Zima się kończy, a snowboardziści ze smutkiem chowają sprzęt do szafy. Co więc ze sobą zrobić, gdy już przyjdą słoneczne, gorące letnie dni, a potrzeba sportowej adrenaliny każe wymyślić coś nowego? Z pomocą przychodzi nieśmiertelny skateboard.
Konic zimy oznacza koniec snowboardu, a snowboardziści ze smutkiem chowają sprzęt do szafy. Co prawda, są jeszcze opcje całoroczne – np. lodowce lub hale ze sztucznym śniegiem, ale to nie do końca to. Wyprawa na lodowiec nie należy do najtańszych, a z kolei naśnieżane hale oferują bardzo ograniczoną przestrzeń, więc to raczej dla miłośników całorocznych snowparków. Co więc ze sobą zrobić, gdy już przyjdą słoneczne, gorące letnie dni, a potrzeba sportowej adrenaliny każe wymyślić coś nowego? Z pomocą przychodzi nieśmiertelny skateboard.
Skateboard jest nie tylko sportem, ale także stylem życia. W przeciwieństwie do snowboardu, który można uprawiać tylko w okresie zimowym, skateboarding daje możliwość aktywnego spędzania czasu przez cały rok (także w zimę, na krytych całorocznych obiektach).
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym snowboardzistą, warto spróbować swoich sił na deskorolce w oczekiwaniu na kolejne opady śniegu. To dobra okazja, żeby popracować nad swoimi umiejętnościami, równowagą i kondycją, a także świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w świeżym powietrzu.
Snowboard to sport, który zdobył ogromną popularność w ciągu ostatnich kilku dekad. Niestety, zima trwa tylko kilka miesięcy, co sprawia, iż snowboardziści są skazani na sezonowe przerwy w swojej pasji.
Skateboard a snowboard | podobieństwa i różnice
Choć snowboard i skateboard różnią się od siebie wieloma aspektami, to jednak mają kilka wspólnych cech, które sprawiają, iż snowboardziści mogą z łatwością przystosować się do jazdy na deskorolce.
Podobieństwa te obejmują m.in. pozycję ciała, równowagę, technikę jazdy czy choćby podstawy wykonywanie tricków. Dzięki tym podobieństwom, snowboardziści mogą wykorzystać swoje umiejętności na deskorolce, co pozwoli im na łatwiejsze opanowanie obydwu sportów.
Przede wszystkim, cały feeling jazdy na deskorolce jest bardzo podobny do odczuć z jazdy na snowboardzie. Zbliżona pozycja, utrzymanie balansu i równowagi. Sterowanie na desce też jest całkiem podobne – pracuje całe ciało, a kierunek zmieniamy przenosząc ciężar ciała na krawędzie blatu.
Pierwsza ogromna różnica – nogi nie są uwiązane z blatem, i można się po nim swobodnie poruszać. To na początku może być aspektem ciężkim do zgryzienia i przyzwyczajenia.
Do tego, aby nabrać prędkości trzeba stale się odpychać stosując tzw. pushing – ale to już powinno się całkiem kojarzyć z ‘hulajnogowaniem’ do wyciągu z wpiętą jedną nogą… prawda?
Snowboardowy cruising czasem daje się odczuć jako surfowanie, tyle, iż po śniegu. Szczególnie gdy w pełnym puchu sypią się za tobą śnieżne firany, udając zamykające się fale. A deskorolka? Też jest jak surfing, tylko po asfalcie. Tyle podobieństw, iż aż ciężko nie spróbować swoich sił.
Dlaczego deskorolka jest świetną alternatywą dla snowboardu w okresie letnim
Zanim przejdziemy do omówienia korzyści płynących z jazdy na deskorolce w okresie letnim, warto zastanowić się, dlaczego skateboarding jest tak świetną alternatywą dla snowboardu.
Po pierwsze, jest to sport, który można uprawiać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Wystarczy znaleźć odpowiednią nawierzchnię i można swobodnie jeździć na deskorolce, doskonaląc swoje umiejętności.
Asfalt, beton, kryte parkingi, skateparki pod chmurką i te pod dachem, uliczki i ścieżki rowerowe – wystarczy wziąć deskę pod pachę, a każda płaska powierzchnia może okazać się świetnym spotem.
Po drugie – dzięki tak zbliżonej charakterystyce tych dwóch sportów możemy je stosować “zamiennie”, tzn. swobodnie przeplatać sezon letni z zimowym, nieustannie mając jakąś deskę pod nogami. Całe lato przejeżdżone na deskorolce z pewnością odwdzięczy się znakomitym przygotowaniem do sezonu zimowego, dobrą sprawnością fizyczną i wytrzymałością.
Poza tym wszystkim nie można zapominać, iż deskorolka jest świetnym środkiem komunikacji do przemieszczania się po mieście na niewielkie odległości. Podjazd do pracy czy na metro, szybki transport na spotkanie ze znajomymi, albo po prostu przejażdżka bulwarami w zachodzącym słońcu. gwałtownie i zwinnie, bez biletów i płacenia za parkingi.
