TCS Amsterdam Marathon ogłosił elitę

2 tygodni temu

W niedzielę, 20 października, na ulicach Amsterdamu odbędzie się maraton, którego największą gwiazdą będzie Yalemzerf Yehualaw z Etiopii. Będzie celować w nowy rekord trasy kobiet, który w tej chwili wynosi 2:17:26 i jest o 3 sekundy gorszy od jej rekordu życiowego. Wśród mężczyzn faworytem biegu wydaje się Etiopczyk Guye Adola.

Yehualaw w swojej dotychczasowej karierze zaliczyła wiele imponujących startów. Wygrała m.in. maraton w Londynie w 2022 roku. Na jego trasie uzyskała wynik równy rekordowi trasy w Amsterdamie – 2:17:26.

Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Budapeszcie zajęła piąte miejsce. Etiopka startowała z sukcesem również w Polsce. W 2020 roku zajęła trzecie miejsce w rozegranych w Gdyni mistrzostwach świata w półmaratonie. Uzyskała wtedy wynik 1:05:19.

Kto zagrozi Yehualaw?

Na starcie zobaczymy także silną rywalkę z Kenii, Winfridah Moseti. Choć dopiero zaczyna swoją karierę w maratonach, już pokazała, iż potrafi biegać bardzo szybko. W tym roku, podczas maratonu w Hamburgu, pobiła swój rekord życiowy, kończąc bieg w czasie 2:18:25. To o prawie minutę wolniej niż najlepszy wynik Yehualaw, co zapowiada emocjonującą rywalizację.

W stawce kobiet nie brakuje innych silnych zawodniczek, takich jak Kenijka Selly Chepyego, Etiopka Haven Hailu, Bahrajnka Desi Jisa i Etiopka Enatnesh Tirusew – każda z nich marzy, by pokonać magiczną barierę 2 godzin i 20 minut.

Zapowiada się zacięta walka u mężczyzn

Wśród mężczyzn również zapowiada się zacięta rywalizacja. Najszybszy biegacz na starcie to Guye Adola z Etiopii, którego najlepszy czas to 2:03:46. Adola nie tylko wygrał maraton w Berlinie w 2021 roku, ale ma także na koncie drugie miejsce w stolicy Niemiec w 2017 roku.

Z pewnością będzie walczył o zwycięstwo, ale na szyki pokrzyżować mogą mu jego rodak Tsegaye Getachew, który wygrał ten maraton w 2022 roku i Kenijczyk Bernard Koech, drugi na mecie w Amsterdamie dwa lata temu.

Philemon Kiplimo z Kenii, choć jest specjalistą od półmaratonu (58:11), również będzie próbował poprawić swój rekord w pełnym maratonie (2:04:56).

Miejsc brak

Miejsca na tegoroczny TCS Amsterdam Marathhon zostały wyprzedane na sześć miesięcy przed datą wydarzenia. W programie imprezy oprócz maratonu jest również półmaraton i bieg na 8 kilometrów. W biegu na królewskim dystansie wystartuje rekordowa liczba 22,5 tys. zawodników.

Nie wszyscy pomieszczą się na Stadionie Olimpijskim, dlatego z tego miejsca na trasę wyruszy 15 tys. biegaczy, a dodatkowe 7,5 tys. osób rozpocznie swój bieg z położonej tuż obok stadionu ulicy Stadionweg. Po pierwszym kilometrze oba strumienie uczestników się połączą, a wszyscy biegacze będą podążać tą samą trasą z metą na Stadionie Olimpijskim.

Źródło: Le Champion