11 grudnia br. nauczyciele wychowania fizycznego i historii spotkali się na – czwartej z cyklu „Polskie dziedzictwo” – interdyscyplinarnej konferencji pt. ”Wybitni sportowcy ambasadorami Polski” prezentującej osiągnięcia naszych rodaków.
Tym razem bohaterami byli wybitni polscy sportowcy. Promowanie ich sukcesów to element wychowania patriotycznego, a więc zadanie dla nauczycieli i wychowawców.
Dzięki dynamicznemu wystąpieniu Izabeli Zatorskiej-Pleskacz, poznaliśmy imponujący dorobek naszej „królowej gór”. To prekursorka biegów górskich w Polsce, najbardziej doświadczona i utytułowana zawodniczka w tej dyscyplinie (wicemistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata), czołowa polska maratonka. Można było posłuchać ciekawych wspomnień i anegdot oraz podziwiać wspaniałe zdjęcia, medale, puchary i inne trofea przywiezione z różnych zakątków świata.
Grzegorz Zajączkowski, brązowy medalista Halowych Mistrzostw Świata w sztafecie 4x400m, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski wspominał swoje występy na lekkoatletycznych arenach i szukał odpowiedzi na pytanie, jak kształtować postawy i angażować młodzież na przykładzie własnych doświadczeń.
Rafał Augustyn, wielokrotny mistrz Polski w chodzie lekkoatletycznym, olimpijczyk, uczestnik mistrzostw świata i Europy, opowiedział o swojej drodze do sukcesów i o tym, co zawdzięcza sportowi. Podkreślał, jak stara się zaszczepić swoim uczniom pasję do fizycznej aktywności.
Warto zaznaczyć, iż wszyscy prelegenci naszej konferencji to wybitni sportowcy, ale jednocześnie czynni nauczyciele wychowania fizycznego. Wielkim zaszczytem było gościć tak znakomitych i utytułowanych reprezentantów naszego kraju.
Na zakończenie konferencji Małgorzata Wojnarowska-Grzebień przedstawiła wybrane sylwetki wybitnych sportowców żyjących w Polsce epoki trudnych doświadczeń dziejowych. Pokazała, w jaki sposób można łączyć treści z historii i wychowania fizycznego (wspólne projekty, działania innowacyjne, własne programy, szkolne i plenerowe imprezy o charakterze rocznicowym i sportowym). Przykłady dobrej praktyki w tym zakresie zaprezentowała Agata Wdowik, doświadczona nauczycielka wychowania fizycznego i doradczyni metodyczna.
Konferencja spotkała się ciepłym przyjęciem, o czym świadczą informacje zwrotne od uczestników. Oto kilka z nich: „Super szkolenie. Proszę o więcej w temacie historii sportu polskiego”, „Konferencja bardzo ciekawa, interesujący prelegenci”, „Prowadzący mówili z pasją, z przekonaniem, co udzielało się podczas słuchania”. Takie opinie zachęcają nas do organizowania kolejnych wydarzeń z cyklu „Polskie dziedzictwo”.
Pomysłodawcami konferencji byli: Małgorzata Wojnarowska-Grzebień, Agata Wdowik i Tomasz Dudek (MCDN Ośrodek w Krakowie).
Galeria zdjęć