“Skateboarding is training, but I don’t think of it as training – it’s fun.“
~Shaun White
“I consider skateboarding an art form, a lifestyle and a sport. ‘Action sport’ would be the least offensive categorization.”
~Tony Hawk
Korzyści płynące z jazdy na deskorolce
Jazda na desce to nie tylko świetna alternatywa dla snowboardu, ale także sport, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. w okresie letnim uprawianie skateboardingu może przynieść wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i dla umysłu.
Deskorolka to świetny sposób na poprawienie kondycji fizycznej. Trzeba przyznać, iż mocna sesja deskorolkowa potrafi porządnie dać w kość, a prawdziwy wojownicy wracają do domu w przemoczonych koszulkach. Podczas jazdy angażujemy mięśnie nóg, brzucha i ramion, co pozwala na wzmocnienie całego ciała.
Ponadto, skateboarding pomaga w poprawie równowagi i koordynacji ruchowej, co wpływa pozytywnie na ogólną sprawność fizyczną. Stojąc na desce stale musimy utrzymywać balans, a szczególnie w ruchu lub podczas ewolucji. Takie ćwiczenia na długo zapisują się w pamięci naszych mięśni i dają długofalowe korzyści.
Niezbędne wyposażenie do skateboardingu
Nikogo nie zdziwi, iż podstawowym elementem wyposażenia jest skateboard. Deska powinna być odpowiednio dobrana do wzrostu i wagi zawodnika, ale także indywidualnych preferencji. W sklepach sportowych można znaleźć wiele różnych modeli i rozmiarów, co pozwala na dopasowanie deski do potrzeb. Główną cechą jest szerokość blatu, która nie powinna być zbyt duża, żeby pozwalała na swobodne sterowanie i panowanie nad deską; ale też nie może być zbyt mała, aby stabilnie utrzymywała nas na blacie i zapewniała pewne oparcie.
Warto rozejrzeć się za sprzętem w specjalistycznych sklepach deskowych jak np. Supersklep lub Miniramp, lub zasięgnąć trochę wiedzy na internetowych forach lub giełdach sprzętu używanego.
Oprócz deski, warto zainwestować też w ochraniacze, szczególnie na początku nauki. Najważniejsze to ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. W przypadku upadku, ochraniacze minimalizują ryzyko uszkodzeń stawów i bolesnych kontuzji.
Zwróć uwagę na swoje buty. Najlepiej wybierać buty z płaską podeszwą, które zapewnią lepszą przyczepność i czucie deski. Nie bez powodu skejci bardzo gwałtownie doczekali się wielu serii butów i ciuchów specjalnie pod skateboarding. Warto rozejrzeć się nad modelami stworzonymi do idealnego trzymania gripu które zyskały ogromne uznanie wśród skejtów.
Najlepsze miejsca do nauki
Dla początkujących skateboardzistów, warto wybierać miejsca, które są bezpieczne i dostosowane do poziomu zaawansowania. W porównaniu do longboardów, kółka deskorolek są mniejsze i twardsze, a co za tym idzie – bardzo nie lubią się z wszelkimi nierównościami, kamyczkami i uskokami w nawierzchni.
Szukając spota do nauki jazdy rozglądaj się za szeroką, gładką powierzchnią. Oczywiście miejscem idealnym jest skatepark, którego powierzchnia jest wyrównana i kółeczka dechy gładko po niej suną. Poza tymi oczywistymi, najlepsze są rozległe, asfaltowe tereny, jak np. puste parkingi, place czy uliczki osiedlowe. Unikaj płyt chodnikowych i kostki, na których łatwo się “wciąć” i zaliczyć niezłą glebę.
Obecnie w większości miast znajdują się tereny stworzone specjalnie dla skateboardzistów. Czasem to małe skwerki, a czasem potężne skateplazy, z dużą ilością przeszkód, pumptrackiem i bowl’em.
Na początek najlepiej wybrać kawałek przestrzeni dla siebie i zacząć od podstaw – stanie na desce, trzymanie balansu, odpychanie się i nabieranie prędkości, hamowanie, sterowanie. Gdy to opanujesz, nic nie stoi już na przeszkodzie, aby atakować pierwsze tricki i przeszkody.
Skateboard to świetna alternatywa dla snowboardu w okresie letnim. Choć te dwie dyscypliny różnią się od siebie, mają wiele wspólnych cech, które umożliwiają łatwe przystosowanie się do jazdy na deskorolce. To sport, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, a także pozwala na rozwijanie kreatywności i spędzanie czasu z przyjaciółmi, jednocześnie stale podnosząc formę fizyczną.
Dodatkowo, regularne treningi na deskorolce utrzymają Twoje ciało i kondycję w formie przez całe lato, dzięki czemu wkroczysz w następny sezon snowboardowy idealnie przygotowany, aby nie marnować ani jednego dnia na śniegu.