Parkrun to inicjatywa, która od wielu lat promuje aktywność fizyczną i integrację społeczności lokalnych. 5-kilometrowe biegi spod tego szyldu realizowane są aż w 101 lokalizacjach w Polsce i w tysiącach na całym świecie. Ze względu na rosnącą liczbę uczestników oraz kwestie bezpieczeństwa, organizatorzy podjęli decyzję o wprowadzeniu zasad dotyczących udziału w wydarzeniach osób z psami.
Jak czytamy na stronie cyklu, obowiązuje zasada, iż jeden pies przypada na jednego uczestnika biegu parkrun. Dozwolone są tylko krótkie, manualne smycze bez możliwości przedłużenia, a korzystanie z uprzęży biodrowych jest zabronione. Przez cały czas trwania imprezy psa należy trzymać na smyczy, przy sobie, w zasięgu ręki i pod kontrolą. jeżeli czworonóg ma skłonność do szczekania, podczas odprawy należy stanąć nieco dalej od linii startu.
Dlaczego wprowadzono zasady?
– Zasada udziału z psem na krótkiej, nierozciągliwej smyczy (innej niż typu flexi) jest podyktowana bezpieczeństwem wszystkich uczestników i powstała na bazie zgłaszania zdarzeń na trasach parkrun, które skutkowały poważnymi urazami, wstrząśnieniem mózgu, w skrajnych przypadkach również inwalidztwem – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Asię Klausa-Wartacz, Koordynatorkę Krajową parkrun Polska.
Organizatorzy zdają sobie sprawę, iż dla wielu uczestników pies jest nieodłącznym towarzyszem życia, dlatego nie chcą zakazywać udziału z psem, a jedynie proszą o przestrzeganie zasad. Podkreślają, iż dbałość o bezpieczeństwo uczestników: biegaczy, truchtaczy, spacerowiczów jest ich priorytetem.
fot. Depositphotos.com
Parkrun to nie canicross
– Nie jesteśmy biegiem typu canicross i nie możemy zaoferować warunków, jakie dają tego typu wydarzenia – zaznacza koordynatorka parkrun i prosi uczestników z psami o dostosowanie tempa biegu do możliwości, jakie daje krótka, nierozciągliwa smycz.
Radzi, aby osoby, które chcą odbyć intensywniejszy trening z psem, rozważyły przeprowadzenie go w drodze na lub z parkrun.
Jednolite zasady w każdej lokalizacji
Wszystkie lokalizacje parkrun, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obowiązują te same zasady dotyczące udziału z psami.
– Nie możemy robić odstępstw, ponieważ spójność i przestrzeganie zasad służą zarówno bezpieczeństwu uczestników, jak i ochronie zespołów – wyjaśnia Asia Klausa-Wartacz.
Niektóre trasy są bardziej wymagające – mogą być wąskie, pełne zakrętów, a także uczęszczane przez innych użytkowników parków czy lasów. Wprowadzenie różnych zasad w poszczególnych lokalizacjach mogłoby prowadzić do nieporozumień i utrudniać organizację wydarzenia.
Warto podkreślić, iż koordynatorzy i wolontariusze, którzy organizują parkrun, działają w sposób dobrowolny, chcąc stworzyć bezpłatną i otwartą przestrzeń dla wszystkich uczestników.
– Prosimy o zachowanie wzajemnego szacunku w rozmowach – także tych trudnych – czytamy w oświadczeniu parkun Polska.
fot. Depositphotos.com
Co to jest parkrun?
Parkrun to bezpłatne, organizowane przez lokalną społeczność spotkania na 5-kilometrowej trasie, które realizowane są w każdą sobotę rano o godz. 9:00. Uczestnicy mogą maszerować, truchtać, biegać, być wolontariuszem lub po prostu kibicem. Na mecie zawodnicy mają mierzony czas, ale to nie znaczy, iż wszyscy muszą się ścigać.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy dokonać jednorazowej rejestracji na stronie parkrun.pl. Również w tym miejscu można zobaczyć mapkę ze 101 lokalizacjami biegów w Polsce i tysiącami takich imprez na całym świecie.
red
fot. w nagłówku Depositphotos.com