerwie. Od 1965 do 1972 roku obie drużyny rywalizowały w II-lidze (dzisiejszej I-lidze), a pierwszy mecz Lecha z Arką w Ekstraklasie odbył się dopiero w okresie 1974/1975 (3:1 dla nas).

Lechici najwyższą ekstraklasową wygraną w historii nad Arką odnieśli 10 marca 2017 roku. Wtedy Kolejorz triumfował w Gdyni aż 4:1 prowadząc do przerwy 3:0 i do teraz jest to ostatnie wyjazdowe zwycięstwo poznaniaków nad „Arkowcami”. Podczas późniejszych 3 wizyt w Gdyni nasz zespół nie umiał choćby strzelić gola, poznaniacy ostatni raz gościli w Gdyni dnia 17 sierpnia 2019 roku remisując rezultatem 0:0.

Fragment ostatniego meczu Lecha w Gdyni

Ostatni mecz pomiędzy obiema ekipami miał miejsce przy Bułgarskiej i odbył się 19 grudnia 2019 roku (remis 1:1). Tamten remis był bolesny, ale nic nie przebije finału Pucharu Polski z dnia 2 maja 2017 roku, kiedy faworyzowany Kolejorz przegrał po dogrywce z Arką Gdynia 1:2 i do dziś nie zdobył Pucharu Polski. Tamten mecz był bardziej bolesny od np. porażki Lecha z Arką w okresie 1977/1978, kiedy poznaniacy przegrali w Gdyni aż 0:4 (najwyższa porażka z tym przeciwnikiem).

Lech Poznań dotąd rzadko zwyciężał w Gdyni. Obiekt Arki zdobył tylko 6 razy, w tym 4 razy na szczeblu Ekstraklasy. W 5 z 6 zwycięskich spotkań nad morzem triumfował bez straty gola.

Wszystkie zwycięstwa Lecha Poznań z Arką w Gdyni:

1971/1972: Arka Gdynia – Lech Poznań 0:2 (II-liga)
1980/1981: Arka Gdynia – Lech Poznań 0:1
2005/2006: Arka Gdynia – Lech Poznań 0:2
2006/2007: Arka Gdynia – Lech Poznań 0:2 (PE)
2010/2011: Arka Gdynia – Lech Poznań 0:3
2016/2017: Arka Gdynia – Lech Poznań 1:4

Lech pierwszy raz jeszcze na starym stadionie Arki wygrał w swoim 3 meczu w Gdyni. Dnia 26 marca 1972 roku zwyciężył na wyjeździe z „Arkowcami” wynikiem 2:0 po dwóch golach w pierwszej połowie. Na kolejny triumf w Gdyni trzeba było czekać aż 8 spotkań. Dnia 18 kwietnia 1981 roku poznaniacy wygrali nad morzem rezultatem 1:0 po bramce z rzutu karnego w 45 minucie gry. Trzecie zwycięstwo na stadionie Arki udało się odnieść 9 grudnia 2005 roku. Wtedy podopieczni ówczesnego trenera Czesława Michniewicza pokonali „Arkowców” w Gdyni 2:0 po trafieniach w 85 minucie Damiana Nawrocika oraz w 90 minucie Piotra Reissa z rzutu karnego.

Czwarta wygrana w Gdyni i przy okazji bardzo mało istotna miała miejsce 21 marca 2007 roku już nie w Ekstraklasie a w Pucharze Ekstraklasy. Wówczas Lech ograł Arkę na jej boisku 2:0 po bramkach w drugiej połowie Ilijana Micanskiego oraz Łukasza Sarkowicza, którego nikt już pewnie nie pamięta. Puchar Ekstraklasy nie był poważnymi rozgrywkami, dlatego tamtego dnia w Kolejorzu oprócz Sarkowicza zagrali inni piłkarze, o których teraz wielu kibiców może choćby nie wiedzieć lub słabo kojarzyć tych zawodników. Wśród nich jest np. Robert Binkowski, Janusz Bucholc, Maciej Kwiatkowski, Ernest Matusiewicz, Marcin Mazurek, Tomasz Jakuszewski czy Marcin Sobczak.

