Program Kumulacja Aktywności. Totalizator Sportowy dba o kondycję fizyczną młodych ludzi, angażując mistrzów
W 2024 roku odbyła się 12. edycja programu Kumulacja Aktywności. Służy on promowaniu sportu i popularyzacji aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Totalizator Sportowy realizuje swego rodzaju misję, która polega na nakłanianiu nastolatków do odkrywania zalet i zdrowotnych walorów sportu, a także zwiększeniu ich aktywności fizycznej w codziennym życiu.
Podstawa programu
Główne założenie programu, realizowane w kolejnych edycjach, polega na tym, iż w ramach pozalekcyjnych zajęć sportowych uczniowie szkół podstawowych w wieku 11-15 lat, (szczególnie mniej aktywni fizycznie) mogą ćwiczyć pod okiem wybitnych i utytułowanych sportowców.
Kto może prowadzić zajęcia?
O rolę prowadzących mogą ubiegać się osoby posiadające uprawnienia i doświadczenie w prowadzeniu zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem byłych zawodników różnych sportów, mających sukcesy sportowe co najmniej na poziomie mistrzostw kraju lub trenerów, którzy wyrażają wolę podjęcia się zaplanowania, zorganizowania i realizacji autorskich projektów zajęć sportowych dla młodzieży w wieku 11-15 lat.
Zaangażowano utytułowane osoby
Do tej pory miała miejsce np. akcja pt. „Chikara Advanture” – sportowa przygoda z karate w Rzeszowie – pod takim hasłem prowadzi zajęcia w ramach Kumulacji Aktywności utytułowany karateka Marek Żyłka. Zajęcia w ramach Kumulacji Aktywności prowadzili już też Dariusz Hejduk – Akademicki Mistrz Polski i wielokrotny medalista wielu imprez sportowych w karate tradycyjnym czy Tadeusz Zblewski – medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich i biegach przełajowych, reprezentant Polski na mistrzostwa świata.
W Bielsku-Białej Jakub Ilewicz prowadzi zajęcia pod hasłem „Gimnastyka, koordynacja i narciarska aktywna rekreacja”. Jakub w historii swoich startów w narciarstwie alpejskim zdobył m.in indywidualne mistrzostwo Polski,️ tytuł akademickiego mistrza Polski, miejsce na podium międzynarodowych zawodów FIS. Reprezentował także Polskę na Uniwersjadzie w Erzurum w 2011 oraz w Trentino 2013 roku.
Idea poprzedzona badaniami
Inicjatorzy tego przedsięwzięcia podkreślają, iż program został stworzony w oparciu o badania, które wyraźnie zaznaczyły problem niskiej aktywności fizycznej wśród młodych Polaków, dlatego też fundacja od kilku lat stara się zachęcać młodzież do podejmowania szeroko pojętej aktywności fizycznej poprzez promowanie ruchu i zdrowego trybu życia. W ramach programu organizowane są bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w 50 grupach na terenie całego kraju.
Różnorodność podczas zajęć
Totalizator Sportowy zaznacza, iż prowadzący wybierani są w konkursie, a prowadzone przez nich zajęcia są różnorodne, realizowane na podstawie autorskiego projektu przedstawionego w składanym do Programu wniosku. Dodatkowo na zajęciach realizowane są ćwiczenia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, które przyczyniają się do skorygowania ewentualnych zaburzeń w rozwoju motorycznym, uczą jak zapobiegać nieprawidłowym postawom i powstawaniu zaburzeń statyki ciała. Pomysłodawcy dodają, iż dziecko zdrowe fizycznie ma większe możliwości do rozwoju intelektualnego oraz większe chęci do podejmowania różnych działań społecznych.
Kto powinien zainteresować się tym programem?
Totalizator Sportowy uwypuklił, jakie osoby są grupą docelową jeżeli chodzi o tę ideę.
- Program skierowany jest do osób posiadających uprawnienia i doświadczenie w prowadzeniu zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem byłych zawodników różnych sportów, mających sukcesy sportowe co najmniej na poziomie mistrzostw kraju lub trenerów, którzy zadeklarują wolę podjęcia się zaplanowania, zorganizowania i realizacji autorskich projektów zajęć sportowych dla dzieci.
- Zgłaszający musi być osobą fizyczną, pełnoletnią, niekaraną, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz spełniać wszystkie warunki określone w Regulaminie.
- Zgłaszający musi być ponadto osobą, której dane nie są zamieszczone w rejestrach, o których mowa w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2024.560 z dnia 2024.04.12 z późn.zm.).
- Realizowane zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży (tj. osób urodzonych w latach 2010 – 2014), o różnych predyspozycjach fizycznych i umiejętnościach sportowych, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży dotychczas mało aktywnej sportowo, których rekrutacja obejmie osoby nieuczęszczające na inne zorganizowane zajęcia sportowe i niebiorące udziału w poprzednich edycjach Kumulacji Aktywności.

Bartłomiej Najtkowski
Więcej Eventy
Lekarze w niego nie wierzyli. Niezłomny szachista podbił serca kibiców w Warszawie
Organizatorzy największego szachowego turnieju w Polsce przekazali całość dochodu z biletów na rzecz wyjątkowego wojownika szachowego świata. Łukasz Nowak, który wziął udział w ceremonii zakończenia Superbet Rapid & Blitz 2025, to szachowy mistrz międzynarodowy, który mimo niepełnosprawności skutecznie rywalizuje z pełnosprawnymi zawodnikami używając do tego jedynie ruchu oczami! redakcja



