Oliver Solberg odpada z wyścigu o tytuł WRC2

rallyandrace.pl 1 rok temu

Niestety, jeden z murowanych faworytów do mistrzowskiej korony WRC2 odpada z gry… Oliver Solberg nie ukończy 67. Rajdu Akropolu z powodu poważnej usterki jego Skody Fabii RS Rally2. Choć serwisanci Toksportu walczyli o motorsportowe „zmartwychwstanie”, problemy z jednostką napędową okazały się zbyt poważne. Wycofanie oznacza, iż drużyna Toksportu straciła matematyczne szanse na tytuł.

Pechowe wybory Solberga

Solberg i Edmondson wystartowali do tej pory we wszystkich, dziesięciu rundach WRC. Ze względu na ograniczenia regulaminowe FIA, część rajdów traktowali wyłącznie treningowo, nie zbierając punktów do klasyfikacji WRC2. Szwedzko-brytyjski duet zaliczył także jeden, gościnny występ w Mistrzostwach Europy – triumfując w Królewskim Rajdzie Skandynawii.

Załoga Toksportu zgłosiła się do rywalizacji w WRC2 w sześciu imprezach. Po znakomitym triumfie w ojczyźnie, Oliver i Elliott zajęli trzecie miejsce w Meksyku („kapeć” i kłopoty z silnikiem) oraz drugie miejsce w Portugalii (przegrali przez pamiętną aferę z „bączkami”). Niestety, kolejne rajdy były już pasmem niepowodzeń. Na sardyńskich szutrach zamykali trzecią dziesiątkę (urwane zawieszenie, spóźnienie na PKC, super rally), Estonię ukończyli na szesnastej pozycji (urwane zawieszenie i super rally), i nie dojechali do mety w Grecji. Solberg i Edmondson piastują w tej chwili szóstą lokatę w WRC2, mając zaledwie 64 „oczka”. Niestety, pretendenci do tytułu… stracili właśnie matematyczne szanse na złote medale.

Gdybyśmy pokusili się o chłodną ocenę sytuacji, drużyna wspierana przez Monster Energy dokonywała niezwykle pechowych wyborów przy wskazywaniu „punktowanych” rajdów… Ich treningowy start w Chorwacji zakończył się trzecim miejscem, nieoczekiwanie wygrali Rajd Finlandii. A pomimo awarii, problemów z ogumieniem i skorzystania z systemu super rally zajęli… drugie miejsce w Kenii, zaraz za doświadczonym Kajetanem Kajetanowiczem. Pominięcie Rajdu Safari było dość… niezrozumiałe. Mówiąc wprost, były to… łatwe punkty.

Wirtualna tabela WRC2

Gdyby 67. Rajd Akropolu zakończył się po siódmym odcinku specjalnym, liderem kategorii WRC2 zostałby Francuz, Yohan Rossel. Kierowca Citroena miałby na koncie aż 102 punkty (pięć startów). Andreas Mikkelsen spadłby na drugą lokatę (84 „oczka” i pięć startów), a wirtualne podium uzupełniłby Fin, Sami Pajari (83 punkty, sześć startów). Drużyny WRC2 mogą pokonać siedem rajdów, do finalnej klasyfikacji liczy się sześć najlepszych wyników.

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowanie każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację generalną 67. EKO Acropolis Rally znajdziecie na oficjalnej stronie WRC. Po najgorętsze wiadomości z rodzimych i światowych oesów zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!