Pierwsza bramka

kkslech.com 7 miesięcy temu

Strzelanie dla Lecha Poznań w 2024 roku rozpoczął Filip Szymczak, który pierwszą bramkę zdobył już w drugim zimowym sparingu z Mariborem 3:0. Wychowanek Kolejorza został też autorem pierwszego gola dla Kolejorza w oficjalnym spotkaniu rozegranym w 2024 roku, który będzie dobry, jeżeli wiosną niebiesko-biali sięgną po trofeum.

Dnia 10 lutego 2024 roku Filip Szymczak wpisał się na listę strzelców już w 4 minucie. Szybciej bramkę w pierwszym, oficjalnym meczu w nowym roku zdobył Bartosz Ślusarski prawie 11 lat temu, kiedy trenerem Kolejorza także był Mariusz Rumak. Wówczas wiosnę 2013 rozpoczynaliśmy w Chorzowie, gdzie Lech Poznań na start rozbił Ruch aż 4:0 (ostatnia w historii porażka Jacka Zielińskiego z nami w roli gospodarza).

Od 2004 roku Lech Poznań pierwszego gola wiosną strzelał w rozgrywkach Ekstraklasy, Pucharu Polski, Pucharu Ekstraklasy, Pucharu UEFA i Ligi Europy. W europejskich pucharach roczne strzelanie dla Kolejorza zaczynali Hernan Rengifo i Artjoms Rudnevs, ale w drugich połowach. Za to dawniej Henry Quinteros w Zabrzu z Górnikiem, Christian Gytkjaer z Rakowem Częstochowa czy Dawid Kownacki z Termaliką Nieciecza rozpoczynali roczne strzelanie dla Lecha Poznań bramką z rzutu karnego.

Wspomniany Duńczyk zaczynał roczne strzelanie choćby 2 razy – w 2019 i 2020 roku. Oprócz niego pierwszą bramkę dla Lecha Poznań w danym roku od 2004 roku zdobywał również m.in. Kasper Hamalainen, Paulus Arajuuri dający remis w 90 minucie, Thomas Rogne, Joao Amaral, Robert Lewandowski, Szymon Pawłowski, Damian Nawrocik (w 1 minucie gry) czy nieco już zapomniany Paweł Buzała.

Paulus Arajuuri przed wiosną 2014

W latach 2004-2012 autorem pierwszego gola dla Lecha Poznań był choćby gracz rywala zdobywając bramkę samobójczą (dwie takie sytuacje). Były też spotkania, w których Lech Poznań pierwszego gola w roku strzelał dopiero w drugim meczu, na przykład 12 miesięcy temu na inaugurację zremisowaliśmy 0:0, dopiero po paru dniach w Legnicy do siatki trafił Filip Marchwiński. Co interesujące Lech Poznań w ostatnich 3 meczach wyjazdowych, w których zdobywał pierwszą wiosenną bramkę przegrywał 0:1, a mimo to, nie schodził z boiska pokonany.

Na uwagę zasługuje początek roku 2006 i 2012. 18 lat temu Lech Poznań pierwszego gola wiosną strzelił dopiero w 4 oficjalnym meczu, gdy dnia 25 marca 2006 roku do siatki trafił Paweł Buzała. Po 6 latach za Mariusza Rumaka było podobnie a w jednej statystyce choćby dużo gorzej. Dopiero w 7 wiosennym meczu Lech Poznań strzelił pierwszego gola w 2012 roku, dnia 25 marca niespełna 12 lat temu samobójczą bramkę zdobył Piotr Celeban ze Śląska Wrocław.

Fragment 7 meczu Lecha w 2012 roku, w którym padł pierwszy gol wiosną (25.03.2012)