Świątek wysyła Polskę do finału Pucharu BJK. Japonia i Australia również postępują naprzód

biegowelove.pl 2 tygodni temu

Polska, Japonia, Australia i Słowacja awansowały w sobotę do finałów Billie Jean King Cup, przybliżając się o krok do prestiżowego tytułu kobiecej drużyny tenisowej.

Osiem remisów w odbywających się w ten weekend kwalifikacjach Billie Jean King Cup zostanie rozstrzygniętych w sobotę, a zwycięzcy awansują do listopadowych finałów w Sewilli w Hiszpanii. Oto szczegóły ostatniego dnia kwalifikacji:

Polska zwyciężyła. Szwajcaria 3-0

Iga Świątek musiała stawić czoła zadziornemu wysiłkowi 18-letniej Szwajcarki Selin Naife, ale numer jeden na świecie Polska zwyciężyła 6:4, 6:3 i wysłała swój kraj z powrotem do finału Billie Jean King Cup.

Mimo straty na początku przerwy, agresywne uderzenia Świątek pozwoliły jej w końcówce przejąć kontrolę. W pewnym momencie Świątek rozegrała sześć meczów z rzędu, prowadząc 6:4 i 4:0, dzięki czemu jej zespół był o krok od miażdżącego zwycięstwa nad mistrzem Szwajcarii z 2022 roku.

Wschodzący młodzieniec Naif, zajmujący 148. miejsce na świecie, pokazał mocne strzały i nienaganną obronę, aby odbić swój serwis i wyjść na prowadzenie 4-3 w drugim secie, wywarł presję na Polaku. W końcu jednak Świątek wyprostował statek i wybrał dwa ostatnie mecze i zamknął zwycięstwo na godzinę i 21 minut.

Japonia zwyciężyła. Kazachstan 3-1

Nao Hibino odniosła oszałamiające zwycięstwo i zapewniła Japonii miejsce w finale Billie Jean King Cup, pokonując Julię Putincewą z Kazachstanu 6:4, 3:6, 7:6 w dwie godziny i 10 minut.

Putincewa utrzymała cztery punkty meczowe z rzędu, prowadząc 6:2 w dogrywce w ostatnim secie, ale Hibino wymazał je wszystkie, po czym wygrał i objął nie do pokonania prowadzenie 3:0. Hibino i Naomi Osaka (rozgrywające swój pierwszy mecz w Pucharze Billie Jean King od 2020 r.) odniosły w piątek zwycięstwa w setach prostych.

Australia pokonała. Meksyk 4-0

Australia na własnym stadionie w Brisbane zapewniła sobie zwycięstwo nad Meksykiem, gdy Tayla Preston pokonała Marcelę Zakarię 6:1, 6:1 w zaledwie 66 minut. Preston zdobył 73 procent punktów z drugiego serwisu Zachariasa, co doprowadziło do sześciu przerw na serwis dla 18-letniego Australijczyka.

Australia siedmiokrotnie zdobyła Puchar Billie Jean King, ale ani razu od 1974 r. Była bliska przełamania tej kaczki dwa lata temu, kiedy w finale w 2022 r. zajęła drugie miejsce, za Szwajcarią.

Słowacja pokonała. Słowenia 3-0

Słowacja, mistrzyni Billie Jean King Cup z 2002 roku, dotarła do finału, pokonując Słowenię 3:0. Decydujący punkt zdobyła 16-letnia Renata Jamrishova, pokonując Veronikę Erjavec 6:2, 6:0.

Jamrichova, która podczas tegorocznego Australian Open zdobyła tytuł juniorki w grze pojedynczej, potrzebowała zaledwie 64 minut, aby w sobotę pokonać Erjavec. Różne zawodniczki wygrały wszystkie trzy mecze pojedyncze Słowacji w ten weekend, a w piątek zwyciężyły Anna Karolina Schmiedlova i Viktoria Hrončakova.