Polacy oburzeni wydarzeniami z IO w Paryżu. „Obsceniczny i bluźnierczy spektakl”

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Ceremonia otwarcia IO w Paryżu Źródło: PAP / Mohamman Badra


Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu wywołała niemałe emocje. Ostro zareagowali nie tylko polscy politycy, ale także francuski Kościół.


W piątek 26 lipca w Paryżu oficjalnie rozpoczęły się igrzyska olimpijskie. Podczas ceremonii wystąpiły m.in. Lady Gaga i dawno niewidziana Celine Dion. Część występów artystycznych wzbudziła kontrowersje. Chodzi m.in. o fragment widowiska zatytułowany „Wolność”.


Paryż 2024. Fala oburzenia po otwarciu IO


Widzowie zobaczyli m.in. karykaturalnie przedstawioną Marię Antoninę, która trzymała w rękach własną głowę. Chwilę później efekty pirotechniczne sprawiły, iż można było odnieść wrażenie, iż zabytkowy budynek paryskiego więzienia został oblany krwią. W tle słychać było muzykę francuskiej heavy metalowej grupy Gojira.


Polscy politycy oburzeni otwarciem igrzysk w Paryżu


W Polsce z kolei ogromne emocje wzbudził pokaz mody drag queen, który odbył się nad Sekwaną. W pewnej chwili jego uczestnicy usiedli za stołem w charakterystyczny sposób, nawiązując do obrazu „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci. W sieci aż zaroiło się od wpisów komentatorów, którzy twierdzili, iż ich uczucia religijne zostały w ten sposób urażone.


„Potrafią obrzydzić choćby ceremonię otwarcia IO” – skomentował Mateusz Morawiecki. „Nie wzięłabym udziału w tak obscenicznym, bluźnierczym, plugawym, wulgarnym i satanistycznym otwarciu, mającym za cel obrażenie chrześcijan” – dodała sędzia TK Krystyna Pawłowicz. „Na otwarciu Igrzysk Olimpijskich, genderowi cyrkowcy udają »Ostatnią Wieczerzę«. To zdeprawowani do szpiku kości, źli ludzie. Świadomie obrażają uczucia tylu wierzących na całym świecie” – ocenił Patryk Jaki


Paryż 2024. Oburzenie po ceremonii otwarcia. Francuski Kościół reaguje


Głos w sprawie ceremonii otwarcia igrzysk zabrał również francuski Kościół. Konferencja Episkopatu Francji wystosowała oświadczenie, w którym „wyrażono ubolewanie, iż ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich zawierała sceny kpin i szyderstwa z chrześcijaństwa”.


W komunikacie stwierdzono, iż „Kościół otrzymał wyrazy solidarności od przedstawicieli innych wyznań”. Przy okazji podkreślono, iż „święto olimpijskie jest ponad ideologicznym przekazem niektórych artystów”.


W dalszej części oświadczenia napisano, iż „sport oraz igrzyska olimpijskie powinny promować wartości takie jak jedność i braterstwo”. Przypomniano, iż na kilka dni przed rozpoczęciem sportowych zmagań odprawiono mszę świętą w intencji pokoju na czas igrzysk, z udziałem czołowych postaci ze świata polityki i sportu.
Idź do oryginalnego materiału