W 2024 roku Norwegia osiągnęła imponujący kamień milowy w branży motoryzacyjnej – aż 89% nowych samochodów sprzedanych w kraju to były samochody elektryczne
Według Rady ds. Informacji o Ruchu Drogowym (OFV), spośród 128 691 nowo zarejestrowanych pojazdów aż 114 400 było elektrycznych. Samochody elektryczne podbiły Norwegię! Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do 82,4% z roku 2023, co czyni Norwegię liderem w globalnej transformacji motoryzacyjnej.
Cel na 2025 rok: 100% samochodów zeroemisyjnych
Norwegia, mimo bycia jednym z największych producentów węglowodorów, planuje wprowadzenie całkowicie zeroemisyjnych pojazdów na rynek już od 2025 roku. To ambitne założenie wyprzedza unijne cele o dekadę. Jak podkreśla Oyvind Solberg Thorsen, dyrektor OFV, kontynuacja polityki zachęt finansowych i strukturalnych jest kluczowa dla osiągnięcia tego celu. „Utrzymanie zachęt sprzyjających zakupowi samochodów elektrycznych jest niezwykle istotne, jeżeli rząd i parlament mają osiągnąć zamierzony przez siebie cel”
Od początku XXI wieku Norwegia stosuje liczne zachęty wspierające zakup pojazdów elektrycznych. najważniejsze wśród nich są zwolnienia podatkowe: brak VAT, podatku rejestracyjnego oraz opłat związanych z masą pojazdu. Dzięki tym rozwiązaniom pojazdy elektryczne stały się atrakcyjną alternatywą cenową dla tradycyjnych aut spalinowych, obciążonych wysokimi podatkami.
Przywileje dla użytkowników
Przez lata właściciele samochodów elektrycznych cieszyli się dodatkowymi korzyściami, takimi jak darmowe parkowanie w strefach miejskich, zwolnienie z opłat za przejazdy czy możliwość korzystania z pasów przeznaczonych dla transportu publicznego. Chociaż z czasem niektóre z tych przywilejów zostały ograniczone, zdążyły one zakorzenić w społeczeństwie pozytywny wizerunek elektromobilności.
Podczas gdy Norwegia notuje niemal 90% udziału pojazdów elektrycznych w sprzedaży, średnia dla Francji wynosi zaledwie 17%. Co więcej, we wrześniu 2024 roku samochody elektryczne stanowiły 96,4% nowych rejestracji w Norwegii, w porównaniu z 17,3% w całej Europie.
Źródło: francetvinfo.fr