Odkrywanie epickiej rywalizacji kowbojów kontra Steelers: legendy i mistrzostwa

3 dni temu

Stalowa kurtyna kontra drużyna Ameryki.

To była rywalizacja w NFL, która zdefiniowała lata 70. XX wieku, od elektrycznego stołu piłkarskiego po Super Bowl. Tom Landry, Roger Staubach i Randy White. Chucka Nolla, Terry’ego Bradshawa i Jacka Lamberta. Pod względem stylu gry byli niemal lustrzanym odbiciem na boisku, a rywalizacja zaowocowała dwoma z trzech bezpośrednich pojedynków na Super Bowl w tamtej dekadzie.

Ta rywalizacja zostanie wznowiona, gdy Dallas (2-2) zmierzy się z Pittsburghiem (3-1) w niedzielnym meczu piłkarskim na stadionie Acrisure. Biorąc pod uwagę ogromną rzeszę kibiców po obu stronach – z których wielu grało w tych drużynach w latach 70. – powinien to być emocjonujący mecz.

Będzie to pierwszy pojedynek obu drużyn w godzinach największej oglądalności od thrillera Monday Night Football z 1982 roku.

Spojrzenie wstecz na rekordy, historię Super Bowl i nie tylko na rywalizację pomiędzy Cowboys i Steelers.

Rekord bezpośredniej rywalizacji Cowboys vs. Steelers

Cowboys i Steelers grali ze sobą 33 razy, w tym trzy razy w Super Bowl. Dallas prowadzi w serii 17-16.

The Cowboys rozegrali swój pierwszy mecz w historii franczyzy 24 września 1960 roku przeciwko Steelers na Cotton Bowl. Pittsburgh wygrał 35-28. Zespoły spotkały się ponownie w następnym sezonie, a Cowboys odnieśli pierwsze zwycięstwo po rzucie z gry z 27 jardów Allena Greena. To przygotowało grunt pod to, co stało się rywalizacją z lat 70. XX wieku.

Dallas wygrało siedem pojedynków z rzędu między zespołami w latach 1965–72, ale Steelers wygrali pięć z rzędu w latach 1976–82, w tym Super Bowl X i Super Bowl XIII.

Zespół Cowboys wygrał pięć meczów z rzędu w latach 1985–1997, w tym zwycięstwo 27–17 w Super Bowl XXX. Od 2004 roku Pittsburgh i Dallas spotkały się ze sobą pięć razy. Steelers mają w tych meczach przewagę 3-2, a we wszystkich pięciu meczach decydowała różnica siedmiu lub mniej punktów.

Siedziba SN NFL: Wyniki NFL na żywo | Zaktualizowane rankingi NFL | Pełny harmonogram NFL

Kto ma więcej zwycięstw w Super Bowl: Cowboys czy Steelers?

Steelers i Cowboys występowali w Super Bowl osiem razy. Pittsburgh ma bilans 6-2 w Super Bowl, a sześć tytułów mistrzowskich to najwięcej w historii NFL z New England Patriots.

Dallas Cowboys mają bilans 5-3 w Super Bowl, a pięć zwycięstw zremisowało z San Francisco 49ers i zajęło drugie miejsce w historii NFL. New York Giants remisują z Green Bay i Kansas City po cztery Super Bowl na koncie.

Historia Cowboys vs. Steelers Super Bowl

Cowboys i Steelers spotkali się ze sobą trzykrotnie w Super Bowl – co było najczęstszym pojedynkiem w historii NFL.

To nie tylko trzy pojedynki. To Hall of Famers brało udział w tych trzech pojedynkach. Super Bowl X i Super XIII miały łącznie 23 członków Galerii Sław Pro Football w tych grach w pewnym sensie. To najwięcej w historii NFL.

