Oto emerytura Anity Włodarczyk. Znamy szczegóły

14 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl


Anita Włodarczyk to bez wątpienia jedna z największych postaci polskiego sportu. W swoim dorobku ma rekord świata i aż trzy złote medale olimpijskie w rzucie młotem - z Londynu, Rio de Janeiro i Tokio. kilka brakowało, a po kolejny krążek sięgnęłaby w Paryżu. Niestety jej bogata kariera jest coraz bliżej końca. Już wiadomo, jaką emeryturę dostanie po jej zakończeniu.
Anita Włodarczyk w tym sezonie udowodniła, iż przez cały czas trzeba się z nią liczyć. Choć najlepsze lata kariery ma już za sobą, stać ją było na naprawdę wartościowe rezultaty. Z mistrzostw Europy w Rzymie przywiozła srebrny medal, a na igrzyskach olimpijskich w Paryżu otarła się o podium. Ostatecznie zajęła czwarte miejsce, a od brązowego medalu dzieliło ją zaledwie... pięć centymetrów. Mimo to sportsmenka powoli musi zacząć myśleć, co dalej po zakończeniu kariery...


REKLAMA


Zobacz wideo Natalia Jabrzyk z pięcioma złotymi medalami 39. mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie!


Co dalej z Anitą Włodarczyk? To będzie ostatni sezon?
W sierpniu przyszłego roku nasza wybitna młociarka skończy okrągłe 40 lat. Wtedy przez cały czas powinna być aktywną zawodniczką. Po igrzyskach w Paryżu zapowiedziała, iż planuje jeszcze wystartować w przyszłorocznych mistrzostwach świata w Tokio. Impreza odbędzie się w dniach 13-21 września 2025 r. Czy po niej przez cały czas będzie startować? Na razie żadnych deklaracji nie składała. o ile po niej zakończy karierę, wówczas zacznie otrzymywać co miesiąc emeryturę. Ile ona wyniesie?


Włodarczyk, jak każdemu polskiemu zdobywcy olimpijskiego medalu, przysługuje tzw. emerytura olimpijska. Jej wysokość jest taka sama bez względu na liczbę i kolor wywalczonych krążków. Mimo iż sama zgarnęła trzy złota, nie może liczyć na dodatkową premię. Ile pieniędzy zatem dostanie?
Tyle wyniesie emerytura Włodarczyk. Oto szczegóły
Konkretnej sumy na razie nie można podać. Wysokość świadczenia ustala się każdego roku na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, a ta wyznaczana jest w ustawie budżetowej. Ową kwotę mnoży się przez 1,8, czyli mnożnik określony w ustawie o sporcie. W tym roku emerytura olimpijska wyniosła 4203,04 zł miesięcznie. W przyszłym powinna być podobna. Należy zaznaczyć, iż nie są od niej pobierane żadne składki oraz podatek dochodowy.


Aby otrzymać emeryturę olimpijską, medalista musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończony 40. rok życia, a także zakończyć profesjonalne uprawianie sportu. Nie może być też skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ani karany za doping.
Idź do oryginalnego materiału