Oto pierwsza Polka z koroną Himalajów. Zdobycie 14 szczytów zajęło jej zaledwie 3 lata

2 miesięcy temu
Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła szczyt Sziszapangmy (8027 m n.p.m.). Był to 14. ośmiotysięcznik w jej zaledwie trzyletniej karierze. Ten wyczyn daje jej koronę Himalajów. Rasińska-Samoćko jest pierwszą Polką, która dokonała tego wyczynu.


Dorota Rasińska-Samoćko doskonale zapamięta 9 października 2024 roku. Polska himalaistka zdobyła wtedy szczyt Sziszapangmy (8027 m n.p.m.). Tym samym stała się pierwszą Polką, która wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników na świecie.

Zwane są one koroną Himalajów i Karakorum. W pierwszym z tych pasm jest 10 gór o wysokości przekraczającej 8 km, w drugim 4.

To niezwykłe osiągnięcie wieńczy jej zaledwie trzyletnią przygodę ze wspinaczką wysokogórską. 44-letnia Dorota Rasińska-Samoćko rozpoczęła swoją podróż od zdobycia Mount Everestu w maju 2021 roku.

Trudności wspinaczki wysokogórskiej


Wspinaczka na ośmiotysięczniki to jeden z najbardziej ekstremalnych sportów na świecie. Wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale również ogromnej determinacji i umiejętności radzenia sobie w skrajnych warunkach. Wysokość, zmienne warunki atmosferyczne, a także ryzyko związane z lawinami czy opadami śniegu sprawiają, iż każda wyprawa jest walką z żywiołem. Często natura wygrywa.

Niezwykle istotnym elementem wypraw jest aklimatyzacja, która pozwala organizmowi przystosować się do niskiego ciśnienia i ograniczonej ilości tlenu. Lata przygotowań, liczne treningi i przemyślane decyzje oraz przede wszystkim szczęście to fundament, na którym opiera się sukces wspinaczy wysokogórskich.

Często jednak nie wszystko zależy od wspinacza. Warunki pogodowe mogą zmieniać się z godziny na godzinę, co wpływa na bezpieczeństwo wyprawy. Zdobycie szczytu to jedno, ale powrót do bazy, w pełni bezpieczny, to kolejny, równie istotny etap. To wszystko każe nam docenić wyczyn Doroty Rasińskiej-Samoćko.

Korona Himalajów i Karakorum


Korona Himalajów i Karakorum to określenie 14 najwyższych szczytów świata, których wysokość przekracza 8 000 metrów nad poziomem morza. Do tej grupy zaliczają się:

Mount Everest (8848 m n.p.m.) – najwyższy szczyt świata;

K2 (8611 m n.p.m.) – uważany za najtrudniejszy do zdobycia;

Kangczendzonga (8586 m n.p.m.) – leżąca na granicy Nepalu i Indii;

Lhotse (8516 m n.p.m.) – sąsiad Everestu;

Makalu (8485 m n.p.m.) – znany z kształtu diamentu;

Cho Oyu (8188 m n.p.m.) – często uważany za łatwiejszy ośmiotysięcznik;

Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) – zwany "białą górą";

Manaslu (8163 m n.p.m.) – nazywany "górą ducha";

Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) – znany jako "dzika góra";

Gasherbrum I (8080 m n.p.m.) – leżący w Karakorum;

Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) – uważany za drugi najpiękniejszy szczyt z "korony";

Broad Peak (8047 m n.p.m.) – często niedający się zdobyć himalaistom;

Shisha Pangma (8027 m n.p.m.) – ostatni ośmiotysięcznik zdobyty przez Rasińską-Samoćko;

Annapurna I (8091 m n.p.m.) – uznawana za najniebezpieczniejszy pod względem lawin ośmiotysięcznik.


Wśród tych szczytów, K2 jest uznawany wśród wspinaczy za najtrudniejszy do zdobycia ze względu na swoje strome ściany, zmienne warunki pogodowe oraz najwyższe ryzyko związane z opadami śniegu i lawinami.

Dorota Rasińska-Samoćko – pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Himalajów


Dorota Rasińska-Samoćko to nie tylko znakomita wspinaczka, ale także osoba, która pokazuje, iż marzenia mogą stać się rzeczywistością. Urodziła się 7 lipca 1980 roku w Zakopanem, w sercu Tatr, gdzie od najmłodszych lat zafascynowana była górami.

W ciągu swojej kariery wspinała się w wielu rejonach górskich na całym świecie, zdobywając nie tylko ośmiotysięczniki, ale także doświadczenie, które stało się najważniejsze w jej wyzwaniach.

Warto zauważyć, iż Dorota Rasińska-Samoćko w ciągu ostatnich lat zdobyła nie tylko wszystkie ośmiotysięczniki. Zrobiła to w niebywałym stylu. Na cztery z nich wspięła się w ciągu zaledwie jednego miesiąca (od 28 kwietnia 2022 do 28 maja 2022). Ustanowiła tym samym polski rekord szybkości wśród himalaistów. Na szczycie K2 stanęła jako trzecia Polka w historii.

Korona Himalajów i Karakorum to nie jest jej jedyne osiągnięcie. Dorota Rasińska-Samoćko realizowała bowiem projektu "Podwójna Korona". Polegał on na jednoczesnym zdobyciu Korony Himalajów i Karakorum oraz Korony Ziemi. Pod tym drugim określeniem kryje się 7 najwyższych szczytów na każdym z kontynentów. Weszła na nie wszystkie w latach 2017 - 2023.

Idź do oryginalnego materiału