W pięciu Super Bowl na boisku pojawiło się co najmniej 20 członków Hall of Fame. Spójrz na te gry:

ROK CAŁKOWITY PRZEZ ZESPOŁ
Super Bowl X 23 Pittsburgh 14, Dallas 9
XIII Super Bowl 23 Pittsburgh 14, Dallas 9
Super Bowl VI 21 Dallas 14, Miami 7
Super Bowl IX 21 Pittsburgh 14, Minnesota 7
Super Bowl I 20 Green Bay 12, Kansas City 8

W pojedynku Super Bowl XXX pomiędzy drużynami wzięło udział łącznie 13 Hall of Famers. Te pojedynki miały charakter epicki:

Super Bowl X: Pittsburgh 21, Dallas 17

Steelers zakończyli mistrzostwa Super Bowl jeden po drugim zwycięstwem nad Dallas w meczu, który najbardziej zapadł w pamięć dzięki serii akrobatycznych chwytów Lynn Swann, które zmieniły przebieg gry. Złapanie Swanna w żonglerce z 53 jardów zostało uznane za nr 12 100 najlepszych zagrań NFL.

Swann cztery razy złapał piłkę na odległość 161 jardów i niszczyciel czołgu na odległość 64 jardów w czwartej kwarcie, co zapewniło mu tytuł MVP Super Bowl.

Była też sekwencja po tym, jak Roy Gerela nie trafił do kosza z gry w trzeciej kwarcie. Obrońca Dallas, Cliff Harris, naśmiewał się z Gereli i został powalony na ziemię przez obrońcę Steelers, Jacka Lamberta. Sędziowie nie wykluczyli Lamberta z meczu. Roger Staubach w przegranej zaliczył trzy przechwyty.

Super Bowl XIII: Pittsburgh 35, Dallas 31

Rekordowa wówczas liczba 74,7 mln widzów dostrojony do rewanżu trzy lata później. Tym razem Cowboys byli obrońcami tytułu Super Bowl.

Pierwsza połowa przyniosła serię świetnych zagrań. Staubach rzucił 39-jardowe podanie niszczyciela czołgów do Tony’ego Hilla, a Mike Hegman oddał fumble po niszczyciel czołgów dla Cowboys. Terry Bradshaw rzucił w pierwszej połowie trzy niszczyciele czołgów, w tym parę Johnowi Stallworthowi.

Dallas miało szansę na remis w trzeciej kwarcie, ale Jackie Smith w końcówce meczu rzucił podanie w polu końcowym i Cowboys musieli zadowolić się golem z gry. Pittsburgh przerwał grę niszczycielami czołgów Franco Harrisa i Swanna i powstrzymał wściekłą wymianę w końcówce, podczas której Staubach rzucił parę podań przeciwko niszczycielom czołgów.

Bradshaw podał na 318 jardów, cztery niszczyciele i przechwyt i został mianowany MVP Super Bowl. Staubach zakończył mecz z 328 jardami, trzema niszczycielami broni i przechwytem w przegranej.

NFL.com uznało Super Bowl XIII za największy Super Bowl wszechczasów po sezonie 2018.

Super Bowl XXX: Dallas 27, Steelers 17

Cowboys i Steelers odnowili rywalizację. Dallas – drużyna dynastii lat 90. – szukała trzeciego mistrzostwa Super Bowl w ciągu czterech sezonów. Pojedynek trenerski pomiędzy Barrym Switzerem i Billem Cowherem również był gorący.

Dallas wyszło na prowadzenie 13-0 w pierwszej połowie po podaniu TD od Troya AIkmana do Jaya Novacka i dwóch golach z gry. Ten niszczyciel czołgów został ustawiony po podaniu z 47 jardów do Deiona Sandersa.

Pittsburgh jednak odrobił straty za Neilem O’Donnellem, który rzucił niszczycielem Yancy’emu Thigpenowi i po pierwszej połowie powiększył prowadzenie do 13-7. Przechwycenie Larry’ego Browna umożliwiło Cowboys ucieczkę Emmita Smitha TD.

Pittsburgh odpowiedział 10 punktami bez odpowiedzi dzięki kopnięcia spalonego, a bieg TD Bama Morrisa zmniejszył prowadzenie do 20-17. Steelers mieli szansę wyjść na prowadzenie, ale drugie przechwycenie Browna zapoczątkowało kolejną serię Smith TD. Brown zdobył tytuł MVP Super Bowl, a Cowboys zapewnili sobie miejsce w tradycji dynastii.

Która drużyna ma więcej Hall of Famers: Cowboys czy Steelers?

Pittsburgh Steelers mają 39 graczy w Pro Football Hall of Fame i 53 graczy w swojej Hall of Honor. Dallas Cowboys mają w Ring of Honor 32 członków Hall of Famers i 22 graczy.