Na nowym stadionie Arki Gdynia zespół Lecha Poznań triumfował dwukrotnie na początku rundy wiosennej. Dnia 5 marca 2011 roku w Gdyni do 84 minuty było 0:0. Później w ciągu 5 minut Kolejorz prowadzony przez Jose Bakero strzelił „Arkowcom” aż 3 gole autorstwa Bartosza Ślusarskiego, Artjomsa Rudnevsa oraz Tomasza Mikołajczaka, dzięki którym wygrał 3:0. Nie było to najwyższe wyjazdowe zwycięstwo Lecha nad Arką w Gdyni. Szósty i przy okazji ostatni dotąd triumf nad morzem miał miejsce 10 marca 2017 roku. Wtedy poznaniacy od początku zawodów mieli olbrzymią przewagę. Potwierdzili ją szybkim golem Macieja Gajosa, a później efektownym trafieniem Darko Jevticia. Lech prowadził po niespełna 20 minutach 2:0. Do szatni schodził z rezultatem 3:0, gdyż w końcówce pierwszej odsłony bramkę zdobył jeszcze Dawid Kownacki. Prowadzenie 3:0 było dla Arki najmniejszym wymiarem kar, Lech miał wówczas ogromną przewagę, ale był nieskuteczny. Po przerwie już tylko kontrolował boiskowe wydarzenia, stracił gola, by w końcówce zadać gospodarzom kolejny cios. Wielkopolanie wygrali więc przy Olimpijskiej aż 4:1 zostając na kilkanaście godzin nowym liderem Ekstraklasy.

Pucharowe pojedynki Lecha Poznań z Arką Gdynia też wyglądały różnie. Było ich dotąd 10, w tym 5 meczów w Pucharze Polski (2-1-2, 9:5). O meczach w mało poważnym Pucharze Ekstraklasy czy Pucharze Ligi Ligi nie ma choćby co wspominać, aczkolwiek o rywalizacji w Pucharze Polski już warto. Do pierwszego meczu Lecha z Arką w Pucharze Polski doszło w okresie 1978/1979, czyli w rozgrywkach, kiedy „Arkowcy” zdobyli pierwszy w swojej historii krajowy puchar. Jesienią 1978 roku w ćwierćfinale poznaniacy prowadzili 1:0, ale po 90 minutach było 1:1. W 95 minucie gospodarze wyszli na prowadzenie, jednak w 114 minucie lechici wyrównali. Przez remis 2:2 doszło do karnych, w których nasza drużyna poległa 6:7. Trzy lata później Arka stanęła Lechowi na drodze w półfinale Pucharu Polski. Faworytem w Poznaniu był Kolejorz, który w obecności 30 tysięcy ludzi wygrał po golach Piotra Grobelnego 2:0. Niedługo później zdobył swój pierwszy Puchar Polski w historii.

Kolejne dwa pojedynki z Arką w Pucharze Polski odbyły się jesienią 2004 roku, gdy rozgrywano w tych rozgrywkach fazę grupową. W październiku 19 lat temu mimo przegrywania na Bułgarskiej 0:1 poznaniacy pokonali gdynian 4:1, by kilka tygodni później w rewanżu na wyjeździe bezbramkowo zremisować. Finał Puchar Polski z roku 2017 jest bardzo bolesnym meczem dla wszystkich kibiców, dlatego wypada oszczędzić szczegółów i podać tylko wynik dla porządku – 1:2 po dogrywce.

Historia pucharowych spotkań Lech Poznań – Arka Gdynia:

1976/1977: Arka Gdynia – Lech Poznań 0:0 (PL)
1978/1979: Arka Gdynia – Lech Poznań 2:2 k. 7:6 (1/4 PP)
1981/1982: Lech Poznań – Arka Gdynia 2:0 (1/2 PP)
2004/2005: Lech Poznań – Arka Gdynia 4:1 (PP)
2004/2005: Arka Gdynia – Lech Poznań 0:0 (PP)
2006/2007: Lech Poznań – Arka Gdynia 3:0 (PE)
2008/2009: Arka Gdynia – Lech Poznań 3:0 (PE)
2008/2009: Lech Poznań – Arka Gdynia 1:4 (PE)
2016/2017: Lech Poznań – Arka Gdynia 1:2 d. (Finał PP)

Wliczając mecze na wszelkich możliwych frontach Lech Poznań rozegra pojutrze jubileuszowy i 50 mecz z Arką Gdynia. Bilans jest korzystny wyłącznie dzięki spotkaniom u nas, ten ligowy tak samo, ogólny ekstraklasowy jest już niekorzystny. W czwartek, 7 grudnia 2023 zespół Kolejorza może pokonać „Arkowców” po raz 19 w historii, 7 raz na wyjeździe i 3 raz w Pucharze Polski. Niebiesko-biali w pucharowym pojedynku raz triumfowali w Gdyni, ale było to spotkanie w ramach Pucharu Ekstraklasy 2006/2007.