Byliśmy tu już wcześniej. Słyszeliśmy powiedzenie: „Aby wygrać, potrzeba wszystkiego” i wiemy, jak ważne jest zakwalifikowanie się do dużego turnieju.
W czerwcu 2022 roku Walia gościła Ukrainę. Nagrodą było wówczas miejsce na Pucharze Świata w Katarze. Teraz to Polska cieszy się walijską gościnnością i stawką tego lata jest miejsce na Mistrzostwach Europy w Niemczech. To kolejny moment, w którym zwycięzca bierze wszystko.
Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo
Walia i Polska dobrze weszły w mecz, ich forma jest imponująca i obie przybyły do Cardiff po zwycięstwach w półfinałach barażowych. Jednakże, biorąc pod uwagę przewagę Walii na własnym stadionie, czy ich obowiązkiem jest przejąć prowadzenie i taktycznie przejąć inicjatywę?
Nie jestem tego pewien. Dlaczego?
Ponieważ Walia uwielbia kontrataki, wie, iż ma kilku bardzo szybkich graczy – Neco Wiliamsa, Dana Jamesa, Brennan Johnson, żeby wymienić tylko trzech. Aby kontratakować, zespoły czasami muszą oddać piłkę i pozwolić przeciwnikowi to zauważyć.
W zeszły czwartek przeciwko Finlandii poszło całkiem nieźle, ale choćby wtedy w drugiej połowie Walia zdecydowanie dominowała, a Finlandia rzadko posiadała piłkę. Nie jestem pewien, czy Walia pozwoli którejkolwiek ze stron na luksus kontroli przeciwko Polsce – to będzie zacięta sprawa.
Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo
Rozmawiałem z kilkoma dziennikarzami piszącymi o Polsce, którzy właśnie przybyli do Cardiff i są pewni siebie. Twierdzą, iż ich zespół ma szybkość i wiedzę, a także doświadczenie, którego nie powinien wystraszyć tłum partyzantów, który będzie kibicował drużynie w czerwieni.
Frustrując i pozbawiając Walii przestrzeni do wykorzystania swojego tempa, uważają, iż Polska ma przewagę w oczekiwanym bardzo zaciętym meczu. W takich meczach często jeden lub dwa momenty decydują o wyniku meczu. Błąd, brak koncentracji, piękny gol.
Jednak z walijskiego punktu widzenia nie mogę wymyślić lepszego sposobu, aby drużyna Roba Page’a dostała się do finału. Zrobili wszystko, o co ich poproszono. Kilku młodych zawodników z odrobiną doświadczenia obserwowało postępy drużyny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, od niezwykle imponującego zwycięstwa nad Chorwacją i remisu z Turcją – gdzie choćby Turcy musieli przyznać, iż byli na drugim miejscu – oraz imponującej Finlandii.
Zespół bez Garetha Bale’a i Aarona Ramseya ekscytuje kibiców i wyraźnie dodaje im pewności siebie. Nikt jednak nie jest w stanie dokładnie przewidzieć wyniku, rywalizują ze sobą dwie dobre strony.
Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo
Aby Walia i jej czerwony mur odniosły sukces, konieczne będzie obgryzanie paznokci, ściskanie innych kibiców i modlitwy do kogokolwiek lub czegokolwiek, aby walijski zawodnik nie popełnił kluczowego błędu lub nie popełnił cudownego gola zawodnika z ziejący ogniem smok uderzył w pierś.
W której grupie Walia znajdzie się na Mistrzostwach Europy, jeżeli wygra?
Walia będzie tam Grupa D na Euro 2024, jeżeli uda im się pokonać Polska. To dałoby im konkurencję Francja, Holandia I Austria.
Zwycięzca ścieżki play-off B – Ukraina Lub Islandia – wejdę Grupa Ei twarz Belgia, Słowacja I Rumunia na Mistrzostwach Europy.
Oraz zwycięzca ścieżki play-off C – Gruzja Lub Grecja – zostali poproszeni o wejście do środka Grupa Fz Portugalia, Indyk I Republika Czeska.
Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo
Jakie grupy są na Euro 2024?
Grupa A – Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria
Grupa B – Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania
Grupa C – Słowenia, Dania, Serbia, Anglia
Grupa D – Walia lub Polska, Holandia, Austria, Francja
Grupa E – Belgia, Słowacja, Rumunia, Ukraina czy Islandia
Grupa F – Türkiye, Gruzja czy Grecja, Portugalia, Czechy
Jaki jest harmonogram i format Euro 2024?
Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z sześciu grup finałowych oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.
Pozostałe daty kwalifikacji
26 marca 2024 r.: Finał play-off
Turniej finałowy
14 czerwca 2024 r.: Mecz otwarcia Mistrzostw Europy 2024, Monachium Football Arena (Allianz Arena)
30 czerwca – 2 lipca: Runda 16
5-6 Lipiec: Ćwierćfinały
9-10 Lipiec: Półfinały
14 lipca: Finał Mistrzostw Europy 2024 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie