Odpowiedzialna Gra. Jak wygląda projekt Totalizatora Sportowego?

3 godzin temu
Loterie
Loterie Odpowiedzialna Gra. Jak wygląda projekt Totalizatora Sportowego?
16.05.2025 09:43

Odpowiedzialna Gra. Jak wygląda projekt Totalizatora Sportowego?

Program Odpowiedzialnej Gry jest prowadzony w Totalizatorze Sportowym od 2010 roku. Od początku był budowany w oparciu o najlepsze praktyki World Lottery Association oraz The European State Lotteries and Toto Association.

Bartłomiej Najtkowski
Udostępnij
Autor zdjęcia: Totalizator Sportowy

12 lat temu spółka uzyskała certyfikaty bezpiecznej gry organizacji branżowych. Oznacza to, iż Totalizator Sportowy nie tylko dostarcza milionom Polaków rozrywkę, ale przede wszystkich chce to robić w sposób bezpieczny.

Dlaczego jest to tak istotna idea dla TS?

Program Odpowiedzialna Gra jest traktowany przez Totalizatora Sportowego priorytetowo, ponieważ gracze niezmiennie pozostają w centrum uwagi TS. Realizowany jest na wielu obszarach – m.in. wszystkie produkty są badane pod kątem ich wpływu społecznego i dostępne są tylko dla osób pełnoletnich.

Totalizator Sportowy zwraca uwagę na to, iż hazard jest formą zabawy, rozrywki, ale dostępną tylko dla osób dorosłych. Ludzie podejmują ryzyko obstawiania wyniku w grze, aby się pobawić, poczuć emocje związane z ryzykiem i niepewnością, a także by trafić wygrane. Te właśnie silne i przyjemnie doświadczane emocje leżą u podłoża uzależnienia się od grania hazardowego. Siłą napędową uzależnienia od grania, czyli patologicznego hazardu jest potrzeba przeżywania silnego napięcia, jakie pojawia się podczas gry.

Pojawiające się wygrane wzmacniają wiarę we własny wpływ na wynik gry i zachęcają do jej kontynuowania. Przegrana wywołuje złość oraz żądzę odzyskania pieniędzy, także zmuszając do kontynuowania gry. Gracz uzależniony funkcjonuje zatem w „błędnym kole”. Program Odpowiedzialna Gra wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom i ma za zadanie gwarantować Polakom rozrywkę, jednak w taki sposób, by unikać uzależnień i im przeciwdziałać.

Gra tylko dla pełnoletnich

Aby Odpowiedzialna Gra była realizowana we adekwatny sposób, Totalizator Sportowy wprowadził specjalne procedury i mechanizmy mające na celu ochronę graczy oraz narzędzia wspomagające odpowiedzialną grę:

1) procedurę weryfikacji ukończenia przez uczestnika gry 18 roku życia;

2) procedurę rejestracji uczestnika gry na koncie gracza jako warunku rozpoczęcia

i prowadzenia gry;

3) mechanizmy umożliwiające uczestnikowi gry kontrolę swojej aktywności w serwisie

wykorzystywanym dla urządzania gier hazardowych;

4) mechanizmy uniemożliwiające uczestnikowi gry grę po wyczerpaniu środków

na koncie gracza;

5) zapewnienie ochrony małoletnich przy sposobie prezentacji informacji handlowych

w serwisie

Ochrona małoletnich

Przed wejściem na stronę serwisu i przystąpieniem do gry konieczne jest potwierdzenie ukończenia 18 roku życia przez potencjalnego gracza. Informacja handlowe są prezentowane tak, by chronić osoby pełnoletnie przed hazardem. Zostały skonstruowane zgodnie z zasadami odpowiedzialnej komunikacji Totalizatora Sportowego, by gwarantować jasność i wiarygodność komunikacji i ochronę niepełnoletnich. Kolejna kwestia, która poprawia bezpieczeństwo graczy, to komunikat lub piktogram informujący o zakazie gry dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia, wskazujący minimalny wiek, poniżej którego uprawianie hazardu nie jest dozwolone.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są informacje o konieczności ochrony swojej nazwy, użytkownika, hasła i danych bankowych w przypadku współdzielenia swojego komputera z niepełnoletnimi. W serwisie znajdziemy również informację o programach kontroli rodzicielskiej, uniemożliwiających małoletnim korzystanie z serwisu.

Konieczna rejestracja

Aby chronić graczy w największym stopniu, w grach oferowanych w serwisie mogą brać udział tylko gracze zarejestrowani. W celu prawidłowej rejestracji potencjalny gracz musi potwierdzić swoje dane poprzez udostępnione w serwisie środki identyfikacji elektronicznej lub wypełnić formularz rejestracyjny na stronie serwisu i podać m.in. następujące dane:

1) imię i nazwisko;

2) obywatelstwo;

3) numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – datę urodzenia;

4) adres zamieszkania;

5) adres poczty elektronicznej;

6) numer polskiego rachunku bankowego;

7) serię i numer dokumentu tożsamości;

8) kraj urodzenia;

9) numer telefonu komórkowego;

oraz potwierdzić, iż ma ukończone 18 lat.

Trzeba ustanowić limity

Aby rejestracja się powiodła, gracz musi wprowadzić wymagane limity: mowa tu o limicie środków wydawanych w danym serwisie w okresie ciągu doby i miesiąca na gry urządzane przez Totalizator Sportowy przez sieć Internet. Kolejny wymóg to analogiczny limit czasu spędzanego w danym serwisie.

Mechanizmy uniemożliwiające grę po wyczerpaniu środków

To istotny element zapisany w regulaminie Odpowiedzialnej Gry, ponieważ sprawia, iż gracz nie popadnie w problemy finansowe.

1. Gra jest możliwa tylko z dodatnim saldem na koncie gracza.

2. Nie jest możliwa gra po wyczerpaniu środków na koncie gracza.

3. Nie jest możliwe osiągnięcie ujemnego salda na koncie gracza.

4. Nie jest możliwe rozpoczęcie gry po osiągnięciu limitów.

5. Po osiągnięciu ustawionych limitów w danym serwisie lub po wyczerpaniu środków na koncie gracza pozwalających na dalszy udział w grze, gracz nie może kontynuować udziału w grze w danym serwisie.

Te liczne mechanizmy sprawiają, iż gra może być bezpieczna i gracz może mieć pewność, iż nic złego mu się nie stanie.

LOTTO Odpowiedzialna Gra Totalizator Sportowy
Udostępnij

Bartłomiej Najtkowski

Więcej Loterie

Wywiady

Wojciech Szpil: przyszedł czas na zasadnicze zmiany [WYWIAD]

Wojciech Szpil jest pierwszym Polakiem, który został członkiem Komitetu Wykonawczego międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego europejskie loterie narodowe – European Lotterie. W latach 2012–2016 był prezesem Totalizatora Sportowego. – Nowa ustawa, o ile miałaby się pojawić, powinna wyprzedzić rynek i narzucić pewne rozwiązania – mówił w rozmowie dla "Interplay.pl". Jakub Kłyszejko
Loterie Padła „szóstka” w Lotto warta 2 000 000 zł! redakcja
Wywiady Piotr Palutkiewicz o szarej strefie w Polsce: wystarczy czerpać doświadczenia z innych państw [WYWIAD] Jakub Kłyszejko
Loterie „Szóstka” w Lotto oraz Ekstra Pensja – obie wygrane trafiono na lotto.pl! redakcja
Loterie Lotto Plus: w Krapkowicach padła wygrana warta 1 000 000 zł! redakcja
Idź do oryginalnego materiału