Iga Świątek wygrała w 2024 r. cztery turnieje rangi WTA 1000, najwięcej ze wszystkich tenisistek. Do tego triumfowała czwarty raz w karierze w wielkoszlemowym Roland Garros i dołożyła brązowy medal olimpijski. Spędziła w tym roku 32 Te sukcesy to było jednak za mało, by zostać zawodniczką roku WTA.
REKLAMA
Zobacz wideo Dlaczego Iga Świątek nie mogła grać? "W tenisie są równi i równiejsi"
Świątek bez wygranej w plebiscycie WTA
Oprócz Świątek do nagrody były nominowane Aryna Sabalenka, Coco, Gauff, Jasmine Paolini i Qinwen Zheng. Przewidywano, iż rywalizacja rozstrzygnie się między Polką i Białorusinką. Sabalenka wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe w tym roku (Australian Open i US Open), dwie imprezy WTA 1000 (w Cincinnati i Wuhan) oraz przejęła pozycję liderki rankingu WTA.
Ostatecznie nagroda powędrowała do rąk Sabalenki. To pierwszy tytuł zawodniczki roku w karierze Białorusinki. W poprzednich dwóch latach plebiscyt wygrała Świątek.
Pierwszego dnia tygodnia nagród WTA przyznano także tytuł dla najlepszej pary deblowej. Tytuł powędrował do włoskiego duetu - Sary Errani i Jasmine Paolini. Zdobyły złoto olimpijskie, wygrały turnieje w Linzu, Rzymie i Pekinie, dotarły do finału Rolanda Garrosa.
Wybrano także najbardziej rozwijającą się zawodniczkę roku, została nią Amerykanka Emma Navarro. Odkryciem roku została Nowozelandka Lulu Sun. Zaskoczyła tenisowy świat, docierając do ćwierćfinału Wimbledonu, a zaczynała w kwalifikacjach.
Wyróżnienie za największy powrót sezonu trafiło w ręce Pauli Badosy. Hiszpankę w ostatnim czasie trapiły różne urazy, najczęściej zmagała się z kontuzją pleców. Z każdym miesiącem tego sezonu jej forma rosła, aż wygrała turniej w Wasyngtonie i dotarła do półfinałów w Cincinnati, Pekinie i Ningbo. Osiągnęła najlepsze wyniki na kortach Wimbledonu i US Open w karierze (odpowiednio czwarta runda i ćwierćfinał). w tej chwili Badosa jest na 12. miejscu w rankingu WTA.
WTA Awards to nagrody przyznawane co roku przez WTA dla zawodniczek wyróżniających się szczególnymi osiągnięciami w danym sezonie. Pierwsza edycja plebiscytu odbyła się w 1977 r. Rekordzistką jest Steffi Graf, która otrzymała tę nagrodę aż osiem razy.